VIJEĆE sigurnosti Ujedinjenih naroda oštro je osudilo pogibiju stotina civila, među kojima žena i djece u Mjanmaru, u jednoglasnoj izjavi koju je znatno ublažila Kina na teškim pregovorima koji su trajali dva dana.
Krajnje zabrinuti zbog brzog pogoršanja stanja, članovi Vijeća koji su u srijedu više od dva sata raspravljali iza zatvorenih vrata nakon krvavih sukoba tijekom vikenda, oštro su osudili i primjenu nasilja prema mirnim prosvjednicima, navodi se u izjavi koju je predložila Velika Britanija.
U prijašnjim inačicama teksta koje je dobio AFP, zapadne zemlje unijele su napomenu u kojoj se kaže da je Vijeće sigurnosti spremno razmisliti o novim etapama, neizravno smjerajući na međunarodne sankcije protiv vojnih dužnosnika koji su preuzeli vlast.
Diplomati kažu da je Kina, koja se protivi bilo kakvom uvođenju sankcija, više puta spriječila prihvaćanje teksta zbog, među ostalim, te napomene koja je izbačena iz prihvaćenog teksta. U njemu se tek kaže da će Vijeće pomno pratiti situaciju.
Rusi u više navrata blokirali tekst
Peking se na kraju pregovora uspio izboriti za formulaciju o pogibiji umjesto o ubojstvu stotina civila. Isti diplomati kažu da je i Rusija više puta blokirala tekst jer je htjela da se unese napomena u kojoj se osuđuje pogibija pripadnika redarstvenih snaga u prosvjedima, ali je nije dobila u tom obliku.
"Činjenica da je Vijeće sigurnosti nastupilo jednoglasno veoma je važan znak za mjanmarske vojne dužnosnike", izrazio je nadu veleposlanik koji je htio ostati anoniman, priznajući neizravno da je Peking dobio nekoliko ustupaka.
Nakon državnog udara 1. veljače u Mjanmaru, Vijeće sigurnosti je u svojim izjavama triput pokazalo jedinstvo, pa tako i u izjavi donesenoj jučer. Peking, glavni saveznik Mjanmara, koji nikad nije priznao izvršenje vojnog puča, svaki put je umanjio važnost prihvaćenih dokumenata. Stajališta Vijeća sve dosad nisu imala većeg utjecaja na vojne dužnosnike.
U srijedu je UN-ova izaslanica za Mjanmar Christine Schraner Burgener zatražila od Vijeća odlučno djelovanje, upozorivši na opasnost građanskog rata bez presedana i neposrednog krvoprolića. Vijeće sigurnosti u svojoj zadnjoj izjavi opetuje poziv vojsci da bude krajnje suzdržana.
"Mora potpuno poštovati ljudska prava, nastojati na dijalogu i na pomirbi sukladno volji i interesima mjanmarskog naroda", dodaje se u tekstu u kojem se ponovo poziva na oslobađanje Aung San Suu Kyi koja je optužena da je prekršila zakon o državnoj tajni iz kolonijalnog doba i predsjednika Win Myinta.