U saboru će se glasati o rušenju Plenkovića

Foto: Pixsell/Marko Lukunic

Uhićenje Vilija Beroša snažno je prodrmalo hrvatsku političku scenu. Vlada, naravno, nije ugrožena jer svi koalicijski partneri podržavaju premijera Andreja Plenkovića jednako čvrsto kao HDZ, ali idućih tjedana odvijat će se zaista važne, zanimljive, ali i proturječne stvari, koje će u drugi plan potisnuti i aktualnu kampanju za predsjedničke izbore.

Primjerice, lijevo-liberalna oporba pregovarat će s HDZ-om o popunjavanju Ustavnog suda, a paralelno će pokušati opozvati premijera.

Potpisi u utorak idu u proceduru

Jučerašnji sastanak dviju strana o Ustavnom sudu je, na inicijativu SDP-a, otkazan zbog Beroševog pritvaranja, ali konzultacije o tome će se morati održati jer bi u slučaju neizbora barem četiri suca Ustavni sud 6. prosinca prestao funkcionirati, a ta je institucija zadužena i za nadzor izbora za predsjednika Republike.

Dok je obavještavao Ivana Malenicu da se, zbog više sile, pregovori moraju odgoditi, SDP je prikupljao zastupničke potpise potrebne za zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Plenkoviću. Taj je posao odrađen i u utorak će biti upućeni u proceduru, piše Novi list.

Apsurdna situacija

Iz ove bi pomalo apsurdne situacije određen politički profit mogle izvući oporbene stranke poput Mosta, koje ne sudjeluju u procesu izbora ustavnih sudaca, a koje bi mogle optužiti SDP i Možemo da žele srušiti vladu, ali da im ne smeta da istovremeno trguju s HDZ-om u vezi Ustavnog suda.

Ranojutarnji upad policije u Berošev dom nesumnjivo će imati ozbiljne političke implikacije.

Glavni događaj u saboru jučer je trebao biti konačan početak razgovora o izboru ustavnih sudaca, ali odmah po objavi vijesti da se ministar zdravstva našao na udaru zakona bilo je jasno da ipak neće biti tako.

Novinar N1 televizije uhvatio je predsjednika sabora Gordana Jandrokovića kada je dolazio na sjednicu. On nije skrivao da je neugodno iznenađen, ali odmah je naglasio da ne očekuje nikakve probleme za vladu i HDZ.

Koalicijski sastanak koji je uskoro uslijedio potvrdio je da je Jandroković dobro procijenio, čelnici Domovinskog pokreta i HSLS-a su i u kasnijim izjavama izrazili maksimalnu potporu vladi. Objektivno, suradnja s HDZ-om za te stranke nema alternativu.

Odluka na premijeru

Zato je inicijativa SDP-a za opoziv premijera Plenkovića osuđena na neuspjeh. Bilo je stoga, doznaje Novi list, na sjednici Kluba SDP-a i mišljenja da zbog stabilne HDZ-ove većine u saboru možda i ne treba predlagati glasanje o nepovjerenju, ali prevladao je stav da je to jedina logična reakcija na uhićenje i drugog Plenkovićevog ministra u manje od tri godine.

"Novo je ovdje samo to da je Beroš prvi dužnosnik u posljednje vrijeme koji nije prvo dao ostavku pa onda postao predmet istrage. Mi smo posljednje četiri godine konstantno upozoravali na probleme, na afere samog ministra, tražili njegovo razrješenje. Nažalost, nismo poslušani", podsjetio je Saša Đujić da je oporba u prošlom sazivu tri puta tražila Berošev opoziv, a da ga je Plenković odbio.

Nakon što SDP u utorak preda potpise, vlada ima osam dana za očitovanje, a o Plenkoviću se u saboru mora glasati u roku od 30 dana. Na premijeru je, znači, odluka hoće li se to obaviti što je prije moguće ili u finišu predsjedničke kampanje

Što se Ustavnog suda tiče, iz SDP-a su javili HDZ-u da ne mogu o tome pregovarati na dan uhićenja člana vlade, ali da su spremni sjesti za stol već u utorak. Zastupnici su jučerašnje glasanje uredno odradili, a pojedini oporbenjaci su zahtjev za stanku koristili kako bi progovorili o slučaju Beroš, što je Jandroković tolerirao.

Država i mafija

"Plenković se danas žali da je osobno pogođen, pa kako nije bio pogođen milijardama koje se odlijevaju Rajkovićima, Draganu Schwarzu i vašem predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu", zapitala je Ivana Kekin (Možemo) uoči glasanja o prvom čitanju izmjena Zakona o kvaliteti zdravstvene zaštite. Identično je postupila Marija Selak Raspudić.

"Korupcija je duboko prodrla u sve pore društva, ali ne smijemo dopustiti da se u nama probudi još veća apatija, da padnemo u beznađe. Lice hrvatskog liječništva nije Vili Beroš, u danima sjećanja na Vukovar moramo se boriti, riješiti sve što ima veze s korupcijom", poručila je nezavisna predsjednička kandidatkinja.

Dalija Orešković se javila prije glasanja o izmjenama Zakona o zaštiti zraka.

"Zrak u Hrvatskoj bazdi na korupciju. Premijerovo zgražanje nakon ministrovog uhićenja nikom ne smije biti prihvatljivo, ni članovima vladajuće koalicije. Jedino što vi u ovom trenutku morate učiniti je da Andreja Plenkovića pozovete da podnese ostavku, što i mi činimo", rekla je

"Vladajuća većina može sada izabrati ispravniji put ili, pak, potvrditi da nam državom upravlja mafija, koja se uvukla i u ministarstva, u sve pore vlasti", kazala je Dalija Orešković. Nitko iz HDZ-a nije jučer osjetio potrebu polemizirati s ovim zastupnicama.

Hrebak: To je degutantno, ali ne znači da vlada treba pasti

Za predsjednika HSLS-a Darija Hrebaka su sve okolnosti Beroševog uhićenja degutantne i "dolazimo do toga da je očito mafija imala utjecaj na nabavljanje zdravstvene opreme". Ali to što je netko uhvaćen s rukama u pekmezu, ocjenjuje HDZ-ov koalicijski partner, ne znači da vlada treba pasti.

"Ne, ovo treba drastično kazniti i nastavlja se dalje. Utjehu nam pruža to što pravda očito stiže svakoga, pa i korumpirane političare. Institucije mogu raditi svoj posao, uhićivati svakoga i tu očito nema nikakve kontrole. Nije točna teza da su institucije u državi zarobljene, šalje se snažna poruka: 'Ok, bavite se kriminalom, ali mi ćemo vas uhvatiti'", komentirao je Hrebak.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.