Ukrajina želi vratiti izbjeglice iz Njemačke

Foto: Filip Singer

Ukrajina želi pridobiti izbjeglice koje se nalaze u Njemačkoj za povratak, a ukrajinska vlada planira i centre za savjetovanje izbjeglica koje se žele vratiti u Ukrajinu, rekao je danas potpredsjednik ukrajinske vlade Oleksij Černišov. "Jedan veći broj izbjeglica koje se nalaze u Njemačkoj ozbiljno planira povratak u Ukrajinu. Mi im u tome moramo pomoći", rekao je Oleksij Černišov za njemačke medije.

Černišov, koji vodi novoosnovano ministarstvo za povrat izbjeglica, boravio je u Berlinu prošlog tjedna na pripremi izgradnje centara u kojima bi ukrajinske izbjeglice u Njemačkoj mogle dobiti savjete i pomoć pri povratku u Ukrajinu. On je objasnio da Ukrajina pati zbog pomanjkanja vojnika, ali i radne snage u važnim sektorima. "Posebno je kritična situacija u energetskom sektoru, vojnoj industriji i građevini", rekao je Černišov.

Vojnim obveznicima je poručio da će biti oslobođeni od vojne obveze ako budu na raspolaganju nekom od deficitarnih sektora. "Onaj tko radi u elektrani neće biti regrutiran. To je zajamčeno", rekao je potpredsjednik ukrajinske vlade.

"Nezaposleni Ukrajinci ne smiju biti teret njemačkoj vladi"

Po njegovim riječima, u centrima će biti pružena podrška i onima koji se ne žele vratiti u Ukrajinu, ali u Njemačkoj su bez posla. "Ti Ukrajinci ne bi smjeli biti teret njemačkoj vladi", rekao je Černišov. U Njemačku je od početka ruske agresije na Ukrajinu stigao 1.1 milijun izbjeglica. U posljednje vrijeme u Njemačkoj se pojačala rasprava o njihovom statusu.

Vodeća demokršćanska Unija CDU/CSU je u više navrata zatražila da se ukrajinskim izbjeglicama smanji državna pomoć. Ukrajinske izbjeglice uživaju veće povlastice u usporedbi s ostalim izbjeglicama i podnositeljima zahtjeva za azilom zbog toga što od prvog dana primaju punu socijalnu financijsku potporu u visini od 563 eura mjesečno, što je oko 100 eura više od regularne pomoći izbjeglicama, a država im preuzima i troškove stanovanja.

Ukrajinske izbjeglice u drugim državama imaju viši postotak zaposlenosti nego u Njemačkoj

Kršćansko-demokratska unija (CDU) je u više navrata ukazivala na to da je stopa zaposlenosti među ukrajinskim izbjeglicama u Njemačkoj s 27 posto osjetno niža nego kod ukrajinskih izbjeglica u drugim zemljama poput Poljske, Danske i Litve, gdje je preko 50 posto radno sposobnih ukrajinskih izbjeglica zaposleno.

Kancelarski kandidat demokršćana Friedrich Merz je prije nekoliko mjeseci uzburkao javnost tvrdnjama o postojanju socijalnog turizma. Izjavio je da mnogi Ukrajinci autobusima dolaze u Njemačku popraviti zube, dok domaći ne mogu dobiti termin kod zubara. Jedno od središnjih predizbornih obećanja demokršćana za prijevremene parlamentarne izbore krajem veljače upravo je smanjenje migracije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.