U školama u Keniji će se od iduće godine učiti kineski

Foto: EPA

KENIJA uvodi nastavu kineskog jezika u svoje škole od iduće godine, kako bi unaprijedila kompetitivnost zemlje i olakšala poboljšanje trgovine i povezanosti s Kinom, piše portal Quartz.

Institut za razvoj kurikuluma Kenije (KICD) izjavio je da je silabus kineskog, odnosno mandarinskog jezika dovršen i da će biti uveden 2020. Učenici u osnovnim školama od četvrtog razreda nadalje moći će izabrati ovaj izborni predmet, rekao je ravnatelj instituta Julius Jwan za kinesku novinsku agenciju Xinhua.

Kenijski dužnosnik: Kina je postala toliko jaka da nam je dobro učiti kineski

Jwan je obrazložio uvođenje kineskog u škole globalnim rastom ovog jezika i sve dubljim političkim i ekonomskim vezama između Kenije i Kine. "Mjesto Kine u globalnoj ekonomiji postalo je toliko jako da će Kenija imati koristi ako njeni građani mogu razumjeti mandarinski", dodao je.

Kenije nije prva, a ni posljednja afrička zemlja koja zbog sve snažnijih ekonomskih i političkih veza s Kinom uvodi kineski u škole. To je prije nje 2014. već učinila Južna Afrika, a Uganda također planira uvesti mandarinski - i to kao obavezan predmet - u srednje škole.

Kenija trenutno uvodi potpuno novi obrazovni kurikulum kako bi unaprijedila kvalitetu obrazovanja i povećala fokus na vještine koje će učiniti maturante lakše zapošljivima na tržištu rada. Obrazovni dužnosnici predstavili su prošle godine plan za prvi pilot-program novog kurikuluma za učenike u vrtićima i u prvom i drugom razredu osnovne škole.

Kina posudila milijarde dolara Keniji, izgradila joj prugu, gradi ceste i stanove...

Tadašnji ministar obrazovanja Fred Matiangi rekao je da će silabus biti testiran kako bi se utvrdilo što treba popraviti prije nego bude u potpunosti implementiran u sve osnovne i srednje škole. Kineski, odnosno mandarinski će se u sklopu ovog silabusa nuditi učenicima uz druge strane jezike, poput francuskog i arapskog.

U izradi silabusa Kenijcima je pomogla i delegacija kineskih znanstvenika, dok su u isto vrijeme brojni kenijski studenti dobili školarine za studij na kineskim sveučilištima. 

Ništa od ovoga posebno ne čudi s obzirom na to da je Kina posudila milijarde dolara Keniji, izgradila željezničku prugu vrijednu 3,2 milijarde dolara između prijestolnice Nairobija i lučkog grada Mombase, održava velike kulturne festivale u ovoj istočnoafričkoj državi, a njene tvrtke su uključene u građevinske projekte za sve, od autocesta do stambenih zgrada. Znakovito je da je Kina otvorila svoj prvi Konfucijev institut, kulturnu ustanovu koja podružnice ima diljem svijeta, upravo u Keniji.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.