Ukrajinci su zapadnom artiljerijom preokrenuli rat. Ključna pobjeda je sve bliže

Foto: Profimedia

UKRAJINSKI rat odavno je primarno artiljerijski. Zračne snage igraju prilično limitiranu ulogu zbog znatne ranjivosti na razne vrste protuzračnih sustava. Rusija u osam mjeseci rata nije uspjela postići zračnu premoć i eliminirati ukrajinsku protuzračnu obranu, zbog čega i dalje trpi visoke gubitke, dok su ukrajinske zračne snage, od početka daleko manje od ruskih, također pretrpjele teške gubitke. 

Iznimka su bespilotne letjelice koje imaju vitalnu svrhu kao izvidnička podrška artiljeriji, ali i za jeftine i niskorizične zračne udare. Tenkovi i oklopna vozila, iako su nezamjenjivi u manevarskom ratovanju i prodorima kroz neprijateljske linije, također su izloženi topničkim i zračnim udarima. Isto vrijedi za samo pješaštvo, koje je stoga većinu vremena prisiljeno skrivati se u rovovima, na obje strane. Kad izađu na otvoreni teren i krenu u napad, i jedni i drugi u pravilu imaju visoke gubitke.

Stoga je upravo artiljerija najčešće bila ta koja je odlučivala bitke i slamala protivničku obranu, ma koliko ona bila utvrđena. Tako je Rusija osvojila većinu teritorija koji je osvojila od 24. veljače - neprekidno zasipajući gradove i sela koja su ukrajinski branitelji držali golemim količinama granata čija je kvantiteta nadoknađivala njihovu relativno nisku preciznost i pouzdanost.

Ali ratna sreća se odavno okrenula na ukrajinsku stranu. Dok ruske snage, predvođene plaćenicima Wagnera, masovno stradavaju u upornim, ali praktički suicidalnim jurišima na strateški grad Bahmut u Donjeckoj oblasti, ukrajinske su u paralelnim ofenzivama oslobodile tisuće kvadratnih kilometara u Harkivskoj i Hersonskoj oblasti, ali i na sjeveru Donjecke oblasti, od Izjuma do Limana. 

Dok šef Wagnera Jevgenij Prigožin pokušava uvjeriti sebe, svog šefa Vladimira Putina ili rusku javnost da je njihovo napredovanje od 200 metara na dan "normalno za moderno ratovanje", Ukrajinci su na vrhuncu svojih protuofenziva napredovali preko 20 kilometara na dan. 

Vijesti o ruskom povlačenju iz Hersona

Iako je nedavno došlo do zastoja, prije svega zbog jesenskih kiša i čuvene "rasputice", Ukrajinci i dalje ozbiljno prijete gradićima Kremini i Svatoveu u Luhanskoj oblasti, dok s juga danas dolaze izvještaji o mogućem povlačenju ruskih okupatora iz Hersona. Oslobode li Ukrajinci ovaj grad bez borbe ili uz minimalni otpor, to će biti najveći preokret od ruskog povlačenja iz okolice Kijeva krajem ožujka. 

>> Rusi sugeriraju da se povlače iz Hersona. Ako je to istina, to je točka preokreta

Razloga za ovaj preokret je više, ali možda i najbitniji su moderna artiljerija i raketni sustavi koje je Ukrajina dobila od zapadnih saveznika - od američkih tegljenih haubica M777, njemačkih samohodnih haubica Panzerhaubitze 2000, francuskih CAESAR, poljskih Krab i slovačkih Zuzana do moćnih američkih višestrukih raketnih sustava HIMARS i njemačkih MARS. 

Ukrajinci sad, bar na jugu, imaju ono što su Rusi imali od početka rata - topničku nadmoć, kažu zapovjednici i vojni analitičari za New York Times

Uz bespilotne letjelice domaće i strane izrade za izviđanje i korekciju vatre, Ukrajina sada ima prednost i u preciznosti, kao i u dometu i samoj vatrenoj moći. Sve upućuje na to da, zahvaljujući učinkovitom ukrajinskom oblikovanju bojišta u vidu sustavnog uništavanja ruskih skladišta streljiva i logističkih točaka poput mostova, ruske snage imaju vrlo ograničene zalihe topničkog streljiva.

Ruska artiljerija na jugu više ne može parirati ukrajinskoj

Zbog toga naprosto više ne mogu parirati Ukrajincima u artiljerijskoj i raketnoj razmjeni vatre. 

To ne znači da je ruska vojska dokrajčena. Njeni kapaciteti za uništenje i dalje su zastrašujući, što posljednjih tjedana opetovano demonstrira lansiranjem krstarećih i drugih projektila (i dronova kamikaza iranske proizvodnje) s udaljenosti od nekoliko stotina kilometara na ukrajinske elektrane, trafostanice i druge civilne mete. Sve veći dijelovi Ukrajine privremeno ostaju bez struje i vode, a realna je opasnost da će ti prekidi postati trajni. 

Točan broj preostalih granata u ruskim zalihama i dalje je nepoznanica, a procjena preostalog broja projektila koje je ukrajinsko ministarstvo obrane nedavno objavilo viša je nego što su neki analitičari tvrdili: 272 projektila Kalibr, 124 Iskander i 213 KH-101 i KH-555.

Unatoč tome što Rusija ima kroničan nedostatak ljudstva zahvaljujući golemim gubicima - više od 70 tisuća eliminranih, prema ukrajinskoj procjeni, iako je to nemoguće neovisno potvrditi - upravo popunjava desetkovane jedinice od Hersona do Kremine desecima tisuća mobiliziranih regruta i rezervista. Iako ih uglavnom šalje na bojište bez gotovo ikakve obuke i s izuzetno lošom opremom, moguće je da će neko vrijeme zadržati ukrajinsko napredovanje.

No isto tako je moguće da dođe do masovne predaje i kolapsa fronte. Tu je još jedan faktor koji ukazuje na sve slabije ruske vojne kapacitete.

Kako Institut za ratne studije piše u svom novom izvještaju, Rusija je vjerojatno ispregovarala isporuku oružja s Iranom i Sjevernom Korejom jer je značajno iscrpila svoje zalihe streljiva u zračnim, raketnim i topničkim napadima u Ukrajini i ne može ih odmah obnoviti.

Nije stoga čudno da je Putin u srijedu na sastanku svog specijalnog koordinacijskog vijeća za rat u Ukrajini javno zatražio modernizaciju i poboljšavanje ruskog oružja kako bi se osiguralo da je "prikladno za svoju namijenjenu svrhu".

I Putin priznaje da rusko oružje treba poboljšanja

"Oružje se mora stalno, kontinuirano poboljšavati i ostati učinkovito. Da bi se to postiglo, ponavljam, važno je osigurati da postoji aktivno natjecanje između proizvođača i programera", rekao je Putin svom vijeću. U isto vrijeme prisiljen je nabavljati dronove, projektile i topničko streljivo od međunarodno sankcioniranih režima čija bi vojna industrija, barem u teoriji, trebala biti inferiorna ruskoj. 

A osim razornih raketnih i artiljerijskih napada, Ukrajinci koriste i dronove, kao što smo vidjeli u subotu. U kombiniranom napadu zračnih i morskih dronova uspjeli su pogoditi ruski brod usidren u Sevastopolju, matičnoj luci Crnomorske flote.

Prema nekim vojnim analitičarima, pogođen je Admiral Makarov, zapovjedni brod Crnomorske flote koji je tu ulogu preuzeo nakon što su Ukrajinci na proljeće potopili čuvenu krstaricu Moskvu. 

Ukrajinski operateri, mahom bivši programeri, svojim dronovima naoružanima malim, ali razornim bombama uspješno gađaju daleko skuplja ruska oklopna vozila. Ukrajinski dronovi Perun samo su jedan od tipova koje koriste. Dron lebdi nad ciljem i ispušta svoje bombe na nemoćne mete.

Ruske snage su na vrhuncu ofenzive u Donbasu ispaljivale otprilike 10 granata na svaku ispaljenu s ukrajinske strane. Sada ukrajinski zapovjednici u Hersonskoj oblasti tvrde da ispaljuju približno jednak broj granata kao i ruske snage, ali ukrajinski udari su većeg dometa i precizniji zbog satelitski navođenih granata Excalibur i sličnog navođenog streljiva koje je osigurao Zapad.

"Postoji ideja da je ruska vojska beskonačna, ali to je mit"

"Mi možemo doseći njih, a oni ne mogu nas. Oni nemaju to oružje", rekao je bojnik Oleksandr, zapovjednik topničke baterije na hersonskoj fronti, za NY Times. 

"Postoji ideja da je ruska vojska beskonačna, ali to je mit", dodao je. "Intenzitet vatre je pao tri puta. Imamo realne šanse protiv njih."

Glavna autocesta prema Hersonu sa zapada postala je ključna logistička linija za ukrajinsko topništvo i raketne sustave, od sovjetskog Grada do modernih zapadnih. Američke haubice M777, koje imaju domet do 40 kilometara, prisilile su Ruse da postave tešku opremu i streljivo mnogo dalje od fronte nego ranije. 

Zbog ukrajinskih izviđačkih dronova koji patroliraju mnogo je manje tenkova ili oklopnih vozila blizu linije fronte, kaže prvi poručnik Oleh, zapovjednik jedinice koja upravlja takvim dronovima: "Čujemo puno glasina da napuštaju prve crte obrane… Prednost Rusije bila je samo jedna stvar: količina."

>> Zapadni dužnosnici: Ruski zapovjednici se već povukli iz Hersona, ostavili vojnike

"Rusija nije u stanju održavati logističku opskrbu" zapadne obale Dnjepra, komentirao je Konrad Muzika, vojni analitičar i direktor poljske sigurnosno-analitičarske tvrtke Rochan Consultinga. Dodao je da je tvrdnja ukrajinske vojske da je postigla prednost u topništvu i udarima bespilotnih letjelica na prvoj crti na jugu "vrlo uvjerljiva".

Nakon nedavnog ukrajinskog topničkog napada na ruske topničke položaje u jednom dijelu Hersona, kaže Muzika, fronta je utihnula na više od 48 sati. Ipak, teren oko grada, ravna stepa ispresijecana kanalima za navodnjavanje koji se mogu koristiti kao rovovi, favorizira branitelje ako ga Rusi odluče braniti.

No to je sada sve upitnije. Ako je procjena zapadnih dužnosnika da se u Hersonu "većina zapovjednika već povukla preko rijeke te ostavila demoralizirane vojnike da se bez vodstva suoče s ukrajinskim protunapadom" točna, u Hersonu bi mogle zavijoriti ukrajinske zastave prije nego što su se mnogi nadali. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.