Veleposlanik: Imamo podatke o 141 Hrvatu u Libanonu, ali vjerojatno ih je više

Foto: EPA

Hrvatski veleposlanik u Egiptu Tomislav Bošnjak u emisiji U mreži prvog izvijestio je o evakuaciji hrvatskih državljana iz Libanona.

"Ne znamo točno koliko je hrvatskih državljana u bilo kojoj državi. Zato što to ovisi o tome žele li se oni javiti veleposlanstvu ili ne. Imamo podatke o 141 državljaninu u Libanonu, ali pretpostavljamo da ih je nekoliko puta više", rekao je.

Istaknuo je da se evakuacija provodi uz pomoć Slovačke te da je dosad evakuirano 16 osoba.

"Unutrašnji problemi su eskalirali i ugrožavaju sigurnost u cijelom svijetu"

Geopolitički analitičar Gordan Akrap kazao je da je raketna razmjena Izraela i Irana znak da smo blizu šireg sukoba. "Ovo je rat i to su aktivnosti koje su eskalirale nakon napada Hamasa 7. listopada prošle godine. Sukob niskog intenziteta je prerastao u potpuni oružani sukob", rekao je.

"Ova druga raketna razmjena Irana i Izraela govori da smo blizu šireg sukoba na Bliskom istoku. To je područje koje je već desetljećima i stoljećima opterećeno izazovima i unutrašnjim problemima, koji su opet eskalirali i ugrožavaju sigurnost u cijelom svijetu", kazao je.

Govoreći o izraelskom odgovoru na napad, naglasio je da on neće biti izveden stihijski.

"Ako to usporedimo s izraelskom reakcijom nakon napada na Izrael u travnju, oni neće odgovoriti na brzinu i stihijski, nego organizirano, smišljeno i dobro pripremljeno na način da s najmanje moguće uložene energije proizvedu najveće posljedice za Iran", dodao je.

"Sigurno su u planu i na stolu snažniji napadi"

"Ono što je Iran napravio, u svakom slučaju mora biti kažnjeno od strane države Izrael. Sasvim sigurno su u planu i na stolu snažniji napadi i ugrožavanje sigurnosti nuklearnih potencijala Irana. Znamo za šest postrojenja koja su uključena u proizvodnju iranskog nuklearnog oružja, za što se nadam da neće biti napravljeno", upozorio je.

Istaknuo je da je druga mogućnost napad na iransku energetsku infrastrukturu kako bi ih financijski oslabili. Podsjetio je da je Iran za vrijeme pandemije digitalno napao izraelska postrojenja za desalinizaciju morske vode.

Analitičar Vedran Obućina naglasio je da Iran nije imao izbora, nego odgovoriti Izraelu nakon likvidacije šefa Hezbolaha i Hamasa.

"Naći će se sile koje bi spriječile ogromnu eskalaciju"

"S jedne strane, to je poruka da će Iran odgovoriti na bilo koji oblik izraelskog napada na njihove saveznike koji ne uključuje samo Hezbolah u Libanonu, nego može uključivati i Siriju, a vidjeli smo da su nedavno rakete ispaljene i iz Jemena", rekao je.

"Tu je problematično da ovo prerasta ne samo u međunarodni sukob, nego bi se moglo pretvoriti u širi regionalni sukob koji bi imao neshvatljive posljedice. To je ogromna eskalacija za koju smatram da će se naći sile koje bi to spriječile", kazao je.

"Izrael je ovdje puno jači što se tiče naoružanja, tehnike i vođenja rata. Ovo nije od jučer. Oni međusobno raznim asimetričnim i hibridnim oblicima ratuju već desetak godina i više", nastavio je.

"Izrael priprema fokusiranu akciju"

"Izrael vrlo vjerojatno priprema fokusiranu akciju. Postoje medijski napisi da se ajatolah skriva jer bi mogao biti meta takvog napada, ali mislim da to nije cilj Izraela iako bi za njih to bila legitimna meta", dodao je.

"Iran ima svoju stajaću vojsku koja je vrlo velika, ali je tehnički u teškom položaju, pogotovo u usporedbi s IDF-om. Iran funkcionira s paralelnom vojskom, to je Islamska revolucionarna garda koja ima specijalnu jedinicu za vanjskopolitičko djelovanje. To bi mogla biti jedna od meta", zaključio je.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.