ĐORĐE BALAŠEVIĆ preminuo je danas u 68. godini, javlja Blic.
Podsjetimo, Balašević je prije tri dana primljen u Infektivnu kliniku Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu. Kako saznaje Blic, imao je koronavirus i bio je u lošem stanju.
Liječnici su poduzeli sve, ali do poboljšanja njegovog stanja nije dolazilo. Danas popodne mu se stanje dodatno pogoršalo uslijed ranijih kroničnih zdravstvenih problema.
"Legendarni kantautor Đorđe Balašević preminuo je tijekom liječenja od covida-19 u Kliničkom centru Vojvodina", potvrđeno je Radio-televiziji Srbije.
Njegova kći samo je kratko potvrdila novinarima da njezin otac umro.
"Da...", rekla je novinarima Balaševićeva kći Jelena.
Balašević je preminuo tri mjeseca prije 68. rođendana.
Balašević je prije dvije godine imao infarkt, a početkom ovog tjedna primljen je u Infektivnu kliniku gdje se liječio od upale pluća, no uz tu vijest nije tada objavljeno više detalja.
Iza sebe je ostavio 12 albuma, nekoliko knjiga i uloga u televizijskim serijama za koje je pisao i muziku, te stotine hitova koji su postali evergreeni glazbene scene na prostima bivše Jugoslavije, gdje se za njegove koncerte uvijek tražila karta više.
Bio je više od glazbenika - pjevač, tekstopisac, pjesnik, glumac i redatelj, na koncertima je istodobno bio i stand-up komičar oštrog jezika prema svakoj vlasti, poglavito u doba Slobodana Miloševića.
Vijest o Balaševićevoj smrti brzo se proširila društvenim mrežama na kojima mu brojni obožavatelji odaju počast.
Tko je bio Đorđe Balašević?
Đorđe Balašević rođen je 11. svibnja 1953. godine u Novom Sadu. Gimnaziju je napustio u trećem razredu pa je ispite polagao izvanredno. Upisao je geografiju jer, po vlastitom priznanju, na prijemnim ispitima nije bilo matematike. Osnovna ambicija u srednjoj školi bila mu je da postane nogometaš.
Kada je kao 17-godišnjak ležao bolestan, jedna muha u sobi inspirirala ga je da napiše svoju prvu pjesmu Otkud muva. Zatim je počeo pisati prepjeve stranih hitova za emisiju Muzički klub, a s prijateljem koji se snalazio na gitari započeo je svirati. Godine 1977. pristupio je akustičkoj grupi Žetva s kojom je u listopadu te godine snimio neobavezan tango U razdeljak te ljubim. Pjesma je preko noći postigla ogromnu popularnost, tako da je singl prodan u 180.000 primjeraka.
Početkom 1978. godine Balašević napušta Žetvu i s Vericom Todorović osniva Rani Mraz. Budući da se nisu rastali kao prijatelji, novu grupu je nazvao inspirirajući se sibirskom poslovicom: "Ako se nadaš dobroj žetvi, čuvaj se ranog mraza."
S pjesmom Moja prva ljubav Rani Mraz sudjeluje na festivalu Opatija 78. Kroz Rani Mraz je prošlo puno glazbenika, a gitaru je jedno vrijeme svirao i nogometaš Slobodan Pavković. Tijekom 1978. godine izbacuju seriju hit singlova.
Balaševićevi emotivni tekstovi i jednostavne melodije donose osvježenje na posustaloj zabavnoj sceni, a predstavljaju i dobru vezu s pop muzikom.
Uoči snimanja pjesme Računajte na nas pridružuju im se bivši članovi grupe Suncokret: Biljana Krstić i Bora Đorđević. Računajte na nas ubrzo biva promovirana u generacijsku himnu koja se troši u svakoj prigodnoj prilici.
Poslije dva mjeseca rada s Ranim Mrazom, u ljeto 1978. godine, Bora Đorđević napušta grupu i osniva Riblju Čorbu.
Krajem godine izlazi album Odlazi cirkus i to je posljednja ploča u sastavu Ranog Mraza.
Prvi samostalni album
Počekom 1982. godine objavljuje prvi samostalni album Pub kojim službeno započinje solo karijeru. Ploča opet bilježi uspješne pjesme Boža zvani Pub, Pesma o jednom petlu, Lepa protina kći, Ratnik paorskog srca. U TV seriji Pop Ćira i pop Špira tumači šarmantnu ulogu brijača Šace. Zimu 82./83. godine provodi na turneji i prvi put rasprodaje beogradski Sava centar.
Polovicom prosinca 1983. godine objavljuje LP Celovečernji The Kid s pjesmama Svirajte mi jesen stiže, dunjo moja, Neko to od gore vidi sve, Blues mutne vode, Lunjo, Don Francisko Long Play.
Sljedeći LP 003 donosi nove hitove: Slovenska, Al’ se nekad dobro jelo, Badnje veče, Olivera. I ovu ploču je producirao Josip Boček.
Sljedeći album Bezdan Balašević radi s ekipom koja će mu ubuduće biti redovita studijska i koncertna potpora. LP producira Đorđe Petrović, a za aranžmane je zadužen klavijaturist Aleksandar Dujin.
Tada prvi put u studiju uspijeva vjerno zabilježiti osjećajnost svojih pjesama, a posebno je upečatljiv u temama Ne lomite mi bagrenje, Bezdan, Slow motion i Ne volim januar.
Na duplom albumu uživo U tvojim molitvama - balade našle su se snimke s uspješnih koncerata u Zetri (Sarajevo, studeni 1986.), Ledenoj dvorani (Zagreb, studeni 1986.), Sava centru (Beograd, prosinac 1986.), Studiju M (Novi Sad, svibanj 1987.) i Šalati (Zagreb, srpanj 1987.). Uz snažnu potporu publike, Balašević je otpjevao neke od svojih najupečatljivijih balada, a jedina nova pjesma Samo da rata ne bude snimljena je u studiju uz pomoć djece iz sirotišta "Sonja Marinković" i osnovne škole "Đ. Natošević".
Sličnu glazbenu liniju Balašević nastavlja na ploči Panta rei. Tako u pjesmi Soliter analizira političko-nacionalno stanje u tadašnjoj Jugoslaviji, blues formu razrađuje u Neki se rode kraj vode i Nemam ništa s tim, osobna preispitivanja u Starim i Jednom su sadili lipu, a odgovor na Računajte na nas i svoje aktualno viđenje druga Maršala formulira u pjesmi Requiem.
LP Tri posleratna druga, koji je dobio podnaslov Muzika iz istoimenog romana, snimaju 1989. godine Dujin, basist Aleksandar Kravić i glazbenici iz Rijeke, gitarist Elvis Stanić (ex Linija 32, Denis & Denis, Dr Doktor) i bubnjar Tonči Grabušić. Na toj ploči Balašević se pozabavio karikiranom rap formom u Sugar rapu, etno zvukom u Devojci sa čardaš nogama, a ponudio je svoje osjećajne iskaze u Kad odem, D-mollu, Ćaletovoj pesmi, Saputniku, O bože.
Na snimanju ploče Marim ja, pored redovitih suradnika, u studiju u Novom Sadu lipnja 1991. godine sudjeluju Davor Rodik (pedal steel gitara), Nenad Januzović (udaraljke) i Josip Kiki Kovac (violina). Ploča donosi pjesme Nevernik, Divlji badem, Ringišpil i mnoge druge.
Ratne godine
Nekoliko godina prije rata, 1987. izvodi pjesmu Samo da rata ne bude koja simbolizira himnu antiratnih stavova i odstupanje od bilo kakve pomisli ka uspostavi rata, što potvrđuje i stihom “Samo da rata ne bude, ludila među ljudima, veliki nude zablude, plaše nas raznim čudima i svakoj bajci naude, da rata ne bude!” Pjesmu izvodi s dječjim zborom.
Početkom rata Stanić i Grabušić prekidaju suradnju s Balaševićem i 1991. godine pokreću jazz rock sastav Elvis Stanić Group. Ratne godine Balašević provodi skriven od javnosti. Album Jedan od onih života snima krajem 1993. godine s pjesmama zbog kojih biva prešutno zabranjen na većini radiostanica u Srbiji.
"Tih godina Balaševićevi koncerti postaju prva javna čistilišta, budući da na njima iznosi veoma oštre konotacije na račun aktualne vlasti, s jasnim oporbenim stavovima", navodi Nova.rs.
U pjesmi Krivi smo mi govori o besmislu rata i o tome kako smo mi, narodi tadašnjih zemalja, dozvolili sve te strahote i pokolje, ne izražavajući svoj bunt ili nezadovoljstvo onim što vladajući čine. A pjesmu Čovek sa mesecom u očima posvećuje nekoliko godina prije palom Vukovaru.
Vraća se 1996. nakon duže stanke
Poslije duže pauze album Naposletku objavljuje početkom 1996. godine. U ekipu suradnika dolazi mladi bubnjar Petar Radmilović koji se prije toga dokazao u jazz vodama. Nove pjesme Regruteska, Namćor, Drvena pesma, Dođoška snimljene su uglavnom na akustičnim instrumentima uz sudjelovanje gudača "Svetog Đorđa", a upotrebljeni su fagot, oboa, truba i violina koje vjerno dočaravaju atmosferu Balaševićevih stihova.
Godine 2000. Balašević izdaje svoj album pod imenom Devedesete. Značajnije skladbe s tog albuma su istoimena pjesma Devedesete, Nedostaje mi naša ljubav, Sevdalinka, Živeti slobodno i Balkanski tango. Na albumu se našla i parodija Legend’a o Gedi Gluperdi.
Album Dnevnik starog momka izlazi krajem 2001. godine. Zamišljen kao ispovijest "starog momka", snimljen je u 12 pjesama koje nose ženska imena. Početna slova naziva daju rečenicu "Olja je najbolja". Balašević se vraća svom matičnom motivu - ljubavi, ali i načinje novu temu u pjesmi Branislava. Naime, donosi priču o drogi i svoju jasnu osudu toga zla.
Slovenski sastav Zaklonišče Prepeva je na svojem albumu Nešto kao Jimmy Hendrix obradio Balaševićevu Računajte na nas, a Voodoo Popeye je na albumu Voodoo Epopeje obradio pjesmu Oprosti mi Katrin.
Balašević je tijekom karijere objavio pjesmaricu sa svojim tekstovima Računajte na nas, roman Tri posleratna druga (1991.), knjigu novinskih komentara I život ide dalje (sve dalje odavde…) (1993.) i knjigu Dodir svile (1996.) u kojoj je izbor tekstova s ploča. Roman Jedan od onih zivota (1997.) bavi se razdobljem od 1. do 15 studenog ratne 1991. godine.
Balašević je napisao scenarij i tumačio glavnu ulogu u TV seriji Specijalna redakcija, glumio u TV serijama Vojnici, Pop Ćira i pop Špira, Panonski mornar i u filmu Vojnici.
Za svoj rad dobio je Nagradu punoletstva, Oktobarsku nagradu Novog Sada, Estradnu nagradu Jugoslavije, nagradu za literarni doprinos u području estrade na "Domanovićevim danima satire" i nagradu Todor Manojlović za poseban umjetnički senzibilitet.
Iza sebe je ostavio suprugu Oliveru i troje odrasle djece.