Ukrajina će platiti cijenu Putinova poniženja u Siriji

Foto: EPA, Shutterstock

Kada je 2022. pokrenuo invaziju na Ukrajinu, ruski predsjednik Vladimir Putin očito je vjerovao da će ruske snage srušiti vladu u roku od nekoliko tjedana i obnoviti dominaciju Moskve nad ovom zemljom nakon 30 godina neovisnosti.

Putin je bio u zabludi, a rat koji je on započeo bjesni i gotovo tri godine kasnije. Teško je zamisliti da Putin nije razmišljao o svojoj pogrešnoj procjeni kada su oporbene snage zauzele Damask i svrgnule s vlasti sirijskog predsjednika Bašara al-Asada manje od dva tjedna nakon pokretanja ofenzive, prenosi Radio Slobodna Europa.

Putinov fokus na Ukrajinu je itekako pomogao sirijskim pobunjenicima

Fokus Kremlja na rat protiv Ukrajine jedan je od čimbenika koji je utjecao na brzinu i uspjeh ofenzive sirijskih pobunjenika. Ruski ratni zrakoplovi pojačali su napade na teritorij pod kontrolom pobunjenika kako je ofenziva napredovala, ali s ograničenim vojnim kapacitetima u Siriji i pogledom uprtim u Ukrajinu, Moskva nije učinila veliki napor da to zaustavi.

Sad kad je Asad pao, kakav će učinak ovaj veliki neuspjeh Rusije na Bliskom istoku imati na rat protiv Ukrajine? Na bojnom polju ne veliki, kažu analitičari, iako će dijelom ovisiti o sudbini ruskih snaga i baza u Siriji: aerodroma u Khmeimimu i pomorske baze u Tartusu.

"Djelomično ili potpuno povlačenje oslobodilo bi neke izvidničke, zračne i obavještajne resurse te specijalne postrojbe, ali ruska prisutnost u Siriji vjerojatno se odnosi na samo nekoliko tisuća vojnika", kaže Dara Massicot, vojna analitičarka i viša suradnica Euroazijskog programa pri Zakladi Carnegie za međunarodni mir.

Povratak svih ruskih vojnika i slanje u Ukrajinu ne bi puno promijenilo, ali...

Andrij Kovalenko, voditelj Centra za suzbijanje dezinformacija pri ukrajinskom Vijeću za nacionalnu sigurnost i obranu, objavio je na Telegramu da je prošlog ljeta u Siriji bilo oko 6000 do 7000 ruskih vojnika", uključujući pripadnike privatnih vojnih kompanija povezanih s ruskom državom.

"Čak i da su svi ti vojnici prebačeni natrag u Rusku Federaciju i zatim poslani u rat protiv Ukrajine, to ne bi značajno utjecalo na situaciju na frontu, s obzirom na prilično visoke dnevne gubitke ruske vojske u jurišnim operacijama", napisao je Kovalenko.

Ruska vojska pretrpjela je goleme gubitke posljednjih mjeseci, osobito u istočnoj regiji Donbas, prije očekivanog nastojanja novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da pogura mir kada preuzme dužnost u siječnju.

Analitičari ističu da ruski brodovi bazirani u Tartusu ne mogu ući u Crno more jer je Turska ograničila prolaz kroz Bospor.

Povratak aviona mogao bi odigrati značajniju ulogu

"Odlazak ratnih zrakoplova iz Sirije imao bi više smisla jer bi mogao ojačati zrakoplovnu skupinu koja se bori protiv Ukrajine. Zrakoplovna komponenta bi mogla odigrati negativnu ulogu za Ukrajinu", smatra kijevski vojni analitičar Mihajlo Samus.

Ivan Kiričevski, analitičar u konzultantskoj tvrtki Defence Express u Kijevu kaže: "Ruska manipulacija svojim resursima u Siriji ni na koji način neće utjecati na Ukrajinu. U ovom trenutku ionako ne možemo reći da Rusi napuštaju Siriju."

"Rusija je spremna ponuditi puno novoj koaliciji u Siriji kako bi zadržala određenu prisutnost. Rusija će pokušati učvrstiti sporazume u Libiji i Sudanu kao djelomičnu kompenzaciju", rekla je Massicot.

Putin će biti još manje fleksibilan oko Ukrajine 

Neki stručnjaci kažu da bi udarac po ugled koji je Rusija pretrpjela u Siriji mogao dodatno zaoštriti Putinovu želju za kontrolom nad Ukrajinom.

"Asadov kolaps je uzdrmao Putina, čineći ga manje sklonim da pokaže fleksibilnost s Ukrajinom. Rat u Ukrajini ga je, u određenoj mjeri, koštao Sirije, što pojačava njegovu nespremnost na kompromis", napisala je na X-u Tatjana Stanovaja, viša suradnica pri Zakladi Carnegie za međunarodni mir.

Ruth Deyermond, viša predavačica na Odsjeku za ratne studije na King's Collegeu u Londonu, kaže da je malo vjerojatno da će događaji u Siriji utjecati na rusku odlučnost da prevlada u Ukrajini.

"S obzirom na to koliko je čvrsto Putinov mandat povezan s ratom u Ukrajini, koliko je temeljito bio spreman preoblikovati rusko gospodarstvo i društvo, koliko je života bio spreman žrtvovati za to i koliko je Rusiju učinio ovisnom o drugim državama (Kina, Iran , Sjeverna Koreja), teško je zamisliti da će gubitak u Siriji napraviti veliku razliku. Teško je odrediti što bi Kremlj mogao više poduzeti za pobjedu u Ukrajini nego što već čini", napisala je Deyermond.

"Putin bi mogao postati još rigidniji i odlučniji"

Massicot je sugerirala da će to ovisiti o tome koliku će prisutnost u Siriji i okolnoj regiji Rusija uspjeti spasiti: "Ako Rusija bude potpuno istisnuta iz Sirije i ne bude to mogla kompenzirati drugdje u regiji, takav ozbiljan udarac ruskoj moći vjerojatno bi Putina učinio rigidnijim i odlučnijim da postigne uspjeh u Ukrajini".

Istodobno su ukrajinski komentatori rekli da bi kolaps režima koji je stajao kao simbol nove ruske moći u inozemstvu mogao potaknuti ostatak svijeta da Moskvu vidi kao slabiju i ranjiviju nego dok se Asadova vlast činila čvrstom kroz gotovo jedno desetljeće nakon ruske vojne intervencije u Siriji 2015.

"Mit da je Rusija nepobjediva je propaganda"

"Mit da je Rusija velika i nepobjediva - sve je to samo propaganda. I mislim da se to još jednom jasno vidjelo u mnogim prijestolnicama i da će utjecati na sve buduće događaje", rekao je Volodimir Ohrizko, ukrajinski ministar vanjskih poslova od 2007. do 2009.

"Mislim da je ovo pozitivan trenutak u našem radu sa zapadnim partnerima. I moramo ga iskoristiti", rekao je Ohrizko.

"Možemo ovo iskoristiti u Ukrajini, pokazujući da nuklearne sile mogu izgubiti. Sovjetski Savez je izgubio u Afganistanu, Sjedinjene Američke Države su u biti izgubile u Vijetnamu", rekao je ukrajinski politički analitičar Oleksandr Hara, dodajući da bi to moglo pomoći u uvjeravanju saveznika da Kijev može pobijediti ako dobije potrebno oružje i druge resurse.

"U prošlosti smo vidjeli da je Zapad bio voljan pružiti dodatnu potporu Ukrajini kada je postigla vojne uspjehe protiv Rusije. Nesposobnost Kremlja da poduzme bilo kakve ozbiljne korake da spriječi ovo geopolitičko poniženje u Siriji pokazuje koliko se napregnuo u Ukrajini", napisao je Deyermond: "To i neuspjeh Putinovih nedavnih nuklearnih prijetnji trebali bi ohrabriti članice NATO-a u njihovoj potpori Ukrajini."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.