Uvodi se globalni porez. Evo što to znači

Foto: EPA/123rf/Index

VIŠE OD 130 zemalja svijeta usuglasilo se u petak s izmjenama načina na koji će se oporezivati velike globalne kompanije, što uključuje 15 posto minimalnog korporativnog poreza, odnosno poreza na dobit, u cilju sprečavanja multinacionalnih firmi da kriju profit u poreznim oazama.

Globalni sporazum označava prekretnicu u korporativnom oporezivanju. Tvrtke će plaćati minimalno 15 posto poreza i, kako se navodi, velikim kompanijama će biti teža utaja.

Pregovori su se vodili četiri godine, a imali su potporu američkog predsjednika Joea Bidena. Troškovi vezani uz pandemijsku krizu dali su posljednjih mjeseci dodatni zamah sporazumu.

>> Amerika želi uvesti globalni porez. Ekonomistica: Hrvatska to ne može podnijeti

"Uspostava, prvi put u povijesti, snažnog globalnog minimalnog poreza će konačno izjednačiti uvjete za američke radnike i porezne obveznike, zajedno s ostatkom svijeta", rekao je večeras u priopćenju koji se zalagao za minimalnu globalnu stopu poreza od 21 posto, no na kraju je postignut dogovor da to bude 15 posto. 

Kako će dogovor utjecati na velike firme?

Sporazum je postignut između 136 država koje predstavljaju 90 posto svjetske ekonomije, objavila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) koja je bila domaćin razgovora.

Četiri članice OECD-a – Kenija, Nigerija, Pakistan i Šri Lanka – nisu se pridružile sporazumu, prenosi Reuters.

OECD ističe da će minimalan porez donijeti prihod od oko 150 milijardi dolara koliko će se novom poreznom politikom još uzeti kompanijama.

Dogovor će spriječiti velike firme da bilježe dobit u zemljama s niskim porezima, poput Irske, bez obzira na to gdje se nalaze njihovi klijenti, što je pitanje koje je postalo sve hitnije s porastom "Big Tech" divova koji lako mogu poslovati preko granice.

"Ovo je važan korak prema većoj poreznoj pravdi"

"Danas smo napravili novi važan korak prema većoj poreznoj pravdi", rekao je njemački ministar financija Olaf Scholz.

Analitičari navode da je današnji dogovor pokušaj da se kontroliraju načini na koji globalizacija i digitalizacija mijenjaju svjetsku ekonomiju.

Kako će ovo utjecati na zemlje poput Hrvatske

No dok su trajali pregovori o globalnom porezu, pojavio se i niz kritika. Primjerice, kako će minimalna porezna stopa, ako bude visoka, utjecati na ekonomski slabije zemlje, u koje spada i Hrvatska te na poslovanje u njima. OECD je, pak, ranije predlagao da globalna porezna stopa bude 12.5%. 

Hrvatska, možda će vas iznenaditi, ima još nižu stopu poreza na dobit i iznosi 10% - barem za one tvrtke koje u fiskalnoj godini ostvare prihode do 7.5 milijuna kuna. Za one tvrtke koje ostvare više prihode od toga stopa ovog poreza iznosi 18%.

Kako je ipak dogovorena znatno manja stopa od 21 posto koliko je predlagao SAD, neki kritičari kažu kako je stopa od 15 posto preniska i kako će kompanije naći način da izbjegnu nova pravila. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.