Njemački su znanstvenici objavili vijest o prvom uspješnom transferu embrija kod bijelog nosoroga korištenjem metode koja daje nadu da bi se ugrožena vrsta sjevernog bijelog nosoroga mogla spasiti od izumiranja.
Bijeli nosorog ima dvije podvrste, sjevernu i južnu. Posljednji mužjak sjevernog bijelog nosoroga uginuo je 2018., a ostale su samo dvije ženke od kojih niti jedna ne bi mogla iznijeti mladunče do kraja. Južni bijeli nosorozi su brojniji.
Znanstvenici su se okrenuli izvantjelesnoj oplodnji (IVF) pomoću jajašaca ženki sjevernog bijelog nosoroga i korištenju pohranjene sperme uginulog mužjaka iste podvrste kako bi proizveli embrije koji su potom embriotransferom usađeni surogat-majkama podvrste južnog bijelog nosoroga.
"Postigli smo nešto za što smo smatrali da je nemoguće"
Znanstvenici su rekli da je embrio transferiran u klinici kenijskog rezervata Ol Pejeta Conservancy 24. rujna 2023.
Međunarodni tim BioRescue, koji potpomaže njemačka vlada, potvrdio je da je postupak rezultirao uspješnom gestacijom od 70 dana, s dobro razvijenim muškim embrijem.
"Zajedno smo postigli nešto za što smo smatrali da je nemoguće. Ovo je uistinu prekretnica koja nam omogućuje da u sljedeće dvije do dvije i pol godine uzgojimo mladunčad bijelog nosoroga", rekao je Thomas Hildebrandt, voditelj odjela za reprodukciju divljih životinja u institutu u Leibnizu.
BioRescue je vodio utrku s vremenom glede spašavanja životinjskih podvrsta. Uspješno začeće sada znanstvenicima omogućuje da krenu u fazu transfera embrija.