Ukrajinska protuzračna obrana odjednom je postala skoro neprobojna. Što se dogodilo?

Foto: Profimedia, EPA

ŠTO je ukrajinsku protuzračnu obranu odjednom učinilo tako neprobojnom, pitaju se ruski vojni zapovjednici. Samo tijekom svibnja Rusija je pokrenula osam raketnih napada na ukrajinsku prijestolnicu, posljednji je izveden u ranim jutarnjim satima utorka, a u njemu su sudjelovali najmanje 18 raznih projektila i gomila dronova.

Ipak, Kijev tvrdi da se izvukao samo s ogrebotinom negirajući da su projektili i bespilotne letjelice pogodili svoje mete. To je možda pretjerano - američki dužnosnici vjeruju da je obrambeni sustav Patriot oštećen - ali stručnjaci kažu da je jasno kako se događa nešto izvanredno. Donedavno većina analitičara, pa čak i američkih obrambenih dužnosnika, nije bila uvjerena da je ukrajinska protuzračna obrana dorasla zadatku dugotrajnog odbijanja ruskih napada, piše CNN.

U travnju su procurili dokumenti američke vlade koji su detaljno opisali kako su ukrajinske zalihe raketa srednjeg dometa za protuzračnu obranu iz sovjetske ere ozbiljno iscrpljene, a čak je i Aleksandar Rodnjanski, ekonomski savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, nedavno priznao za CNN da protuzračna obrana njegove zemlje "ne stoji baš najbolje".

Te su procjene uslijedile nakon napada 9. ožujka, u kojem je Rusija ispalila 84 projektila na veće gradove diljem Ukrajine. Tom prilikom čak je i Kijev priznao da je šest balističkih projektila Kinžal uspjelo pobjeći protuzračnoj obrani. Dakle, što se promijenilo u samo nekoliko tjedana?

Očit je odgovor, barem u Kijevskoj regiji, raspoređivanje američkih protuzračnih obrambenih sustava Patriot, koji su prošlog mjeseca stigli u Ukrajinu. SAD i Njemačka isporučili su Ukrajini po jednu bateriju Patriot. Prema Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), rakete presretači Patriot mogu pogoditi zrakoplove na velikim i srednjim visinama, krstareće rakete i neke balističke rakete.

Patrioti

Patrioti imaju tako blistavu reputaciju da ih je Rusija odmah pokušala uništiti. Doista, neki stručnjaci vjeruju da je ovomjesečni val napada osmišljen posebno kako bi se svladali Patrioti. A napadi na Kijev u utorak vjerojatno su oštetili, ali ne i uništili jedan od ukrajinskih sustava Patriot, rekao je jedan američki dužnosnik za CNN.

No ukrajinsko nebo ne brane samo Patrioti. Kijev je dobio još raketa kratkog i srednjeg dometa protuzračne obrane od drugih zemalja NATO-a, navodi CSIS. To uključuje neke od najnaprednijih sustava, poput njemačkih baterija IRIS-T, te one manje napredne, kao što je proturaketni sustav Hawk, prethodnik Patriota.

"Ukrajinski čelnici izjavili su da je sustav IRIS-T uspio u 90 posto slučajeva", napisao je nedavno Ian Wiliams iz Projekta raketne obrane pri CSIS-u dodavši da je još jedna zapadna donacija, američki NASAMS, imala stopostotni uspjeh.

Zatim je tu oružje koje je Ukrajina već posjedovala prije izbijanja rata, uglavnom sustavi iz sovjetske ere koji uključuju S-300 i protuzračne rakete srednjeg dometa Buk M1. Ti su sustavi imali oko 80% uspješnosti pogađanja ruskih krstarećih projektila, kaže se u izvješću CSIS-a. Ali Kijevu brzo ponestaje streljiva za sustave iz sovjetske ere, pokazuju procurjeli američki dokumenti i izvješće CSIS-a.

 

"Ograničen broj preostalih projektila Ukrajinci će morati zadržati za ciljeve najvišeg prioriteta - ruske zrakoplove ili projektile koji idu prema najosjetljivijim ciljevima", stoji u izvješću CSIS-a.

Iscrpljivanje zaliha

Neki se pitaju je li iscrpljivanje ukrajinskih zaliha protuzračnih projektila cijela poanta trenutnog napada. U utorak je Rusija pokrenula baražnu vatru s nekoliko strana: balističkim projektilima Kinžal ispaljenima iz borbenih zrakoplova, krstarećim projektilima Kalibr ispaljenim s Crnog mora te projektilima Iskander ispaljenima s kopna, rekao je zapovjednik ukrajinske vojske. Napad je došao sa sjevera, juga i istoka.

Videosnimke iz Kijeva pokazale su tragove projektila preko noćnog neba. Prema trenutnoj stopi upotrebe streljiva na obje strane, rat bi se mogao svesti na to kome će prvom ponestati resursa u zračnom ratu, vjeruju neki analitičari.

"Velika aktivnost protuzračne obrane bez sumnje je opteretila kapacitet ukrajinske protuzračne obrane, a čini se da je ruska taktika usmjerena upravo na iscrpljivanje obrambenih kapaciteta Ukrajine", napisao je Williams iz CSIS-a.

No Williams je primijetio i da ostaci nekih ruskih projektila koji su pogodili Ukrajinu ukazuju da se radi o novom inventaru sugerirajući da bi i ruski arsenali mogli biti iscrpljeni. A postoje ozbiljne sumnje u sposobnost Moskve da proizvede novo oružje u velikim količinama dok joj zapadne sankcije ometaju pristup kritičnim dijelovima.

Nova američka pomoć

S druge strane, čini se da zapadni pristaše Ukrajine namjeravaju održati opskrbu Kijeva. 9. svibnja američko ministarstvo obrane objavilo je da će poslati pomoć od 1.2 milijarde dolara za jačanje ukrajinske protuzračne obrane i topničkih zaliha.

Američka će pomoć uključivati "dodatne sustave protuzračne obrane i streljivo za integraciju zapadnih lansera, projektila i radara protuzračne obrane s ukrajinskim sustavima protuzračne obrane", navodi se u priopćenju Pentagona. "Paket također sadrži streljivo za obaranje bespilotnih zračnih sustava, komercijalne usluge satelitskih slika i podršku za obuku, održavanje i aktivnosti održavanja", objavio je Pentagon.

U međuvremenu, Ujedinjeno Kraljevstvo u ponedjeljak je potvrdilo da će poslati stotine projektila protuzračne obrane u Ukrajinu. Williams je rekao da će potpora Zapada biti ključna u nadolazećim tjednima i mjesecima jer jedino u čemu Rusija ne oskudijeva su gravitacijske bombe niske tehnologije ispuštene iz zrakoplova.

Ako ruske zračne snage budu mogle djelovati iznad Ukrajine, mogu napraviti mnogo štete. "Ako Rusija uspije iscrpiti ukrajinsku protuzračnu obranu i steći nadmoć u zraku, rat će postati značajno veći izazov za Ukrajinu", napisao je Williams i dodao: "U mjeri u kojoj je to moguće, popuna presretača i povezane opreme za protuzračnu obranu mora ostati visok prioritet zapadnih paketa vojne pomoći u doglednoj budućnosti."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.