Veliko srce sedmogodišnje Marine: "Darovala sam svoju kosu drugima, jer meni će moja opet narasti"

Foto: Index, Facebook

"MAMA I TATA su mi pričali o djeci koja su, zbog bolesti, izgubila svoju kosu i sada im treba druga kosa. Razmišljala sam o tome i  nakon par dana sam rekla mami - želim se ošišati i darovati svoju dugu kosu djevojčicama koje ju nemaju, jer meni će moja ionako opet narasti. Kako su me svi zapazili po mojoj dugoj kosi, koju nisam šišala od treće godine, u školu su me pitali zašto sam se ošišala. Rekla sam - zato što sam željela darovala svoju kosu djeci koja ju nemaju. Učiteljica me je pohvalila, rekla mi je da sam donijela hrabru i divnu odluku i da je ponosna na mene. Kada mi kosa ponovo naraste, opet ću ju ošišati da nekoga razveselim", kaže sedmogodišnja djevojčica velikog srca, Marina Banić, učenica prvog razreda OŠ Velika Mlaka i jedna od najmlađih darovateljica kose u Hrvatskoj.

Nakon što su dvije prijateljice, Biljana Bjelajac Poznić i Marijana Čergar, prošle godine pokrenule Facebook grupu „Kosa ljubavi“, u manje od godinu dana prikupljeno je više od pet tisuća donacija kose koja je namijenjena za izradu besplatnih vlasulja za osobe oboljele od malignih i autoimunih bolesti. Svoju je kosu poklonilo nekoliko tisuća ljudi, a prva djevojčica u Hrvatskoj koja je dobila vlasulju napravljenu od prave kose je dvanaestogodišnja Marta Bilen iz Osijeka, kojoj je dijagnosticiran sarkom. Do sada je izrađeno i poklonjeno 9 vlasulja, a do kraja ovoga mjeseca besplatne će vlasulje dobiti još troje oboljelih.



"Ideja se rodila onog trena kada je moja kolegica Marijana rekla da će se ošišati i da će svoju dugu kosu poslati u Kaliforniju, jer ju želi donirati za djeci oboljelu od malignih bolesti. Raspitala sam se i saznala da humani projekti prikupljanja kose za besplatne vlasulje postoje u mnogim zemljama širom svijeta, pa i u susjednoj Srbiji, te sam odlučila pokrenuti akciju i u Hrvatskoj. U travnju prošle godine pokrenula sam FB grupu „Kosa ljubavi“, a odaziv odraslih i djece premašio je sva moja očekivanja. U akciju prikupljanja kose uključili su se čitavi gradovi te deseci frizerskih salona širom Hrvatske, a posebno ugodno su me iznenadile učenice koje su u svojim školama inicirale organizirana šišanja . U OŠ Rudeš u Zagrebu učenice su se pak ošišale i donirale kosu, po uzoru na učiteljicu Branku Soldo. Do sada smo prikupile preko pet tisuća paketa donirane kose te ćemo prikupljanje uskoro i stopirati jer donacija je mnogo, no premalo je ruku koje toliku količinu kose mogu u kratkom roku utrošiti u izradu vlasulja", kaže Biljana koja je u međuvremenu, s prijateljicom Marijanom, osnovala i udrugu Kosa ljubavi.


Kosu možete donirati tako da ju sami pošaljete na adresu Biljana Bjelajac Poznić , Ljudevita Posavskog 25e 10360 Sesvete ili ju pak ostavite u frizerskom salonu koji se uključio u akciju prikupljanja kose te će ju djelatnici salona, nakon prikupljenih pet donacija, poslati na adresu udruge.



„Sve donacije koje primimo, uvodimo u evidenciju, nakon čega se dio kose pohranjuje, a dio se šalje vlasuljarkama. Vlasulje su u potpunosti ručni rad, kako bi savršeno pristajale, izrađene su po mjeri i obimu glave te je svaka unikat. Za izradu samo jedne vlasulje potrebno je 6-8 repova/pletenica, a vlasuljarke ulože od 80 do 110 sati rada, no, uz redovan posao, to nije lako te se na isporuku vlasulje čeka oko dva mjeseca. Trenutak kada nekome predate kosu, a on vam kaže hvala što mislite na nas bolesne, doista je neprocjenjiv. Posebno je dragocjeno kada se oni koji su poklonili svoju kosu upoznaju s osobom koja je dobila vlasulju izrađenu od te kose“, kaže Biljana, poručujući da je za osmijeh nekoga tko se bori s teškom bolešću dovoljno je samo 20 centimetara kose.




 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.