Ukrajina: Nitko u Europi nije učinio ništa slično ovome što mi moramo činiti u ratu

Foto: Profimedia, Twitter

NEPOSREDNO prije početka sezone grijanja Rusija terorizira Ukrajinu napadima na energetsku infrastrukturu. Ruska vojska pokušava nanijeti maksimalnu štetu ukrajinskom energetskom sektoru. Napadi raketama i dronovima ciljaju elektrane i električne mreže - na meti je cijeli lanac opskrbe, piše Deutsche Welle.

Masovni napadi na ukrajinske gradove, uključujući Kijev, Žitomir, Dnjepar i Harkov, također su se dogodili u utorak ujutro. Već́ u ponedjeljak je došlo do napada na ciljeve u Kijevu te u Dnjepropetrovskoj i Sumskoj oblasti, što je rezultiralo nestankom vode i struje. Najmasovniji napadi od početka ruske invazije dogodili su se 10. i 11. listopada. Predsjednik Volodimir Zelenskij na Twitteru je napisao da je od tada uništeno 30 posto ukrajinskih elektrana, zbog čega nestaje struje širom zemlje.

Ondje gdje je šteta odmah bila popravljena, Rusija je ponovno napala. U Lvivu u zapadnoj Ukrajini, primjerice, svjetla su se ponovno ugasila nakon što je dan ranije popravljena električna mreža. "Cinizam je u tome što je pogođen cijeli lanac opskrbe, uključujući sustave za distribuciju i proizvodnju električne energije. Na ovaj način neprijatelj želi otežati omogućavanje napajanja električnom energijom iz drugih izvora", objašnjava ukrajinski ministar energetike Herman Haluščenko.

Danonoćne popravke

"Nitko u Europi nije učinio ništa slično ovome što mi moramo činiti u ovom ratu. Nitko do sada nije doživio tako velika razaranja. Naši radnici dežuraju dan i noć da što prije poprave mreže i snabdiju sve potrošače strujom", objašnjava šef državne energetske kompanije Ukrenergo Volodimir Kudrizkij.

Ova tvrtka pretpostavlja da su ruski stručnjaci za energetiku uključeni u planiranje napada. "Ovo dokazuje opseg i izbor ciljeva napada u ukrajinskoj elektroenergetskoj mreži. Agresor namjerno gađa područja u kojima može prouzročiti najveću štetu kako bi što više Ukrajinaca sjedilo u mraku i hladnoći", priopćio je Ukrenergo.

Vlada u Kijevu također obećava da će odmah izvršiti popravke kako Ukrajinci ne bi osjetili posljedice ruskih napada. "Svaka regija ima plan za reagiranje na krizu", objavio je premijer Denis Šmihal na Telegramu 17. listopada. Ministarstvo energetike Ukrajine je sa svoje strane priopćilo da će međunarodni partneri pomoći Ukrajini u sanaciji energetskog sektora.

Potrošači moraju štedjeti struju

Iako je uglavnom bilo moguće obnoviti opskrbu u roku od nekoliko dana nakon masovnih napada, od Ukrajinaca se traži da štede struju. "Molim vas da smanjite potrošnju električne energije tijekom dana, a posebno u večernjim satima od 17 do 23 sata. To će pomoći da se obnovi i održi stabilnost energetskog sustava, koji Rusi žele uništiti", rekao je ministar energetike Haluščenko.

Premijer Šmihal je ranije izjavio da se potrošnja električne energije u cijeloj Ukrajini mora smanjiti za 25 posto. Pozvao je i privatne potrošače i poduzeća da isključuju neonske reklame i uređaje koji gutaju struju.

Stanovništvo se odazvalo tom pozivu. "Ukrajinci su u večernjim satima svjesno ograničili upotrebu elektronskih uređaja. Ljudi u Kijevu i okolici zajedno su smanjili potrošnju za sedam posto. Najviše su svoju potrošnju smanjili stanovnici Černigovske oblasti, za skoro 20 posto", objavio je Ukrenergo.

Ukrajina prestaje izvoziti struju

Ukrajina je zbog napada morala obustaviti izvoz električne energije u europske zemlje. Ovo bi trebalo pomoći u stabilizaciji vlastitog sustava. "Upravo je izvoz električne energije iz Ukrajine pomogao Europi da smanji potrošnju ruskih energetskih resursa. Zato Rusija sada uništava naš energetski sustav onemogućavajući izvoz struje iz Ukrajine", objašnjava ministar energetike Haluščenko.

Četiri ruske rakete su 10. listopada pogodile objekt u termoelektrani Burštin u Ivano-Frankivskoj oblasti, koja povezuje električnu mrežu Ukrajine s Mađarskom, Rumunjskom i Slovačkom. Odatle se ukrajinska struja izvozila u Europsku uniju.

Ukrajina još nije zatražila od europskih zemalja hitnu pomoć́ za stabilizaciju snabdijevanja energijom, koje je poremećeno ruskim vojnim napadima. Kako je priopćio Ukrenergo, ukrajinski operater može zatražiti hitnu pomoć́ u bilo kojem trenutku jer postoje odgovarajući ugovori s operaterima mreža u susjednim europskim zemljama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.