U Washingtonu je više američkih vojnika nego u Iraku i Afganistanu. Što čeka Trumpa?

Foto: EPA

DONALD TRUMP je opozvan jučer, samo tjedan dana prije završetka njegovog mandata. Opoziv Trumpa izglasan je u donjem domu američkog Kongresa drugi put u njegovom mandatu, što je prvi takav slučaj u 231-godišnjoj povijesti Sjedinjenih Američkih Država.

>>Zastupnički dom Kongresa izglasao opoziv Donalda Trumpa

Opoziv je, inače, izglasan točno tjedan dana nakon što je rulja sastavljena od njegovih zagriženih obožavatelja, koju je on poslao da maršira na Kapitol (zgradu Kongresa) i izvrši pritisak na kongresnike, provalila u zgradu, prekinula sjednicu na kojoj se potvrđivao izbor Joea Bidena i satima divljala po zgradi prije nego što je malobrojna i nadjačana policija dobila pojačanje i istjerala ih. 

Poticanje na pobunu

Upravo to je i bio razlog pokretanja opoziva, čija je "optužnica" imala samo jedan članak - poticanje na pobunu. Trump je "namjerno dao izjave koje su ohrabrile - i predvidljivo rezultirale - neposredne bezakonite akcije u Kapitolu", navodi se u ovom članku opoziva. Kao rezultat Trumpovog poticanja, "rulja je nezakonito provalila u Kapitol" i "upustila se u nasilna, smrtonosna, destruktivna i pobunjenička djela", dodaje se. 

"Ako se ne budete vraški borili, nećete više imati zemlju", huškao je Trump svoje pristaše govorom na prosvjednom skupu u blizini Kapitola 6. siječnja, organiziranim pod nazivom "Spasimo Ameriku", s kojeg im je i naložio da "hodaju dolje prema Kapitolu" i "podrže naše hrabre senatore i kongresnike" - ali ne sve jer "nikad nećete vratiti svoju zemlju slabošću, morate pokazati snagu i morate biti snažni". Čak im je poručio i da će ići s njima, što ipak nije napravio. 

>>Što će sad biti s Trumpom? Sve je više poziva da ga se strpa u zatvor

 

"Donald John Trump takvim je ponašanjem pokazao da će ostati prijetnja nacionalnoj sigurnosti, demokraciji i Ustavu ako ostane na dužnosti te se ponašao na način koji je krajnje nespojiv sa samoupravom i vladavinom prava", piše u članku opoziva.

>>Analiza CNN-a: Trumpov turbulentni mandat završit će povijesnim drugim opozivom

Kako CNN piše u svojoj analizi, radi se o izvanrednom opisu turbulentnih vremena i mandata bezakonja u kojem će Trump postati prvi predsjednik koji je dvaput suočen s opozivom, i to 13 mjeseci nakon što je Predstavnički dom prvi put zaključio da njegove zloporabe ovlasti zaslužuju uklanjanje s dužnosti.

Opozvan, ali ne i smijenjen

Naravno, kao i prvi put kad je opozvan, Trump još uvijek nije smijenjen. Prema proceduri o opozivu, tek sada počinje pravi postupak u Senatu koji mora potvrditi odluku Zastupničkog doma. 

Trump je, podsjetimo, prvi put opozvan u prosincu 2019. za zlouporabu vlasti i opstrukciju Kongresa, a razlog je bilo njegovo vršenje pritiska, odnosno ucjenjivanje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog kako bi mu pomogao na predsjedničkim izborima pokretanjem istrage u toj zemlji protiv Trumpovog protukandidata Joea Bidena, po principu quid pro quo (usluga za uslugu). 

Trump je tada na kraju oslobođen na suđenju u Senatu, gdje njegovi republikanci drže većinu, čime je spriječena njegova smjena. 

>>Trump je oslobođen - na suđenju bez svjedoka, dokaza i pravde

Tako će i aktualni opoziv morati biti potvrđen u Senatu (gornjem domu Kongresa) da bi Trump zaista bio smijenjen. Stotinu senatora imat će ulogu porote, delegati iz Zastupničkog doma (donjeg doma) bit će tužiteljstvo, dok će suđenjem ponovo predsjedati vrhovni sudac američkog Vrhovnog suda, kako je predviđeno Ustavom.

Trump ni teoretski ne može biti smijenjen u Senatu prije nego što mu istekne mandat

No situacija se tu dodatno komplicira jer Trump ni teoretski ne može biti smijenjen u Senatu prije nego što mu mandat ionako istekne, a Biden preuzme dužnost predsjednika. 

To je potvrdio i vođa republikanaca u Senatu Mitch McConnell koji je izjavio kako nema šanse da će se o Trumpovoj smjeni odlučivati u Senatu prije nego što Joe Biden bude inauguriran. 

"S obzirom na pravila, procedure i senatske presedane, jednostavno nema šanse da se pošteno ili ozbiljno suđenje može zaključiti prije nego što Biden bude inauguriran. U svjetlu ove stvarnosti, vjerujem da će našoj naciji najbolje poslužiti ako Kongres i izvršna vlast provedu sljedećih sedam dana potpuno usredotočeni na omogućavanje sigurne inauguracije i uredan prijenos vlasti na nadolazeću Bidenovu administraciju", objasnio je McConnell. 

Ustvari, vrlo je upitno hoće li postupak u Senatu uopće početi prije Bidenove inauguracije i Trumpovog napuštanja Bijele kuće.

"Mogu potvrditi. McConnellov glasnogovrnik rekao mi je službeno da su odbili izvanrednu sjednicu. Nema šanse da suđenje počne u petak, malo je vjerojatno da će početi prije 19. siječnja ili inauguracije", otkrila je u objavi na Twitteru reporterka za Bijelu kuću američkog portala Axios Alayna Treene. 

Usto, za osudu, odnosno potvrdu opoziva potrebne su dvije trećine senatora, što znači da najmanje 17 republikanaca u domu od 100 članova mora glasati za to. Izgledi za to su, naravno, prilično tanki - no svejedno su bitno veći nego prošle godine, kad su gotovo svi republikanski senatori, uz iznimku bivšeg predsjedničkog kandidata Mitta Romneyja, glasali po stranačkoj stezi i oslobodili Trumpa. 

Da je situacija ovog puta bitno drukčija, otkriva već i usporedba glasanja o opozivu u Zastupničkom domu. Tamo je Trump prvi put opozvan bez ijednog republikanskog glasa. Ovoga puta čak 10 članova njegove stranke podržalo je rezoluciju - i više ih je osudilo njegove riječi i postupke na dan pobune u Kapitolu.

Liz Cheney, trećeplasirana republikanka u komori i kći bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneya, bila je najistaknutija među njima.

"Mnogo toga postat će jasnije u nadolazećim danima i tjednima, ali ono što znamo je dovoljno. Predsjednik SAD-a pozvao je ovu rulju, postrojio je ovu rulju i zapalio vatru ovog napada. Sve što je uslijedilo njegovo je djelo. Ništa od ovoga ne bi se dogodilo bez predsjednika. Predsjednik je mogao smjesta i snažno intervenirati kako bi zaustavio nasilje. Nije to napravio. Nikad nije došlo do veće izdaje predsjednika Sjedinjenih Država svog ureda i svoje zakletve Ustavu", napisala je Cheney u izjavi koju su demokrati često citirali tijekom rasprave o opozivu.

Vrlo je znakovito i to što je McConnell, kao vodeći republikanac, izjavio da još ne zna hoće li glasati za ili protiv Trumpove smjene.

"Iako je tisak pun spekulacija, još nisam donio konačnu odluku o tome kako ću glasati i namjeravam poslušati pravne argumente kad budu predstavljeni u Senatu", stoji u pismu koje je McConnell poslao svojim republikanskim kolegama, prenose američki mediji. Njegova navodna neodlučnost u dramatičnom je kontrastu s njegovim odlučnim protivljenjem Trumpovom opozivu zbog pritiska na Ukrajinu i traženja uplitanja u američke izbore. Upravo je u tom slučaju McConnel imao ključnu ulogu u provođenju suđenja u Senatu bez svjedočenja najbitnijih svjedoka uključenih u aferu. 

Dramatičan obrat

A u posebno dramatičnom obratu, o kojem izvještava New York Times, McConnell je navodno rekao svojim suradnicima kako vjeruje da je Trump zaista počinio prijestupe vrijedne opoziva i izrazio zadovoljstvo što su demokrati pokrenuli novi opoziv jer vjeruje da će tako biti lakše protjerati Trumpa iz Republikanske stranke.

Dapače, izvori su potvrdili za Axios da je McConnell trenutno skloniji glasati za Trumpovu smjenu nego protiv. Stoga nije nezamislivo da, ako se odluči na to, još 16 ili više republikanskih senatora bude slijedilo njegov primjer i osigura osudu za tada već bivšeg predsjednika.

Bitan faktor u McConnelovoj odluci moglo bi biti njegovo razmišljanje o svojoj političkoj ostavštini, budući da se sa 78 godina približava kraju političke karijere. 

"Ako si McConnell, želiš biti zapamćen kao netko tko je branio Senat i institucije", rekao je za Axios jedan republikanac blizak vođi senatske većine. Želi biti zapamćen po tome, a ne po svojem proračunatom dodvoravanju, popuštanju i upornom držanju strane Trumpu kroz ove četiri godine, moglo bi se slobodno dodati. 

McConnell zasigurno nije jedini republikanski političar kojem je prekipjelo nakon što su morali bježati iz dvorane Senata i Zastupničkog doma, barikadirati se u sporednim prostorijama i skrivati se od pobješnjele rulje u sigurnom bunkeru ispod Kapitola. 

I kongresnik Kevin McCarthy, vođa republikanske manjine u Zastupničkom domu, navodno je pitao svoje kolege bi li trebao zatražiti od Trumpa da podnese ostavku nakon kaosa u Kapitolu koji je izazvao. Podsjetimo, u tom je kaosu smrtno stradalo petero ljudi: policajac kojeg je rulja vukla po tlu i zatim zatukla motkama i vatrogasnim aparatom na ulazu u Kapitol, prosvjednica koju je policajac ustrijelio kad je pokušala kroz prozor upasti u dvoranu Zastupničkog doma te troje prosvjednika koji su stradali u naguravanju i kaosu. Još je jedan policajac oduzeo sebi život nekoliko dana nakon što je branio Kapitol. 

>>Napad na Kongres bio je mnogo gori nego se čini: Vješala, plastične lisice i bombe

Sve ovo sugerira da se i najodaniji Trumpovi saveznici u Kongresu - ili barem neki od njih - konačno okreću protiv njega nakon što je izgubio predsjedničke izbore, svojim neutemeljenim i zapaljivim teorijama zavjere o izbornoj prevari izazvao razdor među republikancima zbog kojeg su izgubili i većinu u Senatu, a na kraju svojim huškanjem poslao rulju da upadne u Kapitol.

Nadalje, to što će suđenje u Senatu vjerojatno početi tek nakon što dođe do smjene vlasti u Bijeloj kući, znači i da će se ono voditi pod većinom demokrata, koji će nakon 20. siječnja, zahvaljujući nedavnoj pobjedi na izvanrednim izborima u Georgiji, imati 50 od 100 senatora, uz odlučujući glas predsjednika Senata - a to će biti nova potpredsjednica SAD-a Kamala Harris. To također znači da postupak neće voditi McConnel, već novi vođa senatske većine, demokrat Chuck Schumer.

Posljednja nadrealna epizoda sage s predsjednikom Trumpom

Suđenje o smjeni bivšeg predsjednika bit će samo posljednja nadrealna epizoda ionako nadrealne sage s Donaldom Trumpom na čelu Amerike, kako piše analitičar CNN-a Stephen Collinson. 

Nadrealnosti će zasigurno doprinijeti i prizori vojnika Nacionalne garde koji stražare i spavaju po hodnicima Kapitola, kraj kojih će senatori prolaziti na putu za dvoranu Senata u kojoj će se suđenje Trumpu održavati. Kapitol je već pun pripadnika Nacionalne garde koji se pod oružjem odmaraju na podu po hodnicima i atriju zgrade, o čemu svjedoče fotografije, a pojedini novinari komentirali su na društvenim mrežama da Kongres izgleda kao vojna baza.

Here’s what the US Capitol looked like Wednesday morning with National Guard members deployed ahead of the House's vote on impeaching President Trump for a second time. https://cnn.it/39tAAo7

Objavljuje CNNSrijeda, 13. siječnja 2021.

FOTO Pogledajte kako danas izgleda Kongres. Čuvaju ga vojnici naoružani do zuba

U Washingtonu više vojnika nego u Iraku i Afganistanu zajedno

Očekuje se da će najmanje 20 tisuća pripadnika Nacionalne garde iz više saveznih država biti u Washingtonu za Bidenovu inauguraciju 20. siječnja kako bi se spriječila repriza desničarskog nasilja i kaosa koji je potresao Washington 6. siječnja, javlja Newsweek, što je vjerojatno najveći broj vojnika ikad postavljen u Washingtonu. 

Nekih 15 tisuća vojnika već se nalazi u Washingtonu, što je dvostruko više od ukupnog broja američkih vojnika trenutno razmještenih u Iraku i Afganistanu - zajedno. 

Trump je, odmah nakon izglasavanja opoziva, objavio snimljeni govor. Iako u njemu ni jednom riječju nije spomenuo opoziv, pozvao je na prestanak nasilja svojih pristaša, što se može protumačiti i kao pokušaj pridobivanja kongresnih republikanaca koji mu okreću leđa. 

>>Trump: Nasilje mora prestati

Podsjetimo, Trump je jedan od samo trojice predsjednika protiv kojih je pokrenut postupak opoziva i prvi kojemu se to dogodilo dvaput. Dosad nijedan američki predsjednik nije smijenjen iz Bijele kuće kroz proces opoziva. Trojica - Trump 2019., Bill Clinton 1998. i Andrew Jackson 1868. - opozvani su u Zastupničkom domu, ali su oslobođeni u Senatu. Richard Nixon je sam dao ostavku 1974., kad je postalo jasno da će biti opozvan.

Sve je moglo biti drugačije da je priznao poraz

Zamislite na trenutak da se zadnjih nekoliko mjeseci odvijalo potpuno drugačije, da je Trump tiho priznao poraz u studenome. Republikanci bi vjerojatno pobijedili na barem jednom od izbora u drugom krugu Georgije i još uvijek bi kontrolirali Senat. Trump bi, umjesto da se suoči s vrlo stvarnom prijetnjom republikanaca željnih da ga pokopaju, bio glavni vođa stranke, piše BBC.

Još jedan mandat bio bi realna opcija.

Umjesto toga, Trump je praktički gotov. Blokiran je na društvenim mrežama, uključujući voljeni Twitter. Čak i ako mu Senat presudom ne zabrani kandidiranje za novi mandat, njegova moć i utjecaj unutar Republikanske stranke smanjili su se.

Istraživanje javnog mnijenja, kao i njegovi glasni branitelji u Zastupničkom domu, sugeriraju da predsjednik i dalje ima značajnu potporu unutar svoje stranke. No, protekli tjedni ohrabrit će njegove protivnike koji u ovome vide priliku da zadaju konačni udarac predsjedniku.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.