U Francuskoj je danasu dobi od 95 godina umro bivši francuski ministar pravosuđa Robert Badinter, čovjek koji je proglasio kraj Jugoslavije, a u svojoj domovini najpoznatiji po ukidanju smrtne kazne 1981. Pravnik i aktivist za ljudska prava, Badinter je uveo važne zakonske reforme nakon što ga je socijalistički predsjednik Francois Mitterand, i sam protivnik smrtne kazne, imenovao ministrom pravosuđa, prenijela je agencija Reuters.
Prijedlog zakona o ukidanju smrtne kazne bio je jedan od njegovih prvih poteza. Zakon je stupio na snagu 9. listopada 1981.
"Pravnik, ministar pravosuđa, čovjek koji je ukinuo smrtu kaznu. Robert Badinter uvijek je bio na strani prosvjetiteljstva. Bio je utjelovljenje stoljeća, republikanske savijesti, francuskog duha", ocijenio je francuski predsjednik Emmanuel Macron na platformi X.
Premijer Gabriel Attal rekao je da je Badinter svaku sekundu svog života posvetio borbi za ono što je pravedno, borbi za temeljne slobode. "Ukidanje smrtne kazne zauvijek će biti njegova ostavština za Francusku", dodao je, prema Afp-u.
Otac mu umro u njemačkom konc logoru
Robert Badinter rođen je u Parizu 30. ožujka 1928. u židovskoj obitelji koja je emigrirala iz današnje Moldavije. Židovski intelektualac, čiji je otac umro u njemačkom koncentracijskom logoru, Badinter je često bio meta mržnje francuske desnice.
Od ožujka 1986., kada je Mitterand izgubio od konzervativca Jacquesa Chiraca, do ožujka 1995., bio je predsjednik Ustavnog suda, a nakon toga bio je senator od 1995. do 2011.
Arbitražna komisija
Radi rješavanja jugoslavenske krize Europska zajednica (EZ) pokrenula je u rujnu 1991. mirovnu konferenciju, a njezinom arbitražnom komisijom predsjedao je Badinter. Arbitražna komisija Mirovne konferencije o Jugoslaviji 7. prosinca 1991. donijela je mišljenje da je SFRJ u procesu raspada.
Komisija je bila mišljenja i da su granice bivših federativnih jedinica ujedno i državne granice novonastalih zemalja, koje se mogu mijenjati samo dogovorom.
Članice EZ-a su 16. prosinca 1991. odlučile u postojećim granicama priznati neovisnost jugoslavenskim republikama, pa je 15. siječnja 1992. priznata neovisnost Hrvatskoj i Sloveniji, a 7. travnja 1992. Bosni i Hercegovini.
U razgovoru za Novi list 2003. Badinter je kazao kako se Komisija "u prvome redu oslanjala na temeljne principe međunarodnog prava, što smo jedino i mogli u situaciji u kojoj je bilo očito da je država Jugoslavija, koja je dotad postojala, bila u stanju raspada".
"S druge strane, vrlo važan element je bio i hrvatski Ustav... Taj je dokument bio napravljen na način da je zadovoljavao temeljne principe poštivanja vladavine prava i zaštite ljudskih prava. Što se tiče jugoslavenskog ustava iz 1974, njega nismo toliko uzimali u obzir, jer se radilo o ustavu zemlje koja se u tom trenutku nalazila u stanju disolucije“, rekao je za hrvatski dnevni list.
Plenković: Trajno je obilježio francusku i europsku povijest
Robert Badinter trajno je obilježio francusku i europsku povijest svojim profesionalnim i moralnim angažmanom, poručio je premijer Andrej Plenković u izrazu sućuti u povodu smrti istaknutog francuskog pravnika, profesora i političara.
"Robert Badinter trajno je obilježio francusku i europsku povijest svojim profesionalnim i moralnim angažmanom. Kao bivši predsjednik Ustavnog suda i ministar pravosuđa ostat će upamćen uspješnim zalaganjem za ukidanje smrtne kazne u Francuskoj", kazao je hrvatski premijer.
"U teškim trenutcima borbe za neovisnost i samostalnost Republike Hrvatske, Badinter je bio na čelu arbitražne komisije u okviru Mirovne konferencije o Jugoslaviji. Mišljenja takozvane Badinterove komisije u prosincu 1991. potvrdila su da je SFRJ u procesu raspada", rekao je Plenković, što je posljedično dovelo do toga da države tadašnje Europske zajednice i šire međunarodne zajednice priznaju Hrvatsku.
"Badinterova dugogodišnja pravnička i politička karijera ostaje kao zalog i primjer zalaganja za opće dobro i univerzalna načela", navodi Plenković. Za svoj izniman doprinos pravnoj znanosti, zaštiti ljudskih prava te djelovanju koje je poduprlo pravno utemeljenu borbu za samostalnost Republike Hrvatske, Badinteru je 2003. dodijeljen počasni doktorat Sveučilišta u Zagrebu.