Slovenska vlada potpisala je sa sindikatima granski kolektivni ugovor koji predviđa povećanje osnovica plaća u javnom sektoru do 2028. godine.
Jedinstveni sustav plaća u slovenskom javnom sektoru obuhvaća sve korisnike državnog proračuna, uključujući državne institucije, općine, javne ustanove, fondove, agencije i gospodarske ustanove, što čini oko 190.000 zaposlenih.
Prema dogovoru, masa za plaće u javnom sektoru povećat će se za 1.4 milijarde eura do 2028. godine. Prosječno povećanje osnovnih plaća procjenjuje se na 19 posto, što bi iznosilo oko 380 eura bruto po zaposlenom. Radnicima čija je trenutačna osnovna plaća manja od minimalne, povećanja će biti još značajnija.
Povećanje plaća provest će se postupno, u šest rata, pri čemu je prva rata predviđena za 1. siječnja 2025. godine, a posljednja za 1. siječnja 2028. godine, piše RTV Slovenija. Oni s najvećim postotnim povećanjima primit će ih u cijelosti tek na kraju tog razdoblja, dok će oko 100.000 javnih službenika svoje povećanje dobiti u prve dvije godine.
Nova ljestvica plaća
Nova ljestvica ima 67 platnih razreda. Najniža osnovna plaća u prvom razredu iznosi minimalnu plaću za 2024. godinu - 1.253,90 eura bruto, dok najviša osnovna plaća u 67. razredu doseže 8.821,04 eura bruto. Omjer između najviše i najniže osnovne plaće bit će 1:7.
Radnicima čija trenutačna osnovna plaća ne doseže minimalnu, razlika će se kompenzirati, a u novom sustavu bit će uvršteni u razred čija vrijednost odgovara ili premašuje minimalnu plaću.
Napredovanje će se provoditi automatski svake dvije do četiri godine, ovisno o fazi karijere, a iznimno uspješni radnici moći će napredovati za dva razreda odjednom. Ipak, napredovanje može biti obustavljeno za radnike koji ne postižu zadovoljavajuće rezultate. Dodaci na plaće ostaju nepromijenjeni, ali će od 2025. godine biti uvedeni novi dodaci za opasnosti i posebna radna opterećenja.
Učinkovitost na radu
Sredstva za nagrađivanje radne učinkovitosti povećat će se s dva na tri posto mase osnovnih plaća. Poslodavci će morati za tu svrhu koristiti i 50 posto ušteđenih sredstava nastalih zbog odsutnosti radnika ili nepopunjenih radnih mjesta.
Maksimalni mjesečni iznos koji javni službenik može dobiti za radnu učinkovitost iznosit će 30 posto osnovne plaće, dok će u posebnim projektima taj iznos doseći do 50 posto.
Promjene u sustavu plaća
Nova struktura plaća uključuje pet glavnih kategorija: dužnosnike, javne službenike u državnim tijelima i općinama, zdravstvene i socijalne radnike, djelatnike u obrazovanju, kulturi i istraživanju te zaposlenike u javnim agencijama i fondovima.
Do 2028. godine, plaće će se usklađivati s inflacijom samo ako ona premaši određeni prag, dok će od 2029. godine plaće biti automatski usklađivane s 80 posto rasta troškova života.
Početne plaće
Početna plaća policajca iznosit će 1636 eura bruto, što je povećanje od 34 posto u odnosu na dosadašnji iznos (1219 eura). Višem policijskom službeniku također se diže početna plaća, s 1372 na 1788 eura bruto. Početna plaća profesionalnog vojnika iznosit će 1636 eura.
Početna plaća učitelja iznosit će 2135 eura bruto, što je povećanje od 28 posto. Početna plaća medicinske sestre primalje iznosit će 1736 eura bruto. Medicinska sestra na odjelu intenzivne skrbi dobivat će 1897 eura. Liječnici specijalisti dobivat će 4884 eura bruto.
Plaća znanstvenog suradnika raste na 3426 eura bruto. Socijalni radnik dobivat će 2037 eura, a vatrogasac 1685 eura bruto.