Trećina vojnika koje je Sjeverna Koreja u listopadu poslala u Kursk je ili ubijena ili ranjena, izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Tu brojku potvrdio je i pukovnik Ants Kiviselg, čelnik obavještajnog centra estonskih obrambenih snaga.
To ne znači da vojnici Sjeverne Koreje nisu "ozbiljni ratnici", kako je procijenio ukrajinski vojnik i filmaš Volodimir Demčenko. On objašnjava kako imaju "fantastičnu obuku iz pucanja".
Sjeverna Koreja uz vojnike iz 11. korpusa u Kursk je poslala i protutenkovska vozila, haubice, raketne bacače i vozila za protuzračnu obranu. Oko 12.000 vojnika pridružilo se 48.000 Rusa u borbi protiv ukrajinske okupacije u regiji. Nakon šest mjeseci žestokih borbi, oko 20.000 Ukrajinaca još uvijek kontrolira oko 400 kvadratnih kilometara teritorija, piše Forbes.
Stravični gubici u pješaštvu
Prve napade sjevernokorejski vojnici su pokrenuli u prosincu, pješice marširajući preko snijegom prekrivenih polja prema ukrajinskim položajima. Usprkos stravičnim gubicima, nastavili su pristizati i istjerali brojčano nadjačane Ukrajince iz najmanje jednog sela na frontu. U pomoć Rusiji poslano je 12 tisuća vojnika iz Sjeverne Koreje, a jedinici će trebati pojačanja – i to vrlo brzo.
Trećina vojnika koje je Sjeverna Koreja u listopadu poslala u Kursk je ili ubijena ili ranjena, izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Tu brojku potvrdio je i pukovnik Ants Kiviselg, čelnik obavještajnog centra estonskih obrambenih snaga.
Ovi napadi pješaštva bez podrške oklopnih vozila nisu karakteristični isključivo za Sjevernu Koreju. Ukrajinski dronovi posvuda su u svakom trenutku, zbog čega je ruskim i sjevernokorejskim vozilima praktički nemoguće probiti se do fronta. "Tenkovi jednostavno ne mogu doći do položaja za pokretanje napada", piše jedan ruski bloger. Dronovi ih onesposobljavaju kilometrima daleko.
Zbog toga najveći teret borbi – i najveću patnju – podnose pješaci. Više od 200 sjevernokorejskih vojnika ubijeno je ili ranjeno u samo prvom napadu na Kursk. Do sredine siječnja oko 3800 vojnika 11. korpusa sjevernokorejske vojske je ili ubijeno ili ranjeno ili – što je mnogo manje vjerojatno – zarobljeno.
Ranjenike ubija vlastita vojska?
Maleni broj zarobljenih vojnika govori mnogo o okrutnosti rusko-sjevernokorejske vojske, kaže Zelenski. "Ruske snage i drugi pripadnici sjevernokorejskih snaga uglavnom ubijaju svoje ranjene kako bi zatrli svaki trag sudjelovanja Sjeverne Koreje u ratu protiv Ukrajine", tvrdi ukrajinski predsjednik.
Ranjeni Sjevernokorejci ponekad počine samoubojstvo kako bi poštedjeli svoje suborce tog užasnog zadatka. "Strašno su čvrsti. Kada su ranjeni, svi slijede iste upute: izvuku iglu, postave bombu kraj glave i laku noć", piše Demčenko.
Nevjerojatno je da bi gubici među sjevernokorejskim trupama mogli biti još i gori da nisu fantastični strijelci. Za razliku od loše obučenih ruskih regruta, obični sjevernokorejski pješak godine i godine je proveo pripremajući se za rat. "Statistike o malenim dronovima koje su srušili idu ovome u prilog", kaže Demčenko.
Ukrajinski maleni eksplozivni dronovi svejedno uspijevaju nanositi velike gubitke. Ipak, oni bi bili još i veći da ih Sjevernokorejci manje ruše.
Moguće je kako će iscrpljeni 11. korpus uskoro trebati pojačanja. Ne zna se je li se Pjongjang obvezao poslati još vojnika u pomoć Rusima, ali sigurno je da bi sjevernokorejski režim za takav potez mogao biti motiviran. Naime, Moskva navodno u zamjenu za ljudstvo sa Sjevernom Korejom dijeli ključnu vojnu tehnologiju.