Foto: Croatian Makers / Index
Bakić je osnovao Institut za razvoj i inovativnost mladih – IRIM, koji je privatno financirana udruga, a svoj doprinos vide u mijenjanju mentalnog sklopa, prebacivanjem fokusa s prošlosti na sadašnjost i budućnost. Kroz svoj novi projekt osnovnoškolcima je donirao čak 400 robota!
Danas je predstavljen njihov projekt "Croatian Makers liga" koji je dio projekta Croatian Makers kojeg je IRIM pokrenuo 2014. godine.
U projekt su kao partneri uključeni uspješna hrvatska softverska kompanija Pet Minuta, agencija Bruketa & Žinić, agencija za ljudske resurse Selectio i internetski servis za zapošljavanje MojPosao.
Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu.
Nenad Bakić: Fokus treba prebaciti na budućnost. Umjesto "Gdje si bio 1991.?" u "Gdje će moje dijete biti 2031.?"
Nenad Bakić, osnivač IRIM-a kaže da su robotika i automatika glavne platforme za razvoj mladih i hvatanje koraka sa suvremenošću.
"Kao glavnu platformu za razvoj mladih i hvatanja koraka sa suvremenošću IRIM vidi robotiku i automatiku, koji su postali vrlo dostupni – tehnološke i financijske ulazne barijere su se izrazito smanjile, a taktilnost, izazovnost i brzina rezultata ih čine izuzetno atraktivnim didaktičkim alatom.
Najmlađi imaju ogroman potencijal u područjima robotike i automatike i želimo ih kroz ovaj program potaknuti da taj potencijal razvijaju od malih nogu. Pozivamo učitelje i voditelje centara pozivamo da ih prijave i omoguće im ovo izvrsno iskustvo.
Planiramo u prvoj sezoni 2016. uključiti 60-ak škola i centara za rad s mladima. Za svrhu lige nabavljeno je za sada 400 mBot edukacijskih robota, 6 po timu. U idućim sezonama planiramo uključiti veći broj škola i centara uz korištenje i drugih platformi", kaže Bakić.
Prijave traju do 29.02., a natjecanja će se odvijati mjesečno
U toku su prijave za natjecanje, a najuspješniji u Croatian Makers robotičkoj ligi za nagradu će dobiti još naprednije robote.
Također, iz IRIM-a napominju da će svi sudionici dobit potrebne robote na posudbu i kasnije u trajno vlasništvo.
Platforma na kojoj se odvija liga je edukacijski robot mBot (Bluetooth verzija) koja nudi vrlo jednostavan ulazak u svijet robotike, ali omogućava i naprednije korištenje.
Natjecanje je podijeljeno u dvije kategorije: 1.-5. i 6.- 8. razred osnovne škole. Natjecanja će se odvijati mjesečno, a prve discipline biti će: praćenje crte, pronalaženje izgubljenog prijatelja i izbjegavanje prepreka.
"Škole i centre mogu prijaviti punoljetne osobe uključene u institucionalnu edukaciju mladih. Prijave se mogu napraviti isključivo kroz web stranicu Lige na adresi CroatianMakers.hr. Prijaviti se mogu i ustanove bez znanja o robotici jer odabrana platforma omogućava vrlo jednostavan ulazak u to područje, a na CroatianMakers.hr bit će dostupni i inicijalni edukacijski sadržaji", pojašnjava Bakić.
Potencijalni sudionici mogu se prijaviti do 29.2.2016., a odbor u sastavu Nenad Bakić, Rujana Bakić, Igor Žonja, Vlado Lendvaj i Paolo Zenzerović odabrat će sudionike.
Svi koji sudjeluju u pet kola, robote dobivaju u trajno vlasništvo
"Sudjelovanjem u ligi svaka ustanova zadužuje svoje mBotove s kojim se druži kroz cijelu natjecateljsku sezonu koja traje do kraja 2016. Planirano je održavanje 6 kola, počevši od 15.4., a sudjelovanje je obavezno na barem 5 kola za sve prijavljene. Svi sudionici koji sudjeluju u barem 5 kola, na kraju natjecanja dobivaju mBotove u trajno vlasništvo! Podjela robota bit će sredinom ožujka 2016., preuzimanjem u jednom od regionalnih centara Lige, pri čemu će se organizirati i inicijalne radionice za nastavnike i voditelje", navode iz IRIM-a.
Svi sudionici će biti podijeljeni u šest regionalnih grupa i natjecanja će biti organizirana u šest regionalnih centara: Gradu Zagrebu, Velikoj Gorici, Varaždinu, Osijeku, Rijeci i Splitu. To je zato kako bi sudionici iz cijele Hrvatske mogli u jednom poslijepodnevu u toku radnog tjedna odraditi sudjelovanje. Pri tome će se dva ili tri kola održati fizičkim dolaskom u centar, a ostatak kola video linkom ili video dokumentacijom- sudionici sudjelovanje mogu obaviti iz svojih škola ili centara.
Najuspješniji sudionici iz regija dobit će prikladne robotičke nagrade – još naprednije robote, kako bi stečena znanja mogli dići na višu razinu.
Na slici: Nenad Bakić, Vlado Lendvaj i Paolo Zenzerović