BRITANSKA vlada namjerava zabraniti estetsku kirurgiju zvanu himenoplastika u cijeloj zemlji. Tim zahvatom pokušava ponovno stvoriti ženski himen, koji je u nekim kulturama povezan s djevičanstvom, a smatra se oblikom zlostavljanja temeljenog na časti. Postupak će biti kriminaliziran, kao i ispitivanje nevinosti, piše BBC.
Britanska ministrica za skrb i mentalno zdravlje Gillian Keegan rekla je da je vlada "predana zaštiti ranjivih žena i djevojčica". Himenoplastika je dostupna u klinikama i može koštati do 3000 funti. Postupkom se ponovno stvara tanka membrana poznata kao himen ili djevičnjak koja djelomično prekriva ulaz u vaginu. No, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kaže da "nepostojanje himena nije pouzdan pokazatelj spolnog odnosa".
Ženski himen može puknuti iz raznih razloga, a ne samo zbog spolnog odnosa, na primjer kroz bavljenje sportom ili korištenje tampona.
Testiranje nevinosti prakticira se u najmanje 20 zemalja
Praksa himenoplastike povezana je s konzervativnim kulturama koje pridaju veliku važnost djevičanstvu, uz očekivanje da bi djevica trebala krvariti nakon seksa u svojoj prvoj bračnoj noći. WHO kaže da se testiranje nevinosti prakticira u najmanje 20 zemalja. Uključuje intruzivni vaginalni pregled kako bi se provjerilo je li himen netaknut.
Aleena, koja se zapravo zove drukčije, kaže da je bila silovana, a zatim se kao tinejdžerica suočila s višegodišnjim pritiskom obitelji da se podvrgne himenoplastici.
"Osjećala sam kao da nemam izbora. Stalno su mi govorili da je to jedina opcija i da to moram učiniti kako bih se ponovno uklopila. Osjećala sam se vrlo usamljeno. Osjećala sam se krivom što to nisam učinila, osjećala sam veliku težinu na svojim ramenima. Nisam osjećala da imam izbora", rekla je Aleena.
Isprva je Aleena odbila operaciju, ali se pritisak nastavio. Kako bi pobjegla iz te situacije udala se za muškarca kojem nije bilo važno je li netaknut himen. Kaže kako je bila ponosna što je imala hrabrosti odbiti operaciju.
"Znala sam da sam napravila pravi izbor i znala sam da je sve što su moji roditelji govorili bilo samo zbog pritiska i njihove časti", rekla je Aleena.
"Himenoplastika uzrokuje traumu"
Britanska vlada je krajem prošle godine obećala uvesti zakon o zabrani himenoplastike što je prije moguće. Sada je vlada uvrstila amandmane u zakon o zdravstvu i skrbi kojima bi se kriminaliziralo pomaganje ili podržavanje osobe koja provodi himenoplastiku i to može rezultirati kaznom do pet godina zatvora. Također bi bilo kazneno djelo odvesti djevojku ili ženu u inozemstvo na postupak.
Prošle godine, kada je prijedlog zakona bio u Donjem domu, vlada ga je izmijenila kako bi zabranila testiranje nevinosti nakon što je tu praksu nazvala neobranjivom. Zagovornici kažu da su testiranje nevinosti i himenoplastika usko povezani.
Diana Nammi, izvršna direktorica Organizacije za prava iranskih i kurdskih žena, zalagala se za zabranu i objasnila: "Svaka žena i djevojka koja se suoči s ovom invazivnom operacijom, pod prisilom je - izravnom ili neizravnom - da se predstavi kao djevica. U mnogim slučajevima, postupak se provodi kako bi se omogućio prisilni brak koji organizira njezina obitelj".
"Himenoplastika uzrokuje traumu i u otprilike polovici slučajeva ne uspije dovesti do krvarenja kad žena ili djevojka sljedeći put ima snošaj, ostavljajući je vrlo ranjivom na zlostavljanje temeljeno na 'časti' ili čak ubijanje iz 'časti'", dodala je Nammi.
Neki zahvati obavljaju se kod kuće
Halaleh Taheri je osnivačica dobrotvorne udruge Bliskoistočne organizacije žena i društva. Rekla je da će trebati vremena i edukacije da se ta praksa zaustavi. Jedna od žena s kojima je radila je Kurdkinja Golaleh Simili. Odrastajući u Iranu, odgajana je da vjeruje u čistoću djevičanstva i morala je predočiti svjedodžbu o djevičanstvu prije vlastitog vjenčanja. Rekla je da se osjećala "poniženo".
U Veliku Britaniju preselila se 2017. godine, ali kada je saznala da joj kći nije djevica bila je jako nervozna i zabrinuta te su razgovarale o operaciji. No, nakon kontakta s Taheri shvatila je da ne bi trebala nametati istu nepravdu svojoj kćeri.
Indira Varma radi na telefonskoj liniji za pomoć koju vodi dobrotvorna organizacija Karma Nirvana. Rekla je da može potrajati mjesecima da žene i djevojke koje zovu telefon za pomoć priznaju operaciju rekonstrukciju himena. Ona kaže da se postupak često opisuje kao da se "reže", "popravlja" ili "šije". Iako se smatra da se većina zahvata obavlja u klinikama, postoje anegdotalni dokazi da se neki zahvati obavljaju kod kuće.
"Žrtve su opisivale kako starješine zajednice dolaze u kuću ili liječnici dolaze u domove pacijenata i za to debelo naplaćuju. Tako se izbjegava izvođenje žrtve u javnost i smanjuje rizik od toga da žrtva zatraži pomoć ili bježi", objašnjava Varma i dodaje da je riječ o "ilegalnoj, ali naprednoj industriji koja produbljuje krug zlostavljanja za žrtve".
Estetski kirurg se ne slaže s tim
No, dr. Dheeraj Bhar, estetski kirurg koji vodi privatnu kliniku u Londonu, ne slaže se sa zabranom. Kaže da nikad nije radio test nevinosti i ne slaže se s njima, ali radi himenoplastiku. U prosjeku, kaže Bhar, košta između 3000 i 4000 funti i traje do 45 minuta. Zabrinut je da bi zabranom postupka žene i djevojke mogle biti dodatno ugrožene i kaže da bi umjesto toga to trebalo regulirati.
"Kada zabranite nešto poput medicinskog zahvata, tjerate pacijente u ilegalu. Oni će početi odlaziti liječnicima iz mračnih uličica ili dovoziti liječnike iz drugih zemalja da obavljaju te zahvate. Mislim da je veći problem ako ne znamo da se ovi zahvati provode, jer onda ne možemo pratiti komplikacije", rekao je Bhar za BBC.
Mnoge žene koje mu dolaze pod pritiskom su obitelji ili društva, ali ipak nisu pod prisilom, ističe Bhar: "Jednostavno žele biti prihvaćene u društvu, a da bi bile prihvaćene u vlastitim zajednicama, ovo je jedan od stupova i načela kojih se moraju pridržavati".
Kaže da je odbijao pacijentice kad je smatrao da su pod pritiskom članova obitelji.