Ukrajinski napadi dronovima kamikazama postaju sve učinkovitiji. Nakon što su 10. kolovoza uspjeli uništiti dva bombardera Tu-22M3 u zrakoplovnoj bazi Soltsi-2 u Novgorodskoj oblasti, sinoćnji napadi bili su još uspješniji.
Po prvim i još uvijek nepotpunim izvještajima, prvo su napadnuti zrakoplovna baza Pskov i 334. zrakoplovna regimenta opremljena transportnim avionima Il-76. Baza se nalazi oko 700 kilometara od Ukrajine.
Tri vala napada
Usprkos tome Ukrajinci su uspjeli izvesti tri vala napada. Prvi sa samo dvije bespilotne letjelice koje su trebale potvrditi mogućnost napada, pri čemu su obje letjelice oborene neposredno prije cilja. Drugi val bio je puno veći.
Deset ili više letjelica preopteretilo je rusku protuzračnu obranu te ih je oko pola stiglo do ciljeva. Ukrajinci su potom poslali treći val. Lokalni izvori tvrde da je uslijedilo više od deset eksplozija.
To, doduše, ne znači da je deset bespilotnih letjelica stiglo do ciljeva jer je dio eksplozija zasigurno posljedica ranijeg napada. U svakom slučaju, ovaj je napad jedan od najuspješnijih od početka ruske agresije.
Ruski izvori priznali su gubitak dva Il-76. S obzirom na to da objavljene snimke lokalnog stanovništva pokazuju ogroman požar, priznali su i uništenje spremnika za gorivo.
Napad na aerodrom nije bio jedini
Ukrajinski izvori tvrde da je uništeno puno više Il-76, ali ne zbog izravnih pogodaka, već kao posljedica eksplozija skladišta streljiva. Te su eksplozije, po ukrajinskim izvorima, izazvale i požar spremnika goriva. Jutros su lokalne vlasti objavile da zrakoplovna luka Pskov neće raditi do daljnjeg.
Međutim, to nije bio jedini ukrajinski napad bespilotnim letjelicama. U isto vrijeme tekao je i napad na bazu 104. zračno-desantne regimente koja se "proslavila" sudjelovanjem u pokolju civila u Buči. Baza je smještena u malom mjestu Čereha, također u Piskoj oblasti, pa vijesti o posljedicama napada za sada nema.
Ukrajinci sinoć poslali više od 50 dronova
Treći napad dogodio se u oblasti Brijansk. Po ruskim izvorima, tamo je izveden pokušaj napada na televizijski toranj. Četvrti napad dogodio se u Tulskoj oblasti. Što je točno napadnuto, za sada nije poznato. Dostupne snimke pokazuju najmanje jednu veliku eksploziju.
Sve u svemu, Ukrajinci su u noćašnjim napadima upotrijebili više od pedeset bespilotnih letjelica. Zrakoplovna luka Pskov toliko je oštećena da više nije za uporabu, dok će satelitske snimke pokazati koliko je Il-76 zauvijek prizemljeno. Zanimljivo će biti vidjeti i izvještaje o napadu na bazu 104. zračno-desantne regimente. I pri tome će satelitske snimke biti najbolji dokaz što se dogodilo.
Od napada na centar Moskve nema previše koristi, ali...
Očigledno je netko u Kijevu shvatio da od napada na središte Moskve neće biti odveć koristi, pa je veći dio bespilotnih letjelica preusmjeren prema ciljevima čije uništenje puno više utječe na tijek ruske agresije. Ovi će napadi natjerati rusku vojsku da oko svih imalo važnijih vojnih objekata razmjesti protuzračne sustave. Više PZO-a u Rusiji znači manje u Ukrajini.
I napadi na Moskvu postali su pametniji. Umjesto da bespilotne letjelice pokušavaju doći do ciljeva na malim visinama, sad lete na srednjim. Napadi su i ovako rezultirali razbijenim prozorima i oštećenim fasadama.
Međutim, uništavanje bespilotnih letjelica na srednjim visinama izaziva trenutni prekid zračnog prometa i neizmjerno veću štetu od nekoliko razbijenih prozora.