Nakon otkrića Index Istraga da je Maja Dubenik, direktorica agencije za naplatu potraživanja APS Hrvatska, nedavno postala vlasnica stana u Zagrebu po cijeni od nešto više od 580 eura po kvadratu jer prijašnji vlasnik nije mogao vraćati kredit, njena agencija izbačena je iz Hrvatske udruge agencija za naplatu potraživanja (HUAN).
>> Doznajemo: Šefica utjerivača dugova došla do stana u Zagrebu za 580 eura po kvadratu
APS izbačen zbog kršenja statuta
"Zajedničkom inicijativom članova Hrvatske udruge agencija za naplatu potraživanja (HUAN), s datumom 16. veljače 2023., tvrtka APS Croatia jednoglasno je isključena iz Udruge. Utvrđeno je kako je Društvo poslovalo suprotno članku 12. statuta HUAN-a, prema kojemu je obveza svakog člana čuvanje i podizanje ugleda Udruge te izvršenje preuzetih obveza. Odluka o isključenju stupa na snagu danom donošenja.
"Integritet i etičnost u poslovanju svakog pojedinog člana Udruge, kao i zaposlenika članova Udruge, od iznimne su važnosti za cjelokupnu industriju naplate potraživanja, za reputaciju Udruge i svakog od članova Udruge. Članstvo u HUAN-u podrazumijeva poslovanje sukladno zakonskim aktima Republike Hrvatske te etičkim kodeksima agencija za naplatu potraživanja.
HUAN podržava daljnju regulaciju rada agencija, vjerujući da će svojom europskom praksom doprinijeti izradi kvalitetnog zakona o naplati i otkupu potraživanja. Implementaciju NPL direktive, koja je obveza svim članicama EU, te izradu zakona očekujemo tijekom 2023.", stoji u priopćenju koji potpisuje Matija Arapović, predsjednik Hrvatske udruge agencija za naplatu potraživanja.
Došla do stana daleko ispod tržišne cijene
Podsjetimo, Maja Dubenik došla je do stana od 63.46 kvadrata u zagrebačkom kvartu Vrbik po cijeni od 37 tisuća eura, odnosno nešto više od 580 po kvadratu. Stan je bio u vlasništvu građanina koji nije mogao vraćati kredit Zagrebačke banke od 90 tisuća eura, doznaju Index Istrage.
Banka je taj dug prodala APS-u za oko trećinu vrijednosti, a APS je dug potom prodao umirovljenici Zori Prskalo za 37.000 eura. Tako je Prskalo, koja je u rodbinskoj vezi sa šeficom APS-a Majom Dubenik, došla do zaloga nad stanom, koji je nakon svega - poklonila Maji Dubenik.
Podsjetimo, agencije za naplatu potraživanja, koje od banaka otkupljuju loše kredite odnosno kredite koje građani ne mogu više vraćati, najviše zanimaju stambeni odnosno hipotekarni krediti, koji u zalogu imaju atraktivne nekretnine kao sredstvo osiguranja.
Kada građani ne otplate kredit, te agencije dolaze u posjed kuća i stanova, i to u prosjeku za trećinu vrijednosti, koje onda ili prodaju po puno većoj cijeni ili zadržavaju za sebe, odnosno za svoje zaposlenike.
Utjerivači dugova jeftino dolaze do stanova i to je, kako kažu, "normalno"
Dužnici ne mogu otplatiti svoj dug za trećinu ili polovinu vrijednosti, no to, kako dokazuje slučaj šefice APS-a Maje Dubenik, mogu zaposlenici i šefovi agencija za naplatu potraživanja, koji tako preko leđa zaduženih građana rješavaju svoje stambeno pitanje.
Tržište agencija za naplatu potraživanja teško je oko pet milijardi eura i te tvrtke nisu financijske institucije, nego obična društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) Ne reguliraju ih ni HNB ni Hanfa. Do danas nije ni implementirana tzv. NPL direktiva, koja je obveza svim članicama Europske unije, a koja bi trebala regulirati rad tvrtki koje se bave kupovinom loših kredita. Najveću odgovornost za to snosi Hrvatska narodna banka (HNB).
APS u ovom konkretnom slučaju ne zabrinjava činjenica da po Zakonu o trgovačkim društvima ne bi smio vlastitu imovinu prodavati ispod tržišne vrijednosti, kao i da s obzirom na ove konkretne iznose postoji sumnja na kazneno djelo prema Općem poreznom zakonu.
"Da, to je kod nas normalno", rekli su nam iz te tvrtke kako su tražbinu od 96.450 eura prodali za 37.000 eura, odnosno za trećinu vrijednosti. Pitali smo ih, naime, je li uobičajeno da se potraživanja prodaju za tek trećinu vrijednosti. Otprilike za isti iznos APS je od Zagrebačke banke otkupio to potraživanje.
Rad agencija za naplatu potraživanja nije reguliran zakonima
APS zapravo ne vidi problem u tome da njegovi zaposlenici dolaze do stanova građana koji nisu mogli vraćati kredite, i to po cijenama koje su višestruko niže od tržišnih. Podsjetimo, stanovi u Zagrebu prodaju se po cijenama većim od 2000 eura po kvadratu.
Za sada problem ne vidi ni Hrvatska udruga agencija za naplatu potraživanja, koja okuplja ovakve agencije, jer ne postoje ni etički kodeks na razini svih agencija ni zajedničko uređeno pravilo o ponašanju zaposlenika tih agencija.
Podsjetimo da je i viceguverner HNB-a Roman Šubić svoje stambeno pitanje riješio tako što je upravo od APS-a u Zagrebu kupio vilu koja je procijenjena na više od tri milijuna kuna, a koju je platio malo manje od 1.9 milijuna kuna.