Ukrajini treba 1.7 milijardi dolara za oporavak telekomunikacijske infrastrukture

Foto: EPA

UKRAJINSKI sektor telekomunikacija u ratnim okolnostima od veljače 2022. pretrpio je štetu procijenjenu na više od 1.7 milijardi američkih dolara te će mu toliko, a vjerojatno i više trebati za oporavak, navodi se u izvješću Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU), ujedno i UN-ove specijalizirane agencije za ICT.

To je izvješće ITU objavio u prosincu 2022., ali, kako komentiraju ovih dana razne medijske agencije, telekomunikacijski i ICT portali, potiho, što je izazvalo i određene frustracije među zapadnim diplomatima, posebice iz EU, tražeći objavu izvješća.

Iz agencije Reuters oko toga su napisali da im je pažnju na to izvješće pri traženju informacija skrenuo krajem prošlog tjedna glasnogovornik ITU-a, iz kojeg pak nisu javno komentirali izvješće, kazavši samo da je objavljeno 23. prosinca "nakon što ga je uprava ocijenila potpunim".

Procjenu šteta od rata na telekomunikacijama u Ukrajini ITU je naručio u lanjskom travnju kako bi se utvrdio opseg štete, a izvješće, kako prenose strani stručni portali i drugi mediji, pokriva prvih šest mjeseci rata, kada je oštećena komunikacijska infrastruktura u više od 10 od 24 regije u Ukrajini.

Osim procjene štete, u izvješću se navodi i da je Rusija u potpunosti uništila ili zaplijenila mreže u dijelovima zemlje od početka rata prošle veljače, kao i da je od srpnja 2022. više od 12 posto domova izgubilo pristup mobilnim komunikacijskim uslugama, a 11 posto baznih stanica mobilnih operatera bilo je izvan funkcije.

Utvrđeno je i da je oko 20 posto telekomunikacijske infrastrukture u Ukrajini oštećeno ili uništeno, pri čemu se izravna šteta telekomunikacijskih objekata, mreža, sustava i opreme procjenjuje na oko 700 milijuna dolara, a ekonomski gubici telekomunikacijskog tržišta na više od 100 milijuna dolara.

Tvrtke pružaju 22 posto manje usluga nego prije početka rata, a pod okupacijom su tri od sedam operatora koji pružaju usluge mobilnih komunikacija te 961 od 4482 pružatelja usluga fiksnog interneta u Ukrajini.

"Od početka vojnih napada u Ukrajini agresor je u potpunosti uništio ili zaustavio redovan rad javne i privatne zemaljske telekomunikacijske i kritične infrastrukture u privremeno okupiranim i ratnim područjima", navodi se u izvješću.

Učestali kibernetički napadi

Osim tih detalja iz ITU-ovog izvješća strani mediji ovih dana podsjećaju i na brojne kibernetičke napade na Ukrajinu, koje trpi još od aneksije Krima 2014., da bi se tijekom uvoda u rusku invaziju 2022. znatno pojačali.

Otkriveno je tako da su se prvi veći kibernetički napadi dogodili 14. siječnja 2022., kada je srušeno oko 70 ukrajinskih web stranica, među kojima i one ministarstva vanjskih poslova, kabineta ministara i vijeća za sigurnost i obranu.

Dan nakon toga hakeri su napali i nekoliko državnih i bankarskih službi, a ITU-ovo izvješće utvrdilo je da je od početka rata bilo više od 1100 kibernetičkih napada na Ukrajinu.

Vijeće ITU-a zbog svega je donijelo i rezoluciju o pomoći i potpori Ukrajini za obnovu telekomunikacijskog sektora kroz praćenje i redovita izvješća o posebnim potrebama Ukrajine u telekomunikacijama i za učinkovitu tehničku pomoć.

Cilj je uz procjenu utjecaja rata osigurati i odgovarajuću mobilizaciju financijskih i ljudskih resursa za provedbu predloženih aktivnosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.