S MEĐUNARODNE matematičke olimpijade koja se ove godine održava u Rumunjskoj vraća se naša ekipa okićena s čak pet medalja. Najbolji hrvatski matematičari, svi redom srednjoškolci, osvojili su na ovogodišnjoj olimpijadi 4 srebra i jednu broncu. Ovakav izuzetan rezultat nešto je na što itekako možemo biti ponosni, a takvima nas čine svake godine jer im ovo nije prvi put da osvajaju medalje. Osim iz Rumunjske, već su donosili medalje iz Rio de Janeira, Hong Konga, Tajlanda, Južne Afrike i ostalih zemalja u kojima su se natjecali u oštroj konkurenciji najboljih svjetskih matematičara.
Činjenica da je Hrvatska na 22. mjestu od 116 zemalja po znanju iz matematike itekako nije mala stvar.
>>Naši najbolji matematičari vraćaju se s Olimpijade u Rumunjskoj s 5 medalja
>>Mladi hrvatski matematičari na balkanskoj olimpijadi u Grčkoj osvojili tri srebra i broncu
Matija Bašić s matematičkog odjela PMF-a koordinator je za međunarodna matematička natjecanja pri Hrvatskom matematičkom društvu, a Index je razgovarao s njim o ne samo ovogodišnjem uspjehu, već i svim prijašnjim uspjesima hrvatskih učenika na natjecanjima diljem svijeta.
No upravo je Međunarodna matematička olimpijada najvažnije i najveće natjecanje iz matematike na cijelom svijetu. Svake godine održava se u drugoj državi, a Hrvatska na toj olimpijadi sudjeluje još od davne 1993. godine. Međutim, prije deset godina došlo je do velikih promjena. Kakvih točno, otkriva nam Matija Bašić.
Promijenili sustav odabira učenika i počeli osvajati medalje
"Svake godine smo osvajali medalje, no najvažnije je reći to da smo u zadnjih 10 godina poboljšali sustav. Prije smo imali manje mladih ljudi u Državnom povjerenstvu za natjecanja, izbor ekipe koja se slala na natjecanja donosio se netransparentno. To se promijenilo. Sad biramo ekipu temeljem brojnih ispita i testiranja tijekom nekoliko dana pa se ne može dogoditi da je netko najbolji jer je recimo taj dan imao dobar dan. Ovako sad rješavaju ispite tijekom par dana pa se točno iskristalizira koji su najkvalitetniji učenici", objasnio nam je Bašić.
Uveli su sistem s tri dodatna kola natjecanja pa učenici moraju proći tri natjecanja na Hrvatskoj matematičkoj olimpijadi (ne samo na školskim, županijskim i državnim natjecanjima). Tek kad prođu te zadatke s naše olimpijade, onda se vidi da zadovoljavaju standarde po kojima su spremni za međunarodnu olimpijadu.
"Sve je dovelo do toga da je svaki naš reprezentativac sad sposoban osvojiti medalju. Ponekad netko ima loš dan, ali uglavnom 5 od 6 učenika osvoji medalju, što je izniman uspjeh. Također, nekad smo srebro osvajali svakih 5 godina, a sad redovito. A prvo zlato smo osvojili 2012., a nakon toga smo osvojili još 5 zlata. Ove godine je Marinu Varivodi nedostajao jedan bod do zlata. Jako je velik napredak i nevjerojatna je zajednica koju čine ti mladi ljudi", ponosan je Bašić na svoju reprezentaciju.
Dobili poziv na prestižno natjecanje s 20 najboljih zemalja
Dosad su osvajali brojne medalje, 6 zlata, 21 srebro i 53 bronce.
Najbolji rezultat su, kaže Bašić, imali 2015. na Olimpijadi na Tajlandu, gdje je Hrvatska osvojila 15. mjesto od preko 100 zemalja. To im je osiguralo poziv na još jedno prestižno natjecanje Romanian Master of Mathematics, a na njega ide samo 20 najboljih svjetskih ekipa.
No ti rezultati ne dolaze preko noći, navodi Bašić i za njih nije dovoljan samo talent učenika.
"Svi ti učenici koji su u reprezentaciji rade dan i noć da bi postigli ovako visoke rezultate. Iza svega stoji puno rada i truda. Oni i zajedno puno uče", rekao je Bašić.
Od ostalih matematičkih natjecanja, odlaze i na Srednjoeuropsko matematičko natjecanje na kojem sudjeluje samo 10 zemalja i puno je opuštenija atmosfera nego na olimpijadi.
"Na to natjecanje šaljemo drugu ekipu, ne reprezentaciju, a sve kako bismo se ranije pripremali za olimpijadu i da bismo vidjeli kako je to. Osim toga, ove godine smo prvi put išli sa 7. i 8. razredom na Juniorsku balkansku matematičku olimpijadu. Ranije smo počeli s pripremama učenika, ako ih ranije uključimo u natjecanja te vrste prije će se spremiti u srednjoj školi za velika natjecanja, a sad sustavnije radimo i s osnovnoškolcima. Naime, veliki je skok iz osnovne doći u srednju školu. Naši osnovci su nepripremljeni za međunarodna natjecanja ako se ne radi s njima pa smo ih tako ove godine odlučili poslati na natjecanje u Grčku. Jako su dobro prošli i od njih petero, četvero se vratilo s medaljama", rekao nam je Bašić.