"RESORNA ministarstva morat će pretresti sve stavke i naći novac za jučer postignuti dogovor", rekao je danas ljutito novinarima premijer Sanader.
Razlog njegove ljutnje bile su izjave ministra poljoprivrede Pankretića koji se jučer skrivao od prosvjednika. Naime, Pankretić je rekao kako u njegovu resoru nema niti lipe koja bi se na temelju postignutog sporazuma s poljoprivrednicima mogla isplatiti.
Prvo obećao
Štoviše, Pankretić je naglasio kako nema ni zabrane uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda.
"Tu se radi samo o siru gaudi i to samo djelomično. Na njih bi se mogle uvesti veće uvozne carine", pojasnio je danas Pankretić koji je tako opovrgnuo obećanje potpredsjednika Vlade Damira Polančeca dano seljacima.
Nema šanse
Europska povjerenica za poljoprivredu Mariann Fischer Boel koja danas boravi u Zagrebu također je potvrdila kako nema govora o bilo kakvoj zabrani uvoza.
"Svjetska trgovinska organizacija (WTO) obično ocjenjuje da takvi potezi narušavaju tržišno natjecanje" pojasnila je europska povjerenica dodajući kako postavljanje takvih zabrana ne bi bilo usklađeno s hrvatskim obvezama.
Sanader je danas odgovarajući Pankretiću pojasnio kako resorna ministarstva sljedećih dana moraju pretresti stavke kako bi se našao izvor novca za plaćanje ne samo obećanja seljacima nego i obećanog mira, no o obećanoj zabrani uvoza nije ništa rekao.
Kako je to bilo jučer
Podsjetimo kako je danas nakon dvodnevne blokade Zagreba i opsade oko 300-tinjak traktora, glavni grad Hrvatske napokon odahnuo. Zadovoljni su građani jer za prometne gužve nisu više krivi traktori kao ni pobunjeni seljaci. Vlada zadovoljno trlja rukama jer nisu pristali ni na jedan glavni zahtjev seljaka, već su obećali kako će opet pregovarati i nekada nešto i ispuniti. Baš kao i nedavno sa sindikatima.
Ministar Pankretić preživio je seljačku bunu kada je na vrijeme pobjegao iz Zagreba, a isto se može reći i za čelnika HSS-a Josipa Friščića. Najmanje razloga za zadovoljstvo, naravno imaju sami - seljaci.
Kakvih 80 posto zahtjeva?
Nakon petosatnih pregovora koje su vodili potpredsjednici Vlade Jadranka Kosor i Damir Polančec seljaci su pristali na prekid prosvjeda, no mnogima je ostao itekako gorak okus jer unatoč bombastičnim izjavama kako je Vlada pristala na 80 posto zahtjeva, čini se da ni izdaleka nije tako.
Seljaci su još prije desetak dana isticali kako neće odustati od bezuvjetne ostavke ministra Božidara Pankretića kao i cijelog njegovog kabineta jer nije ispunio ni jedno obećanje. Poručivali su i kako nema odlaska iz Zagreba ako se ne dogovori otkupna cijena mlijeka od 3,80 kuna po litri, a jedan od najbitnijih zahtjeva bila je i isplata potpora koje je ministarstvo poljoprivrede dužno još za prošlu godinu. No, ni jedan od tih "glavnih" zahtjeva nije prošao.
Polančec obećao pregovore
Mljekari su dogovorili minimalnu ciljanu cijenu za mlijeko od 2,20 kuna što je daleko ispod 3.80 kuna. Polančec im je obećao bez datuma ispunjenja tek pregovore o moratoriju za kredite koji su išli za kapitalna ulaganja za farme te za kredite za nabavu osnovnih sredstava. Naime, Vlada se tek treba pokušati dogovoriti s HBOR-om i komercijalnim bankama da se seljacima odredi moratorij od šest mjeseci na otplatu kredita.
Također, seljacima je obećana tek privremena mjera zabrane uvoza sira koja također nije precizirana. Odnosno ne zna se na koji način i o kojem roku se govori kada Polančec kaže - privremeno. O isplati poticaja još se manje zna, osim da će isplatiti - nekada. Na kraju najviše razloga za nezadovoljstvo imaju ratari, jer čini se kako njihovi zahtjevi nisu ni spomenuti. Ratari su tražili zaštitnu cijenu pšenice od 1,25 kn te 2,50 kn za uljanu repicu, no nakon završetka pregovore, rečeno im je tek kako će se o tome razgovarati - u ponedjeljak!
Gdje je nestao Pankretić?
Posebice je zanimljivo kako se ministar Pankretić, od kojeg je, kako neslužbeno saznajemo, premijer Ivo Sanader, tražio da riješi problem kao od njegova HSS-a, izgubio iz Zagreba za vrijeme opsade. Čak i do jučer vrlo glasni čelnik HSS-a Josip Friščić izašao je iz glavnog grada upravo u vrijeme kada su nadirali prvi traktori. Navodno je za njega puno bila bitnija obljetnica braće Radić od problema svog primarnog biračkog tijela.
Na kraju valja istaći kako su gotovo svi mediji izvještavali o prosvjedima s naslovima o "seljačkoj buni". No za nešto tako nedostajao je ovih dana Matija Gubec, a nakon svega izgleda kako nitko nije htio podnijeti svoju žrtvu na Markovu trgu.
I. Ćimić
Foto: Bruno Konjević, Sandra Šimunović (Cropix)