U Slobodnoj Dalmaciji cenzuriraju se tekstovi o Miroslavu Kutli

KOLUMNA uvaženog novinarskog kolege Borisa Dežulovića ovog ponedjeljka nije se pojavila na stranicama Slobodne Dalmacije, a kako doznaje Index, glavni razlog neobjavljivanja bila je urednička intervencija zbog toga što se tekst bavio likom i djelom Miroslava Kutle. Naime, prema svemu sudeći, Kutle je i dalje za taj splitski dnevnik zabranjena tema, a urednici posebno paze kako će se prezentirati vijest o Kutli.

> Pročitajte zabranjenu kolumnu Borisa Dežulovića

Tako je, primjerice, Slobodna Dalmacija bila jedini veliki medij u Hrvatskoj koji zapravo nije ni imao vlastitu vijest o pravomoćnosti presude prema Kutli, da bi trebao na izdržavanje zatvorske kazne u trajanju od dvije godine i osam mjeseci, već su se u vrlo šturoj novinarskoj formi pozvali na Jutarnji list.
 
Dežulović: Pitajte urednika, ne mene

"Da, danas je trebao biti objavljen moj tekst, ali nije. Zašto? To morate pitati glavnog urednika, a ne mene", rekao je vrlo kratko Dežulović o toj temi za Index. Dežulović je nedavno kao "povratnik kolumnist" uz Juricu Pavičića i Antu Tomića ponovno počeo pisati za Slobodnu i to jednom tjedno - ponedjeljkom, a do sada je uspio objaviti dva teksta.

Do glavnog urednika Slobodne Dalmacije Krunoslava Kljakovića kao i njegova zamjenika Roberta Žaje danas nikako nismo mogli doći. Prema izjavama tajnice s kojom smo danas kontaktirali u više navrata oni su bili non-stop danas na sastancima, a Kljaković nam se nije javljao ni na mobitel. Tako smo ostali bez odgovora je li se možda Kutlin glas i dalje presudan kada se odlučuje u Slobodnoj Dalmaciji.

No, vratimo se na Dežulovića. Naime, Slobodna Dalmacija nedavno je najavljivala povratak na "stare staze slave", a u sklopu projekta povratka velike čitanosti najavili su povratak "aseva", odnosno tri imena koja su potekli iz te redakcije, a danas predstavljaju jaka novinarsko-spisateljska imena. Riječ je o Dežuloviću, Pavičiću i Tomiću koji su prema zamisli uredništva uz standardne obaveze prema Jutarnjem listu i Globusu trebali jednom tjedno pisati i kolumnu za Slobodnu Dalmaciju.
 
Kutle, Kutlača i kutleraj

Najzanimljiviji povratak bio je onaj Borisa Dežulovića, koji je 1993. godine napustio Slobodnu Dalmaciju te s Predragom Lucićem i Viktorom Ivančićem pokrenuo tjednik Feral Tribune. Tada se u Feralu itekako dobro pratio slučaj Kutle u Slobodnoj Dalmaciji, a koji do danas još nije dobio sudski epilog i lagano klizi u zastaru.

Ironično je što je Dežulović predstavljen čitateljima Slobodne kao povratnik, a tada je odgovarajući na novinarsko pitanje - zašto se vraća u Slobodnu rekao:

"Šesnaest i pol godina prošlo je otada i ništa više nije kako je bilo. Bio je u međuvremenu Kutle i Kutlača i kutleraj, mijenjali su se urednici i vlasnici Slobodne i urednici i vlasnici države, na kraju je i redakcija premještena "daleko, iza devet sela", što bi rekao mladi pjesnik, 'tamo gdje su vuci, vile i hajduci'. Samo je jedna stvar danas ista kao one davne jeseni prije dvadeset godina kada sam prvi put počeo pisati za Slobodnu: razlog. Tamo dolje, pod obroncima Mosora i Kozjaka, ništa se naime nije promijenilo: zaista, malo je novina koje imaju tako dobar razlog kao Slobodna Dalmacija. Jedino zapravo što je danas u Splitu dobro jest - razlog da se piše", rekao je Dežulović u tekstu koji je najavio njegov povratak.
 
Pavić isplatio Kutlu?

Sudeći prema svemu, čini se da se puno toga ipak nije promijenilo. "Kutlača i kutleraj" i dalje su aktualni.

Recimo na kraju kako je u medijima je do sada više puta izlazila informacija kako Kutle i dalje drži udio u EPH te je više puta zatražio od Ninoslava Pavića da ga se isplati. Riječ je, navodno, o dvadesetak milijuna eura.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.