U Primorsko-goranskoj odvojeno 47 posto prikupljenog otpada

Foto: PIXSELL/Goran Kovacic

U PRIMORSKO-goranskoj županiji proizvedeno je lani gotovo 150 tisuća tona komunalnog otpada, odvojeno je prikupljeno gotovo 40 posto, a ako se pribroji prikupljeni otpad od strane privatnih tvrtki ovlaštenih skupljača, odvojeno je prikupljeno 47 posto otpada.

Krk najbolji po odvojenom otpadu

Najbolji postotak izdvajanja već više godina imaju jedinice lokalne samouprave otoka Krka, koje su već dostigle propisani cilj od 60 posto odvojeno prikupljenog otpada, izvijestila je danas na konferenciji za novinare županijska pročelnica za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Koraljka Vahtar-Jurković.

Županija je, što je obvezna učiniti, izradila godišnje izvješće o provedbi državnoga plana gospodarenja otpadom na području Županije, prikupivši podatke od gradova i općina, dodala je.

Jedan od važnih ciljeva iz Nacionalnog plana gospodarenja otpadom je da se iz ukupne mase miješanog komunalnog otpada izdvoji 40 posto biootpada i na tome treba raditi u idućem razdoblju, rekla je županijska pročelnica za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša.

Naglašava da Županija potiče gradove i općine na brojne aktivnosti kako bi se taj cilj ostvario.

Poziv gradovima i općinama

Stoga je danas objavljen javni poziv gradovima i općinama za sufinanciranje pilot-projekata gospodarenja biootpadom, za što su osigurane 33 tisuće eura.

Objavljen je i javni poziv gradovima i općinama za sufinanciranje izrade projekata za izgradnju kompostana, ako su predviđene prostornim planovima, dok se za one koji nemaju odabranu lokaciju za kompostanu omogućuje sufinanciranje izrade stručne podloge za odabir optimalne lokacije. I za taj projekt osigurane su 33 tisuće eura.

Takav je poziv bio objavljen i lani, a prijavile su se samo četiri jedinice lokalne samouprave, Crikvenica, Cres, Mali Lošinj i Rijeka, od kojih su tri realizirale projekte.

Rijeci rok do kraja godine da riješi pitanje biootpada

Grad Rijeka ima rok do kraja godine, jer je riječ o najsloženijem zadatku odabira lokacije u području koje je gusto naseljeno i s višestambenim zgradama, gdje je teže organizirati odvojeno prikupljanje biootpada, kazala je Vahtar-Jurković.

Pročelnica je najavila i prijavu županijskog Zavoda za prostorno uređenje na Interreg projekt za integralno upravljanje poplavama i sušama na području srednje Europe.

Partneri bi bili institucije iz Italije, Slovenije, Austrije, Njemačke, Mađarske i Slovačke, vrijednost projekta je dva milijuna eura, od kojih bi se na Zavod odnosilo oko 170 tisuća eura, a ako projekt bude odobren, trajao bi 30 mjeseci.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.