ČELNIŠTVO Grada Dubrovnika uskoro će raspisati natječaj za uređenje Trga oružja koji se nalazi u staroj gradskoj jezgri na istočnom ulazu u Grad. U sklopu idejnog rješenja tako će se se naći i spomenik papi Ivanu Pavlu II., koji će nakon uklesane ploče na glavni dubrovački zvonik dobiti i statuu.
Dubrovnik će na taj način, objasnilo je čelništvo grada na čelu s Dubravkom Šuicom, još jednom iskazati poštovanje i zahvalnost.
Zaboravljeni (ne)zaštićeni spomenik kulture
"Sveti Otac prihvatio je biti počasnim građaninom Grada Dubrovnika, a naš Grad posjetio je jedanput, a Hrvatsku tri puta za svojih apostolskih putovanja, a pod čijim je vodstvom Vatikan u listopadu 1991. dao potporu hrvatskom osamostaljenju, dok je 13. siječnja 1992. među prvim državama i službeno priznao Hrvatsku", stoji u obrazloženju objavljenom na službenim stranicama Grada Dubrovnika.
Ne bi tu ništa bilo pretjerano čudno, da na mjestu predviđenom za Papu nije stajao spomenik "Borac na straži", kojim su Dubrovčani izdali poštovanje za antifašističku borbu hrvatskog naroda u Drugom svjetskom ratu. Spomenik je izradio poznati akademski kipar Frano Kršinić, čiji se radovi danas mogu naći u privatnim zbirkama i muzejima od Londona, Ženeve, Moskve, Berlina, Münchena, Stockholma, New Yorka do Washingtona.
Štoviše riječ je o zaštićenom spomeniku kulture, a vrijednost spomenika vidi se u rijetko viđenoj draperiji, odnosno prikazu "ogrtača borca na straži". No, u vrijeme Domovinskog rata je miniran, a ostaci (ne)zaštićenog spomenika kulture više su od desetljeća trunuli ispred Sportske dvorane u Dubrovniku.
Umjesto u muzeju, trunulo na kiši
Djelo koje bi možda htjeli kod sebe imati neki svjetski kustosi, bilo je zaboravljeno od strane dubrovačko Konzervatorskog odjela, dok službena vlast u Gradu Dubrovniku nije htjela za njega znati. Tek intervencijom lokalnih medija i više nego oštećeni ostaci spomenika prebačeni su jedne noći u podrum Umjetničke galerije.
Glava spomenika, iz ureda Antifašista Dubrovnika, ukradena je 2004. godine i nikada nije nađena, dok se čelništvo Grada već godinama obećava kako će se zaštićeni spomenik Borca, obnoviti. No, ukoliko se to uistinu nekada i dogodi, sada je sigurno, neće biti vraćen na staro mjesto.
I.Ć.