Francuski krajnji desničar Jean-Marie Le Pen preminuo je u 96. godini, navodi se u priopćenju obitelji. Le Pen, koji je nekoliko tjedana bio u ustanovi za skrb starijih i bolesnih, preminuo je danas "okružen svojim najmilijima", rekla je obitelj.
Obitelj: Pozvan je natrag k Bogu
"Jean-Marie Le Pen, okružen svojom obitelji, pozvan je natrag k Bogu u utorak u 12 sati", objavila je njegova obitelj u priopćenju poslanom agenciji France presse.
Rođen 20. lipnja 1928. u La Trinité-sur-Meru u Bretanji, Le Pen je bio osnivač Nacionalne fronte, stranke koja se zalagala za strogu imigracijsku politiku, očuvanje tradicionalnih vrijednosti i euroskepticizam. Ekstremni desničar koji je bio mješavina populizma, elokventnosti i karizme, opsjednut imigracijom i Židovima, izvukao je francusku krajnju desnicu s margina.
Bio i u Legiji stranaca
Studirao je pravo u Parizu, a nakon studija pridružio se Legiji stranaca, sudjelujući u vojnim operacijama u Indokini i Alžiru. Njegovo iskustvo u vojsci oblikovalo je njegove stavove o nacionalnom ponosu i tradicionalnim vrijednostima, što će kasnije postati temelj njegove političke ideologije.
Godine 1956. izabran je u francuski parlament kao najmlađi zastupnik tog vremena, što je označilo početak njegove političke karijere. Iako je Nacionalnu frontu osnovao 1972., trebat će više od desetljeća da stranka privuče značajniju podršku, što se dogodilo tek 1984. kada su prvi put postigli uspjeh na europskim izborima.
Tvrdio da su plinske komore bile "samo detalj" povijesti Drugog svjetskog rata
Le Pen je bio poznat po populističkom pristupu, koristeći zapaljivu retoriku i otvorenu kritiku establišmenta kako bi privukao birače nezadovoljne političkim elitama. Njegovi stavovi često su ga dovodili u sukob s pravosuđem i međunarodnim zajednicama, ali su mu donijeli i bazu lojalnih pristaša, posebno među radničkom klasom i ruralnim stanovništvom.
Među kontroverznim izjavama koje je davao bile su i one kojima je minimizirao i poricao holokaust, zbog čega je više puta bio osuđivan. Konkretno, osuđen je 1996. zbog osporavanja ratnih zločina, nakon što je izjavio da su nacističke plinske komore bile "samo detalj" povijesti Drugog svjetskog rata.
Unatoč njegovoj političkoj kontroverznosti, Le Pen je bio majstor političke strategije i manipulacije medijima. Svojim provokativnim izjavama i javnim nastupima često je privlačio pažnju, koristeći je za širenje svoje poruke. Neskriveni nacionalist, Le Pen je bio noćna mora Europske unije koju je vidio kao nadnacionalni projekt koji uzurpira ovlasti nacionalnih država.
Nikad nije požalio
Le Pen nikada nije izrazio žaljenje zbog svojih ispada, kontroliranih ili nekontroliranih - od plinskih komora kao povijesnog "detalja", preko "nejednakosti rasa" ili njemačke okupacije koja "nije bila posebno nehumana" pa do tjelesnog napada na jednog socijalističkog političkog protivnika.
U kasnijim godinama sve se više povlačio iz politike, ostavljajući prostor svojoj kćeri Marine, ali je do kraja života ostao simbol i inspiracija krajnje desnice.
Šokirao ulaskom u drugi krug predsjedničkih izbora
Le Pen je šokirao francusku političku scenu kada je neočekivano ušao u drugi krug predsjedničkih izbora 2002. protiv Jacquesa Chiraca, svojom mješavinom populizma i karizme, ističe Reuters.
Glasači su podržali konzervativni 'mainstream' umjesto da dovedu krajnju desnicu na vlast, prvi put otkako su 1940-ih u zemlji vladali suradnici nacista. No taj je trijumf imao za njega i svoju lošu stranu: dva tjedna milijuni ljudi marširali su protiv rasizma i njegove političke inkarnacije.
Kći preuzela i rebrendirala stranku
Njegova kći Marine preuzela je dužnost šefice stranke 2011. Od tada je rebrendirala stranku u Nacionalno okupljanje, pretvarajući je u jednu od glavnih političkih snaga Francuske.
Osim političke karijere, Le Pen je napisao nekoliko knjiga, uključujući memoare u kojima je iznio vlastitu verziju ključnih događaja iz svog života. Njegovo naslijeđe ostavlja dubok trag na francuskoj političkoj sceni, utječući na pomak političkog diskursa prema desnici i oblikujući rasprave o nacionalnom identitetu, imigraciji i suverenitetu.