Svjetski čelnici žure stati na stranu Donalda Trumpa otkad je ponovno izabran za američkog predsjednika, a vjerojatno nitko to ne želi više nego Ukrajina. U godišnjem obraćanju naciji ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je kako ne sumnja u to da je novi američki predsjednik voljan i sposoban postići mir i okončati Putinovu agresiju.
Samo nekoliko dana kasnije Zelenski je jednom američkom podcasteru rekao da je Trump pobijedio jer je bio mnogo jači kandidat od Kamale Harris, dodavši: "Pokazao je da to može intelektualno i fizički."
Zelenski nije jedini, to su radili i Kinezi
Zelenski nije jedini među istaknutim Ukrajincima koji se pokušava približiti Trumpu. U studenom ga je jedan ukrajinski zastupnik iz predsjednikove stranke čak nominirao za Nobelovu nagradu za mir, navodi se u pismu u koje je imao uvid Kyiv Independent.
Strane sile često su pribjegavale takvim taktikama. Prisjetimo se kako je Kina pozvala Trumpa u Zabranjeni grad ili kako je britanska vlada angažirala kraljevsku obitelj tijekom njegova posljednjeg mandata u Bijeloj kući.
Ni kad je riječ o Ukrajini ovo nije novi pristup. U svojoj kolumni za CNN 2019. godine, što se moglo označiti kao "školski primjer uvlačenja", Zelenski je pozdravio Trumpa kao "velikog učitelja", iako je tadašnji američki predsjednik pozvao Ukrajinu da istražuje Joea Bidena i njegovog sina Huntera.
Ulozi ne mogu biti veći
Godinama kasnije ulozi za Ukrajinu ne mogu biti veći. Kijev ulazi u 2025. godinu u defenzivi u ratu protiv Rusije. Ukrajinske snage bore se zadržati rusko napredovanje na istoku, gdje su brojčano slabije. Ukrajinske šanse da uskoro oslobode okupirani teritorij izgledaju sve slabije.
Pod predsjednikom Bidenom SAD je postao najveći pružatelj vojne pomoći Ukrajini i Kijev je i dalje svjestan da mora ostati na Trumpovoj strani kako bi osigurao buduću potporu.
"Nažalost, Zelenski nema luksuz da bude neprijateljski raspoložen prema Trumpu. Mora ga barem pokušati pridobiti na stranu Ukrajine kako bi osigurao najbolji mogući ishod za svoju zemlju, koja uvelike ovisi o američkoj potpori", rekla je za CNN Joanna Hosa, suradnica za politiku pri Europskom vijeću za vanjske odnose.
"Želimo izravno surađivati"
Trump je više puta naglasio potrebu da se okonča ruski rat u Ukrajini, sugerirajući da bi pregovori mogli biti na pomolu. Plan njegovog izaslanika za okončanje rata sadrži mnogo toga što će se svidjeti Kremlju.
Zelenski je rekao da želi izravno surađivati s novim predsjednikom i čini se da je spremniji - ili možda nema drugog izbora nego - učiniti ustupke na bojnom polju.
"Naravno, Ukrajina bi željela osloboditi sve što je izgubila. Međutim, nakon tri godine ovog iscrpljujućeg rata ponovno zauzimanje cijelog teritorija nije na vidiku. Teška srca Ukrajinci to polako prihvaćaju", rekla je Hosa.
"Mir kroz snagu"
Zelenski je često opisivao Trumpa kao snažnog, očito pokušavajući privući novoizabranog predsjednika koji je slogan "Mir kroz snagu" učinio pozivom na okupljanje.
"Trump bi mogao biti ključan. Mislim da je to za nas najvažnije. Njegove kvalitete su takve. On može biti odlučujući faktor u ovom ratu. On može zaustaviti Putina", rekao je Zelenski za ukrajinski United News.
Orisja Lucevič, zamjenica direktora Programa za Rusiju i Euroaziju u londonskom think tanku Chatham House, vjeruje da se pohvale Zelenskog uglavnom mogu smatrati iskrenima. "Mislim da on iskreno vjeruje da Trump može povući hrabre poteze i otuda dolazi ta nada, i to ne samo u umu Zelenskog već šire u Ukrajini", rekla je Lucevič.
Trump vjeruje u dobre odnose s Putinom
Za razliku od prethodnih američkih administracija, Trump vjeruje da može imati dobre odnose s Vladimirom Putinom. Dugo je izražavao svoje divljenje prema ruskom predsjedniku, dok su ga drugi svjetski čelnici izbjegavali.
Čini se da je Putin - kojeg je Biden osudio kao "koljača" - otvoren za izgradnju suradnje s Trumpom. Nakon Trumpove pobjede na izborima Putin mu je čestitao, nazivajući ga "hrabrim čovjekom". Na konferenciji za novinare u prosincu rekao je da je spreman sastati se s njim.
Čak i ako Rusija sjedne za pregovarački stol, mnogo toga ukazuje da se njezinoj riječi ne može vjerovati. Kao što ističe CNN-ov glavni dopisnik za međunarodnu sigurnost Nick Paton Walsh, prethodna obećanja Moskve o miru u Ukrajini bila su okarakterizirana kao prevara, što sugerira da bi svaki potencijalni prekid vatre mogao to biti samo po imenu.
"Temeljna ideja je projekcija američke moći"
Lucevič vjeruje da ukrajinska vlada pokušava predstaviti pobjedu Kijeva nad Moskvom kao nešto što bi ojačalo američku "projekciju moći" na svjetskoj sceni: "To je temeljna ideja, a hoće li Trump povjerovati da je ovo održiva strategija, drugo je pitanje."
Zelenski je ponudio i druge pogodnosti. U listopadu prošle godine iznio je ideju o zamjeni nekih američkih snaga baziranih u Europi ukrajinskim trupama nakon završetka ruskog rata u Ukrajini. Tvrdio je da bi se ratno iskustvo kijevskih snaga moglo dobro iskoristiti, jačajući NATO i pomažući u uspostavi sigurnosti u Europi, što će se vjerojatno svidjeti američkom čelniku koji je zahtijevao da Europa učini više za svoju obranu.
Zelenski se također dopao Trumpovom razmišljanju usredotočenom na biznis. Njegov takozvani Plan pobjede, predstavljen u listopadu prošle godine, uključuje značajan dogovor s SAD-om o mineralima - ključnom resursu kojim je Ukrajina bogata.
Pitanje minerala
Prema izvješću The New York Timesa, potpisivanje ugovora o mineralima odgođeno je dva puta, s mogućim motivom da se Trumpu omoguće zasluge za to kada preuzme dužnost.
Lucevič je rekla da će Kijev uputiti unosnu ponudu SAD-u, u ekonomskom smislu: "Vidjeli smo da u Planu pobjede postoje minerali i ulaganja. Ukrajina u osnovi pokušava reći da to može biti isplativo za Ameriku."
No, dok je laskanje Trumpu uobičajena taktika, njegova nepredvidivost ostavlja malo jamstava da će to uspjeti.
Dobrodošlica kraljice Elizabete II. nije ga spriječila da 2019. objavi seriju ljutitih tvitova nekoliko trenutaka prije izlaska iz svog zrakoplova, opisujući gradonačelnika Londona Sadiqa Khana kao "hladnog gubitnika". Za tadašnju britansku premijerku Theresu May rekao je da je "budalasta".
"Laskanje je mala cijena"
Hosa vjeruje da postoje dokazi da se pristup Zelenskog isplatio, a Trump je priznao da će trebati više od 24 sata da se okonča sukob, što je znak njegove promjene stava u odnosu na tvrdnju koju je iznio u srpnju 2024.
"Zelenski se suočio s izborom: laskati Trumpu ili biti prisiljen kapitulirati pred Putinom. Laskanje je mala cijena", rekla je Hosa.