Ukrajinski diplomat napušta Berlin. Galamio, vrijeđao Scholza, razbjesnio Poljsku...

Foto: Profimedia

NAKON što je u intervjuu koji je dao njemačkom youtuberu Tilu Jungu opet hvalio Stepana Banderu, ukrajinskog nacionalista i kolaboracionista nacista u Drugom svjetskom ratu, ukrajinski veleposlanik u Njemačkoj Andrij Melnik povučen je s pozicije ambasadora. 

Prije nekoliko dana u intervjuu je izjavio: "Bandera je bio ukrajinski nacionalist koji je tijekom Drugog svjetskog rata jedno vrijeme surađivao s Wehrmachtom, ali je onda završio u koncentracijskom logoru Sachsenhausen te ga je kasnije ubio KGB. U dijelovima Ukrajine glasi za nacionalnog heroja zbog borbe za nezavisnost zemlje od Sovjetskog Saveza."

Također je izjavio: "Nema dokaza da su Banderine trupe ubile stotine tisuća Židova." Nazvao je Banderu "borcem za slobodu" usporedivši ga s Robinom Hoodom. Voditelj Jung je Melniku potom citirao letke u kojima Bandera poziva na uništenje Rusa, Mađara, Poljaka i Židova, ali je ukrajinski ambasador ponovio da Bandera nije bio masovni ubojica i zatvorio je temu riječima: "Neću ti sada reći da se od tog viđenja distanciram. I to je to!" 

Nije ovo prvi put da Melnik javno hvali i simpatizira Banderu. U 2015. godini sada već bivši ambasador Melnik, prema njegovim riječima, položio je cvijeće na Banderin grob. 

Odnos Melnika i njemačkog političkog vrha

Melnika treba gledati u kontekstu ukrajinsko-njemačkog odnosa od početka rata u Ukrajini ove godine. Melnik je u više navrata otvoreno kritizirao i prozivao Njemačku za nedovoljno pomaganje Ukrajini te ju je prozivao za suradnju s Rusijom. Tada je rekao: "Činjenica da Scholz do sada odbija zaustaviti uvoz ​​energenata iz Rusije je nož u leđa Ukrajini." Kancelara Olafa Scholza nazvao je "uvrijeđenom mladom" (njem. liverwurst), a intelektualce koji pozivaju Kijev na pregovore – "gubitnicima".

U travnju, nakon više tjedana žestoke rasprave oko slanja teškog naoružanja Ukrajini, Scholz je konačno odobrio isporuke protuzračnog oružja njemačke proizvodnje. "Ali dva mjeseca kasnije teško naoružanje iz Njemačke tek treba stići u Ukrajinu", rekao je tada Melnik, ne propuštajući priliku za kritiku Njemačkoj. "Njemačka je svjetski prvak u najavama, a onda ne poduzima ništa."

Melnik se naknadno odbio ispričati za uvredu koju je uputio kancelaru Scholzu, komentirajući da nije stvar u isprici, nego da je stvar smjera ispravne politike. Kancelar Scholz tih je dana odbio posjet Kijevu jer je politički vrh Ukrajine odbio primiti predsjednika Njemačke Frank-Waltera Steinmeiera zbog njegovih navodno bliskih veza s Rusijom.

Njemački predsjednik trebao je sredinom travnja posjetiti Kijev sa svojim baltičkim i poljskim kolegama kako bi izrazio podršku Ukrajini. Ukrajina je to navodno odbila, navodeći jake veze koje njemački predsjednik ima s Kremljom. Nekoliko je političkih analitičara i političara u Njemačkoj prozvalo upravo Melnika da se kontinuirano miješa u njemačke unutarnje stvari. S druge strane, zbog Melnikove "galame", ili unatoč njoj, Njemačka je odobrila slanje oružja u Ukrajinu.

Iritirao njemačke političare

Ambasador Melnik u potpunosti je odbacio diplomatski rječnik, što je počelo ozbiljno iritirati njemačke političare i intelektualce. U talk-showu se javno sukobio s njemačkim intelektualcem Haraldom Welzerom nakon što je Welzer potpisao otvoreno pismo kancelaru Scholzu, u kojem je grupa njemačkih intelektualaca (njih 28) apelirala da Njemačka prestane slati teško naoružanje u Ukrajinu i da inzistira na mirovnim pregovorima.

Tražili su da se Njemačka vrati na poziciju s početka rata u Ukrajini. Melnik je u toj raspravi Welzeru rekao da je "lako sjediti u profesorskom kabinetu i filozofirati" uz optužbe da Welzer traži od Ukrajine da se preda.

U Washington Postu izašla je izjava jednog njemačkog političara koji je htio ostati anoniman, koji je komentirao Melnikovu retoriku: "Njegovo uobičajeno ponašanje je izvan svojstva i zahtjeva veleposlanika. Ne možete kao veleposlanik svakodnevno napadati šefa vlade države." Melnik više nije uspijevao dobiti sastanak sa Scholzom, kao ni s njegovim savjetnikom za vanjsku politiku i sigurnost Jensom Plötnerom, unatoč svojim brojnim zahtjevima. Melnik je to komentirao: "To je njegova odluka. Tražim druge načine." Rekao je da još uvijek ima dobar odnos s uredom kancelara. 

Reakcije na Melnikov stav o Banderi

Osim što se suočio s voditeljem koji se trudio argumentirati zbog čega je Bandera sporan, nije trebalo drugo čekati na službene političke reakcije. Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba ogradio se od ove izjave Melnika, spominjući kako je to njegov osobni stav, a nikako službeni stav Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine.

Ovaj intervju izazvao je reakcije Izraela i Poljske, odnosno Poljaka i Židova, dvaju naroda koji su bili najveće žrtve nacističkih zločina. Bivši ministar vanjskih poslova Poljske Witold Waszczykowski reagirao je: "Čudan način za reći hvala naporima Poljske da Ukrajina postane kandidat za EU, prihvaćajući milijune izbjeglica i donirajući veliki broj oružja."

Aktualni ministar vanjskih poslova Poljske Zbigniew Rau tražio je očitovanje ukrajinskog kolege Dmitra Kulebe: "Razgovarao sam sa svojim prijateljem iz Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine Dmitrom Kulebom u vezi s falsificiranjem povijesti u izjavama veleposlanika Ukrajine u Njemačkoj. Zahvalio sam ministru Kulebi na javnoj intervenciji u ovaj slučaj."

Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine objavilo je priopćenje: "Sigurni smo da su odnosi između Ukrajine i Poljske sada na vrhuncu. Ukrajina je zahvalna Poljskoj na neviđenoj potpori u borbi protiv ruske agresije. Ništa nas ne razdvaja jer i Kijev i Varšava imaju potpuno razumijevanje potrebe da očuvaju jedinstvo pred prijetnjama."

Izraelsko veleposlanstvo u Njemačkoj optužilo je ambasadora Melnika da je svojim intervjuom trivijalizirao Holokaust. "Izjave ukrajinskog veleposlanika su iskrivljavanje povijesnih činjenica, trivijalizacija Holokausta i uvreda onima koje su ubili Bandera i njegovi ljudi. Izjave veleposlanika ne samo da potkopavaju vrijednosti koje svi njegujemo i u koje vjerujemo već također potkopavaju hrabru borbu ukrajinskog naroda da živi prema demokratskim vrijednostima", objavilo je izraelsko veleposlanstvo u Berlinu.

Ambasador Melnik napušta Njemačku 

Nakon što je ambasador Melnik mjesecima iritirao njemačke političare, analitičare i intelektualce, koje je od početka ruske invazije na Ukrajinu prozivao, vrijeđao i kritizirao, intervju koji je dao bio je kap koja je prelila čašu. Stoga je Ukrajina povukla jedini racionalan potez, odlučila je povući Melnika s pozicije ambasadora jer je izjavama o Banderi učinio štetu Ukrajini i Ukrajincima. 

Izjave o Banderi su upravo "puhanje u jedra" ruskoj politici "denacifikacije" Ukrajine.

Predsjednik Putin kao glavni argument napada na Ukrajinu koristio je "nacifikaciju" Ukrajine. Govorio je o ukrajinskim nacistima, nasljednicima Bandere itd. Osim toga, Ukrajina se godinama trudila poboljšati odnos s Poljskom, s kojom dijeli burnu prošlost, te ovakve istupe pojedinaca ne smije tolerirati u trenutku kada je odnos Ukrajine i Poljske najbolji u povijesti.

Istina, Bandera je u jednom dijelu ukrajinske populacije (primarno u zapadnom dijelu Ukrajine) prihvaćen kao heroj i ukrajinski nacionalist, ali ga se definitivno odbacuje u centralnom i istočnom dijelu Ukrajine. I Europa ima jasan stav o Banderi, naročito Poljska i židovske zajednice diljem Europe. 

Razuman potez Ukrajine

Koliko god netko bi nezadovoljan njemačkom politikom prema Ukrajini, podaci govore da upravo Njemačka (kao i Poljska) od zemalja EU najviše pomaže Ukrajini. Poljska je poslala vojne pomoći u vrijednosti od 1.8 milijardi dolara, a Njemačka u vrijednosti od oko 1.5 milijardi dolara. S tim da je Poljska često slala vojnu pomoć u dogovoru s SAD-om, koji bi joj na neki način to kompenzirao.  

Ono zbog čega se optužuje Njemačku jest udio njene pomoći u BDP-u, koji je zaista na niskoj razini od 0.06% BDP-a, dok je recimo Poljska poslala pomoći u udjelu od 0.18% BDP-a. Ipak, u apsolutnim brojkama (što je zapravo jedino i mjerljivo) Poljska i Njemačka su na vrhu zemalja EU. Isto tako, Poljska i Njemačka primile su najviše ukrajinskih izbjeglica od zemalja EU.

S obzirom na sve to, jasno je da je Ukrajina povukla razuman potez smijenivši ambasadora. Službena ukrajinska politika smjenom ambasadora je pokazala da ne želi da ju se veže za mračni dio njene povijesti, da ne želi dodatno polarizirati svoje stanovništvo i da ne želi dati ruskoj politici dodatni retorički argument za opravdavanje napada na Ukrajinu.

Za Ukrajinu je bitno i da ne naruši odnose sa zemljama partnerima, prvenstveno Poljskom i Njemačkom. Narušiti odnos s tako dvije važne zemlje zbog nečijih ekstremističkih stavova bila bi ludost. Stoga je smjena ambasadora i postavljanje nekog umjerenijeg jedino ispravno rješenje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.