Ukrajinski tim bespilotnih letjelica iz grupe Nemesis izveo je prošlog tjedna jednu od impresivnijih akcija u 31-mjesečnom ratu Rusije protiv Ukrajine, kad je uočio brzi ruski tenk "kornjaču" i, pažljivo vodeći jureće vozilo, ispustio granatu kako bi se otvorio postavljeni dodatni oklop tog tenka te zatim ispustio drugu granatu ispod gusjenica tenka. Noću.
"Naši piloti pokazali su najvišu razinu vještine", pohvalila se jedinica bespilotnih letjelica ukrajinske vojske. Treća granata drona je promašila, ali to nije bilo važno. Oštećeni tenk je izletio s ceste. Njegova tri člana posade iskočila su ispod probušene metalne školjke i odjurila, piše Forbes.
Uloga dronova
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski najavio je osnivanje posebne jedinice za bespilotne letjelice - prve takve u svijetu - još u veljači. Snage bespilotnih sustava upravljaju širokim spektrom vrsta dronova za nadzor, napade i opskrbu.
Mihajlo Fedorov, ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju, rekao je da su dronovi te zemlje "iz temelja promijenili situaciju na bojnom polju". Fedorov je predvidio da će odvojene snage bespilotnih sustava ubrzati tehnološki napredak.
Noćna sposobnost jedan je od prioriteta. Na početku rata većina bespilotnih letjelica bila je striktno opremljena dnevnim kamerama, a noću su bile neučinkovite. Krajem prošle godine Ukrajinci su počeli postavljati takozvane vampirske bespilotne letjelice opremljene infracrvenim kamerama, dajući vojnim skupinama bespilotnih letjelica koje će uskoro postati neovisne prve prave noćne sposobnosti.
Ni u tami nema sigurnosti
Vampirski dronovi izazvali su kaos među nepripremljenim ruskim trupama koje su bile poistovjetile tamu sa zaštitom. Ispuštajući desetke granata, dronovi su dizali u zrak parkirana vozila i razne utvrde. Rusi su noćne dronove nazvali Baba Jaga po šumskoj vještici iz slavenskog folklora.
Mnogi od ranih vampirskih napada dronovima ciljali su stacionarne mete: ruske trupe u njihovim noćnim skloništima. Ali, kako su ukrajinski operateri postajali sve vještiji - trend koji je trebalo potaknuti uspostavljanjem Snaga za bespilotne sustave - počeli su napadati i pokretne mete.
Sve više i više eksplozivnih FPV dronova (first-person-view) na obje strane šireg rata ima ugrađenu umjetnu inteligenciju koja pomaže u vođenju prema ciljevima koji izgledaju kao ljudi. No vampirski dronovi nisu kao FPV dronovi za jednokratnu upotrebu.
FPV dron mogao bi koštati 500 dolara. Vampirski dron mogao bi težiti do 18 kilograma i stajati više od 10.000 dolara. Umjesto da leti u metu kao što to čini jeftini FPV, vampirski dron ga bombardira "iznad glave". Ciljanje uz pomoć AI-ja je manje korisno u ovom kontekstu.
Dakle, vještina operatera još uvijek je sve kada takav dron ide na pokretnu metu. Za operatera vampirskog drona to je staromodno bombardiranje: usklađivanje brzine i smjera cilja i izračunavanje prednosti na temelju visine.
Sigurno je da mnogi noćni napadi dronovima na pokretne mete promaše - a snage bespilotnih sustava jednostavno odbijaju objaviti videozapise neuspjelih napada. Međutim, impresivno je da je bilo koji od noćnih pohoda uspješan. "Pogađanje pokretne mete zadatak je sa zvjezdicom", izjavila je podružnica, koristeći izraz "zvjezdica" u značenju "poseban".