Umro je Anđelko Erceg, pionir i prvoborac neovisnog lokalnog novinarstva u Hrvatskoj

ANĐELKO ERCEG, glavni urednik i vlasnik Makarske kronike, preminuo je jučer u 53. godini nakon duge i teške bolesti.

Bogato novinarsko iskustvo

Jedan od najpoznatijih hrvatskih novinara rođen je 1956. godine, a svoj prvi novinarski angažman imao je u Radničkim novinama u 26. godini. Bogato novinarsko iskustvo stjecao je u Slobodnoj Dalmaciji, Novom listu, Tjedniku i Jutarnjem listu, gdje je bio na mjestu urednika subotnjeg priloga Magazin, a prije povratka u rodnu Makarsku bio je i zamjenik glavnog urednika istog lista. Naime, 2002. godine iznenada donosi odluku o povratku u rodnu Makarsku gdje pokreće Makarsku kroniku.

"17. prosinca 2002. godine bio je utorak. Toga dana izašao je prvi broj Makarske kronike. Novinu na 64 stranice, otisnutu dijelom u boji, stvorila je mala ne previše iskusna ekipa od svega nekoliko suradnika. U međuvremenu je novina rasla iz godine u godinu i danas, nakon pet godina i 262 broja, koliko ih je iza nas, trudili smo se zabilježiti sve što se događalo na području Makarske rivijere i biti pravom kronikom ovog područja. Željeli smo izgledati kao moderan informativni tjednik. Nadamo se da smo, zahvaljujući brojnim entuzijastima, našim suradnicima koji su ovih pet godina stvarali Kroniku, u tome i uspjeli", zapisao je Erceg krajem prošle godine obilježavajući pet godina Makarske kronike, koja je promijenila poimanje pisanog lokalnog medija u Hrvatskoj.

Zagorka i Smoje kao priznanje za rad

Pokojni urednik Makarske Kronike je u karijeri dobio prestižne nagrade koje nose imena hrvatskih novinarskih velikana: 1995.  za reportažu iz "Oluje" objavljenu u Novom Listu dobio novinarsku nagradu Marija Jurić Zagorka. Ove godine dobio je nagradu za novinarstvo Miljenko Smoje, koje dodjeljuje Slobodna Dalmacija, a u obrazloženju nagrade stajalo je kako je Ercegu uspjelo izgraditi najbolji lokalni list u Hrvatskoj.

Pionir i prvoborac neovisnog i "mislećeg" lokalnog novinarstva u Hrvatskoj

Erceg je na vrhuncu novinarske karijere iz sigurnosti ugledne i visoke funkcije, sav svoj novinarski zanos, iskustvo, znanje i kapital steknuto u 20 godina novinarstva u metropoli uložio u hazarderski projekt Makarske kronike, tjednika kojemu nitko nije davao više od nekoliko tjedana izlaženja, ali koji za dva tjedna slavi svoj 300. broj. To je s obzirom na situaciju s tiskanim medijima u Hrvatskoj ravno najvećem podvigu, koji očigledno u ovoj zemlji mogu napraviti samo Erceg i njegovi suradnici.

Anđelko Erceg i njegova ekipa stvorili su lokalni list koji za razliku od toliko drugih "sličnih" u "maloj" i "specifičnoj" sredini nije o lokalnim gazdama, šerifima i bosovima pisao samo u superlativima, niti je gradonačelničke i malomišćanske velmože fotografirao samo dok otvaraju vodovod u zabačenom selu ili ispraćaju ročnike u vojsku.

Upravo su kritičnost, analitičnost i otkrivanje brojnih i velikih afera na malom makarskom području u kojima su svoje prste imali upravo vladajući političari, glavne značajke Ercegovog modela lokalnog tjednika, ali pri tome ne zapostavljajući i lepršave, pa i tabloidne teme za one koji misle da je Makarska još uvijek samo turistička destinacija sa šarene kartoline, a ne poligon za zaradu na superatraktivnim lokacijama kupaca ratnih profitera i "poduzetnika" sumnjivog kapitala uz pomoć "domaćih izdajnika".

Fizički napadi i ozbiljne prijetnje lokalnih moćnika nimalo ga nisu pokolebale

Ercega je prije dvije godine u restoranu pretukao tadašnji sudac makarskog općinskog suda Predrag Trutin zbog teksta u Makarskoj kronici u kojemu je pisalo kako se poduzetnik Blaž Petrović uz pomoć suca neobičnom brzinom uknjižio kao vlasnik jedne od turistički najatraktivnijih lokacija na hrvatskom Jadranu - lokaliteta Biloševac na rubu Makarske.

Alkoholizirani i rabijatni sudac je prišao Ercegu dok je ovaj objedovao, srušio ga na pod i pretukao. Epilog priče? Erceg onaj sudski nije dočekao jer je umro, ne dočekavši  početak suđenja Trutinu ni nakon dvije godine, a nekadašnji sudac se zaposlio u tvrtki supruge poduzetnika koji se uknjižio na zemljište.

Čitatelji važniji od sudskog naloga

Za razliku od tog slučaja, državni organi su zavidnu ekspeditivnost pokazali prije nekoliko mjeseci kada je policija upala u prostorije Kronike svega nekoliko sati nakon što su dobili sudski nalog, a povod je bio komentar na internetskom forumu Makarske kronike u kojemu je pisalo "Bit će prosvjeda, padat će glave u Gradskom poglavarstvu samo ako ovo prođe, u što iskreno ne vjerujem... Pa ljudi žive od plaža, to je naša nafta i nitko nema pravo ograničavat prilaz... Dakle, teške demonstracije", napisao je čitatelj među komentarima na tekst o tome kako gradsko šetalište uz more šaptom pada u ruke investitoru Marinku Suliću, koji će ondje izgraditi hotel.

 Anđelko Erceg je tada energično odbio predati tražene podatke o adresi komentatora, jer kako je kazao: "Mi smo naše čitatelje pozvali da iznesu svoje mišljenje o tom ključnom pitanju za Makarsku i kako ćemo ih sada cinkati policiji zato što netko ne shvaća da se ne radi o prijetnji?"

Sin živopisnog makarskog gradonačelnika je tek jedan od mnogobrojnih lokalnih kabadahija koji je Ercegu prijetio batinama i prestankom rada, da se blago izrazimo, ali Erceg i njegova Kronika se nisu uplašili, a nadamo se da neće ni dalje, jer nasljeđe Anđelka Ercega jednostavno im ne daje za pravo da prestanu i posustanu do samog kraja.

Zvonko Alač
Foto: Makarska kronika

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.