Foto: Index
INDEXOVI reporteri javili su se s graničnog prijelaza Bregana.
Naime, prema novim izmjenama, Hrvatska od petka ima obvezu na svim graničnim prijelazima na vanjskoj, ali i unutarnjoj granici Europske unije provjeravati sve putnike kroz dostupne baze podataka.
Stanje u 13.30
Na većini graničnih prijelaza čekanja su do 30 minuta. Na sljedećim prijelazima zabilježena su dugotrajna čekanja i to na:
Macelj (ulazak kolona 6 km; izlazak kolona 500m čekanje 30 minuta);
Lupinjak (izlazak 1 km, čekanje 1 sat);
Razvor (izlazak 500 m, čekanje 30 minuta);
Pasjak (ulazak 5 km, čekanje 3 sata, izlazak 1 km, čekanje oko 1 sat);
Kaštel (ulazak 500 m, čekanje oko 30 minuta)
Bregana (za autobusni promet višesatna čekanja, za osobna vozila čekanja do 30 minuta).
Pojačan je promet teretnih vozila na GP-ima: Bregana (izlazak 500m), Macelj, Pasjak (ulazak) i Bajakovo (izlazak 1 km).
Veće gužve
Naravno, službenici granične policije će odsad, prilikom obavljanja granične kontrole putnika, kako za vrijeme ulaska tako i za vrijeme izlaska s područja EU, provoditi sustavnu provjeru svih putnika kroz dvije baze podataka: nacionalne baze podataka Informacijskog sustava MUP-a i Interpolovu bazu podataka.
To automatski predstavlja i veće gužve.
U razgovoru s policijom, otkrili smo kako je prosječno vrijeme provjere po osobi, 10 do 15 sekundi. Naravno, to ne zvuči kao puno vremena, ali kad se, pogotovo vikendom, skupi mnogo putnika u autobusima i osobnim automobilima, stvaraju se kolone.
Sprečavanje terorizma
Slovenija je na graničnim prijelazima s Hrvatskom dužna skenirati putne dokumente državljana EU-a i trećih država radi provjere u bazi podataka Schengenskog informacijskog sistema (SIS). Cilj strožeg nadzora je sprječavanje nezakonitih aktivnosti i terorizma.
Vrijeme čekanja na ulazak u Sloveniju za autobuse jutros bilo je dva sata, a za ulazak u Hrvatsku 2 sata i 15 minuta. Osobni automobili čekali su na izlasku iz Slovenije sat i 15 minuta, dok se na ulazak u Sloveniju nije čekalo, objavila je slovenska policija.
Promet na graničnim prijelazima uobičajen je za kraj tjedna, a broj ulaznih i izlaznih traka te broj osoblja prilagođavat će se uvjetima u prometu, kažu u slovenskoj graničnoj policiji.
Duga čekanja i sljedeći vikend
Veći promet i duže čekanje očekuju idućeg četvrtka i petka, s dolaskom uskrsnih praznika, kad je tranzitni i međunarodni promet velik.
Prošle je godine po podacima slovenske policije za Veliki petak na Obrežju/Bregani granicu prešlo gotovo 70.000 putnika i 20.000 vozila, a godišnje taj prijelaz u oba smjera koristi više od 14 milijuna putnika.
Slovenska policija i prometni servisi savjetovali su prethodnih dana da bi trebalo pratiti stanje na graničnim prijelazima i vrijeme čekanja te u slučaju gužvi birati manje optrerećene prijelaze, međudržavne i malogranične, kao i alternativne cestovne pravce.
Plenković traži strpljenje
Posebno se to odnosi na najopterećenije prijelaze poput prijelaza Bregana/Obrežje, Macelj/Gruškovje i te veće granične prijelaze u Istri.
Premijer Andrej Planković poručio je u četvrtak putnicima koji ovih dana putuju u inozemstvo ili dolaze u Hrvatsku da budu strpljivi i imaju razumijevanja za novi sustav kontrole na granici koji je usmjeren na sigurnost