Kolinda komentirala prve dvije godine: Želim preseliti s Pantovčaka, osjećam se izolirano

Foto: Hina

PREDSJEDNICA Kolinda nešto poslije 13 sati počela je presicu na kojoj komentira prve dvije godine.

"Bilo je ključno identificirati ključne probleme i potaknuti dijalog, navela je, te je definirala sedam ključnih problema, među kojima su izumiranje hrvatskog naroda i iseljavanje, podjele, ali i slabost državnih institucija, izostanak reforme obrazovanja te adhokracija odnosno nedostatak vizije o smjeru u kojemu ide društvo i država", započela je Kolinda.

Kao glavni problem Hrvatske Kolinda je navela demografiju. To je nazvala "biti ili ne biti" pitanjem za Hrvatsku. Najbolje se, kaže, osjeća među građanima. I zato će do kraja mandata u svim županijama imati svoj privremeni ured.

"Očekujem skori završetak kurikularne reforme, a onda i njegovu primjenu. Ako je u ičemu potrebno postići konsenzus, to su demografija i obrazovanje.

"Ideološke podjele sve češće zamjenjuje riječ poduzetništvo", rekla je.

Predsjednica sama sebi nije željela dati ocjenu nakon prve dvije godine. "Uvijek sam samokritična, ostavit ću ocjenu drugima. Ja uvijek stremim ka najboljemu", kaže Kolinda.

O smjeni Lozančića

"Što se tiče njegove smjene, ne želim se vraćati u prošlost - što je bilo to je bilo. Što se tiče novog imenovanja, drago mi je da su me pitali za mišljenje. Nemam ništa protiv da bude u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje", kazala je

O preseljenju Ureda

"Moja želja jest preseliti odavde jer se osjećam izolirano od ljudi. Međutim, prihvatit ću riječ struke, što god oni odlučili i predložili. Pitanje Ureda nije pitanje kako se ja osjećam, to je odgovorna odluka za državu, treba uzeti u vid sve čimbenike", kaže Kolinda.

O odlasku Đikića

"Žao mi je svih koji odlaze, nadam se da ćemo stvoriti klimu optimizma koja će pomoći mladima da ostanu. Potrebno je stvoriti niz predispozicija za ostanak vladi, u prvom redu taj optimizam. Ali i logističke pretpostavke - država i poduzetništvo moraju više ulagati u centre za skrb o djeci, treba uskladiti obrazovanje sa tržištem rada, naš sustav obrazovanja debelo kaska. Treba vidjeti koje su potrebe tržišta rada, treba stvarati poslove u STEM-u", rekla je Kolinda.

O Srbiji

"Srbiji želim mirnu budućnost, Hrvatska je otvorena za suradnju. Nadam se i međusobnoj posjeti dviju država, ali da to ne bude protokol i zabava za javnost, već da se raspravlja o otvorenim pitanja. Trebamo biti dovoljno zreli s obe strane granice da probleme riješimo bilateralno, a da to ne bude prijepor za srpski prijem u EU", kaže Kolinda.

O odnosima Rusije i Hrvatske

"Vrijeme je za redefiniranje odnosa s Rusijom. Moj stav se nije promijenio, Hrvatska čvrsto stoji na činjenici da Rusija mora poštovati međunarodno pravo. Međutim, rekla sam i da Rusiju ne smijemo tretirati kao neprijatelja, to općenito ne treba raditi u međunarodnim odnosima. Od samog početka, od moje prethodne funkcije, zagovaram suradnju s Rusijom po pitanjima kao što su Sirija, terorizam, trgovina drogom i slično. Tu možemo puno razgovarati, nadam se u novi obnovljeni dijalog između Trumpa i Putina, vjerujem da može doći do rješenja problema u Siriji. S Rusijom treba raditi, ali i dalje poštujemo sustav sankcija, to poštuje i SAD. Neimenovanje veleposlanika u Moskvi nije nepoštivanje Turske već naš aljkav pristup tom problemu. Nemamo veleposlanika ni u Turskoj. Očekujem da ću izravnim razgovorima s ruskim visokim dužnosnicima pokušati riješiti većinu prijepora. Voljela bi i da Rusija konzultira Hrvatsku, posebno kad je riječ o BiH. Bit će zanimljivo pratiti kako će se razvijati odnosi", kaže predsjednica.

O slučaju Barišić

"Ja uopće neću ulaziti u pitanje o Barišiću. Moram vam reći da su pitanja plagijata ozbiljna pitanja, možda moramo čak definirati strože kriterije. Ali ne smijemo nikoga optužiti i osuditi prije nego stručno povjerenstvo dalo svoje mišljenje. Moramo se držati onoga da je svatko nevin dok mu se ne dokaže krivnja", rekla je predsjednica o slučaju Barišić.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.