Screenshot: YouTube/TelevizijaJadran
VEDRAN OBUĆINA, stručnjak za Bliski istok, rekao je kako napad u Turskoj ne izgleda kao nešto što su poduzeli Kurdi, piše dnevnik.hr. U međuvremenu, doznalo se kako je samoubilački bombaški napad izveo Saudijac.
Turska također nema pozitivna iskustva s prošlogodišnjim napadima te kontradiktornim informacijama koje su se pojavljivale u meidjima. Upravo zbog toga su, smatra stručnjak Obućina, vlasti zabranile izvještavanje o napadu.
"Iskustvo koje je prošle godine Turska Vlada imala s različitim informacijama s bombaškim napadima u Ankari i drugim mjestima, izazvalo je raspravu o tome tko zaista stoji iza napada, kako su provedeni i kako Vlada, odnosno represivni aparat, policija i vojska nisu pazili na mogućnosti takvih napada. Pogotovo jer su u proteklih pola godine, medijske slobode u Turskoj vrlo ograničene i nastoji se plasirati potpuno provladina verzija istine, događaja. To je najveći razlog zašto je došlo do blokiranog pristupa medijima", smatra Obućina.
U napadu su stradali većinom Nijemci, a ima i nekoliko Norvežana koji su se našli u blizini bombaša. Obućina vjeruje kako će europske države nekako morati reagirati.
"Mislim da će doći do do određene inicijative da se ljudima kaže da izbjegavaju odlaziti u Tursku, to šteti turizmu i gospodarstvu. Njemačka ima puno veći interes, neće ugroziti trenutačno odnose s Turskom, koji jesu nategnuti, ali imaju podlogu za poboljšanje, pogotovo vezano za izbjegličku krizu i pristupanje Turske Europskoj uniji."
Obućina vjeruje da iza napada stoji ISIS, a to je prije nekoliko minuta i potvrđeno.
Odnos Turske prema ISIS-u neće se promijeniti
"Iza toga stoji ISIS ili bilo tko tko se sada smatra njihovim. To može biti odmazda zbog uloge Turske u Iraku. Znamo da je Daesh u defanzivi i moguće je da ima ruke u ovome", rekao je Obućina.
Vjeruje kako se unatoč tome odnos Turske prema Islamskoj državi neće promijeniti.
"Već godinu dana Turska je u istom stanju što se tiče terorizma na domaćem terenu. I dalje će nastaviti svoju vlastitu politiku koja uključuje podupiranje islamističkih snaga protiv sirijskog predsjednika Assada, protiv utjecaja Rusije, protiv utjecaja Irana i tu će se i dalje nastaviti tako", objasnio je te dodao kako Turska na ISIS gleda kao na masu oružanih militanata koji njima pogoduju, a sami smatraju da ih mogu "slistiti" kad god požele.
"Vojno Turska Daesh može poraziti bilo kada, ali nema volje da ih se porazi, a ovakve povremen prijetnje vezane uz samoubilačke napade, od 10 ljudi maksimalno - to je zapravo najveća prijetnja", zaključio je Obućina.