Video - Prije pada MIG-ova čule su se eksplozije: Piloti na korak do smrti zbog kabine koja je otpala s aviona

TIJEKOM izvođenja vježbe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane na vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" na Slunju, na području sjeverno iznad Plaškog, oko pet kilometara od Plaškog, danas, 23. rujna 2010. oko 12.50 sati dva zrakoplova tipa MIG-21 imala su nesreću u zraku na oko pet tisuća metara visine te su oba pala. Kako neslužbeno doznajemo, MIG-ovi su se sudarili. MORH izvještava kako su pali u mjestu Latin te na brdo Hum. Stanovnici Latina tvrde kako su čuli tri eksplozije u nizu. Pogledajte snimku RTL-a s mjesta gdje su pali MIG-ovi.

Spekulira se jesu li za nesreću krivi piloti ili tehnički kvar, jer je jedna od verzija da je s jednog od aviona otpao dio te udario u drugi. Nije poznato je li riječ o dijelu kabine ili krila. Glasnogovornik MORH-a Goran Grošinić nije želio potvrditi ovu informaciju i tvrdi kako je povjerenstvo koje istražuje nesreću na terenu i istražuje sve okolnosti pada aviona. Kao realne opcije navode se i mogućnosti da su se avioni sudarili u zraku te da su se međusobno propucali, jer su bili na vježbi gađanja. 

Avionu otpala kabina, jer nije bila dobro zatvorena

Najrealnija pretpostavka je da je jednom avionu otpala kabina, jer nije bila dobro zatvorena. Navodno je ona udarila u avion koji je bio iza njega te ga srušila. Zbog dijelova koji su pronađeni u velikom radijusu oko mjesta pada, pretpostavlja se da se jedan od MIG-ova raspao još u zraku.

Piloti Igor Trošelj i Marijan Kudlik su se uspješno katapultirali te su se nakon prizemljenja padobranom javili Zapovjedništvu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i PZO-a. "Oba pilota su dobro", izvijestio je MORH. "Piloti su dobro i prevezeni su u bolnicu na dodatne preglede. Avioni su pali na nenaseljeno tlo, tako da nema štete po tom pitanju. O uzrocima ćemo govoriti tek nakon što dobijemo izjave pilota, a zatim i rezultate istrage", rekao je za Index glasnogovornik MORH-a Goran Grošinić. Piloti su prevezeni u KB Dubrava. Svjedoci nesreće tvrde da su se MiG-ovi sudarili te pali u isto vrijeme na isto mjesto, a i piloti su se katapultirali u isti trenutak. Vojska je blokirala cijelo područje u krugu od pet kilometara.

MORH javlja kako se prvi pilot Zapovjedništvu javio nekoliko minuta nakon pada, dok su s drugim stupili u kontakt 15-ak minuta nakon nesreće. 25 minuta nakon nesreće su piloti ukrcani u helikoptere te su oko 14.30 sletjeli u Dubravu. Sutra će ministar obrane Branko Vukelić obići ozlijeđenu Mariju Kalipu, koja je stradala od krhotine aviona. 

Na tlu ozlijeđena žena

U KB Dubrava doznajemo kako piloti imaju samo lakše ozljede, odnosno ogrebotine. Rendgenske slike su pokazale kako nema nikakvih prijeloma. Zbog stresa koji su doživjeli, piloti su zadržani na jednodnevnom ispitivanju u bolnici tijekom kojeg će se obaviti dodatni pregledi. Bolnica u Dubravi je pod opsadnim stanjem, a do pilota nitko od službenih osoba HV-a nije mogao doći. Piloti su dovezeni u dva helikoptera. Jedan je u kirurgiju ušao na nosilima, dok je drugi ušetao s kacigom u ruci. Piloti su nakon kirurgije prebačeni na odjel abdominalne kirurgije. Ravnatelj KC Dubrava Milan Kujundžić potvrđuje da su piloti dobro te da su imali veliku sreću zato što su završili samo s ogrebotinama. 

I MORH je potvrdio kako su piloti Igor Trošelj i Marijan Kudlik samo lakše ozlijeđeni i nisu životno ugroženi. "Jedna je osoba na tlu, približno dva kilometra od mjesta pada zrakoplova, stradala od krhotina te je prebačena u Opću bolnicu u Ogulinu", stoji u priopćenju MORH-a. Na tlu se ozlijedila jedna žena koja je u trenutku sudara aviona radila u polju.

Radio Mrežnica piše kako je 69-godišnja Marija Kalipa teško ozlijeđena dok je kopala krumpir te su je susjedi prevezli u bolnicu. Ima teške ozljede nadlaktice te joj liječnici pokušavaju spasiti ruku. Krhotine stakla i ostaci aviona su joj se zabili u ruku i "prerezali" nadlakticu. Operacija nadlaktice je trajala puna četiri sata, a pacijentica je nakon nje stabilno. Liječnici vjeruju u njezin oporavak te dodaju kako je operaciju podnijela dobro. 

Pilote vozili helikopterom, a po ženu nije došla Hitna pomoć

Kći ozlijeđene Marije Kalipa, Vesna Tomić kazala je da je njezinu majku u ogulinsku bolnicu odvezao jedan vikendaš koji se slučajno tamo zatekao. Nakon operacije je rekla da će vjerojatno dugo trajati dok se nesretnoj ženi ne vrate funkcije ruke. Obitelj se žali na tretman ozlijeđene te kažu da su zvali vozilo hitne pomoći koje nije došlo. "Susjed ju je ubacio u Yugo i odvezao u bolnicu", kazala je Vesna.

Njezin suprug, Nevenko Tomić, još je više ogorčen na postupak prema njegovoj punici. "Moju punicu, teško ozlijeđenu, su Yugom vozili u ogulinsku bolnicu, a pilote, koji su, srećom, lakše ozlijeđeni, helikopterom u Dubravu", kazao je Tomić i pitao imaju li oni iste šanse za preživljavanje.

Pilot vikao "iskači, iskači"

Zapovjednik HRZ-a Vlado Bagarić, koji je tijekom nesreće bio u Slunju, kazao je u Dnevniku 3 kako se nesreća dogodila prilikom odlaska u drugi borbeni krug. "Nakon prvog napada i odlaska u drugi borbeni krug preko slušalica smo čuli da je jedan pilot vikao 'iskači, iskači'", kazao je Bagarić te dodao kako se nakon toga dogodila nesreća. 

Otklonio je nagađanja kako su piloti koji su sudjelovali u nesreći neiskusni. "Ovi piloti jesu mladi, ali iskusni piloti. To dokazuje činjenica da su svi piloti bili nastavnici letenja prije nego su postali vojni piloti", kazao je Bagarić te dodao kako očekuje da će istraga kratko trajati.

Na pitanje zašto su piloti prevezeni helikopterima, a po ozlijeđenu ženu nije došla ni Hitna pomoć, Bagarić tvrdi kako na početku nisu znali da je u nesreći još netko ozlijeđen. "Kasnije smo saznali i posjetili smo bolnicu kada je žena bila na operaciji. Državni tajnik Rabotek je rekao liječnicima da će vojska omogućiti transport ozlijeđene", kazao je Bagarić. Dodao je kao bi žena dobila isti tretman kao i piloti, samo da su znali da je ozlijeđena. Pogledajte snimku KAportala s mjesta pada MIG-ova.

Državni tajnik u Ministarstvu obrane Mate Raboteg je bio na vojnoj vježbi na poligonu "Eugen Kvaternik", a popodne je posjetio ozlijeđenu Mariju Kalipu te mjesto gdje su pali zrakoplovi. Državni tajnik Željko Goršić je u bolnici u Dubravi posjetio pilote. U razgovoru s njim su Trošelj i Kudlika kazali da se osjećaju dobro unatoč nesreći koja se dogodila. Piloti su i zahvalili svojim kolegama na brzoj intervenciji tijekom traganja i spašavanja te dodali kako ih nesreća neće omesti u obvezama i zadaćama koje obavljaju kao vojni piloti HRZ- a i PZO-a.

Područje je minirano

Mjesto pada osiguravaju pripadnici policije i vojne policije te iz Ministarstva obrane upozoravaju građane da radi sigurnosti ne prilaze mjestu nesreće i okolnom području, jer postoje infomacije da na tome području ima zaostalih mina iz Domovinskog rata.

U Plaškom su se nakon nesreće mogle čuti sirene za uzbune. Navodno je nesreća snimljena službenim kamerama, jer se takve vojne vježbe uvijek snimaju kamerom. Takva je snimka vjerojatno napravljena s daljine od nekoliko kilometara, no postoje informacije da se jasno vidi kako su piloti pali.

"Zrakoplov se srušio pa je došlo do eksplozije"

"Sjedio sam ispred kuće i gledao zrakoplove kad se odjednom zrakoplov srušio i došlo je do eksplozije. Vidio sam dva pilota, jednog sa strane Huma i drugog desno od Huma. Nakon toga vidjela se samo prašina", kazao je očevidac nesreće Željko Dragaš te dodao kako je na mjestu nesreće prizor "bio loš". Stanovnicima u selima oko mjesta gdje su MIG-ovi pali rečeno je da ne kontaktiraju sa novinarima.

Ministar Vukelić osvrnuo se na pad aviona kazavši kako obrana hrvatskog zračnog prostora nije ugrožena te da nam je ostalo još šest MiG-ova. "Nesreća nema veze sa štednjom u vojsci", rekao je Vukelić. Odmah je napravljeno i istražno povjerenstvo Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koje je izašlo na mjesto nesreće. Ministar obrane je dodao kako će se razlozi i uzroci ove nesreće moći reći tek kada budu gotovi prvi nalazi toga povjerenstva. Premijerka Jadranka Kosor je zadužila ministra obrane i njegovo povjerenstvo da što prije obave istragu kako bi Vlada imala uvid u uzroke nesreće.

Josipović tvrdi da je pad zrakoplova ozbiljan udarac

Predsjednik Ivo Josipović je hrvatskim novinarima u New Yorku komentirao pad MIG-ova u Slunju te je rekao kako to udarac koji treba biti povod za raspravu o razvoju oružanih snaga.

"Pad dva zrakoplova zaista je ozbiljan udarac. Drago mi je da su piloti dobro, da su preživjeli a građaninu koji je stradao želim brz oporavak", kazao je Josipović te dodao kako je Hrvatska pred važnim odlukama vezanima za obrambeni sustav.

Kazao je kako će ovaj incident biti povod za razgovore o smjeru razvoja oružanih snaga, a posebno zrakoplovstva. Istaknuo je kako se moraju poštivati sigurnosni zahtjevi i mogućnosti proračuna. Kao dobru okolnost je istaknuo činjenicu da smo u NATO-u pa možemo kombinirati svoje mogućnosti s obrambenim mogućnostima toga saveza. Kazao je i da je otvorena solucija da Hrvatska povjeri NATO-u zaštitu svoga zračnog prostora, kao što je to učinila Slovenija.

"Ne vjerujem da bi netko poletio u neispravnom zrakoplovu"

Prekaljeni istražitelj zrakoplovnih nesreća i glavni istražitelj za zrakoplovne nesreće pri Ministarstvu obrane Dinko Vodanović kazao je za Index kako je MORH njegovu službu odmah informirao o događaju. "Vojska ima svog istražitelja i svoj tim koji je poslan na mjesto događaja", kazao nam je Vodanović i dodao kako se on njima stavio na raspolaganje.

Vodanović pretpostavlja kako su zrakoplovi koji su letjeli bili ispravni. "Po onome što sam vidio kada sam obavljao istragu o helikopteru, MORH redovito održava svoju flotu", kazao nam je Vodanović i dodao kako smatra da nitko ne bi išao poletjeti neispravnim zrakoplovnom, a posebno ne u situaciji kao što je vojna vježba. "Je li što zakazlo i je li kriv ljudski faktor će pokazati istraga", zaključio je Vodanović.

"Sudari aviona su česti na vojnim vježbama"

Aeronautičar Josip Milošević kazao je za Index kako je prva pretpostavka, još dok nema službenih informacija, da su se avioni sudarili. "To se često zna događati na vojnim vježbama, odnosno kada vojni avioni lete u paru. To su vježbe s vrlo visokim rizikom letenja na malim visinama i s velikim brzinama", kazao nam je Milošević i dodao kako su piloti to odradili jako dobro, jer su obojica uspjeli iskočiti.

Milošević kaže kako bi se, zbog žene koja je ozlijeđena na zemlji, u istragu trebali uključiti i civilni istražitelj, jer je to sada i civilna zrakoplovna nesreća. Objašnjava kako na MiG-ovima 21 piloti imaju iza sjedala ručicu koju moraju stisnuti kako bi se katapultirali. "Kada se ta patrona iza sjedala stisne, prvo se izbacuje poklopac kabine, a nakon toga i sjedište s pilotom.

Nakon jedne i pol sekunde pilot se odvaja od sjedala i s padobranom pada na zemlju", kazao nam je Milošević. Naglašava kako sada treba locirati sjedala aviona koja emitiraju signal te dodaju kako će biti jednostavno otkriti uzroke nesreće ako su zakazali piloti. Dodao je i kako se moralo dogoditi nešto u zraku da bi se oni katapultirali.

Na vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" na Slunju danas se provodi zadnji dan vježbe, u kojoj se protekla tri dana provodila obuka gađanja ciljeva na zemlji za posade helikoptera Mi-171 Sh te obuka pilota borbenih zrakoplova MiG 21 za lociranje i djelovanje po ciljevima na zemlji. Riječ je o planskoj aktivnosti HRZ-a i PZO-a, čiji su osnovni ciljevi obuka posada helikoptera Mi-171 Sh za bojno djelovanje te uvježbavanje pilota borbenih aviona MiG-21, javio je MORH prije nekoliko dana. U obuci su sudjelovali piloti 91. zrakoplovne baze HRZ-a s četiri aviona MiG-21 te tri helikoptera Mi-171 Sh uz potporu zapovjedne satnije HRZ-a i PZO-a.

Najteža nesreća - u Vukovaru

Najveća nesreća Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u mirnodopsko vrijeme dogodila se prije tri godine u Vukovaru. U padu helikoptera Mi-8 u vojarni 204. brigade u Vukovaru poginule su tri osobe, a ozlijeđeno je sedam. Nedugo nakon uzlijetanja helikopter Mi-8 je s visine od pedesetak metara pao na parkirano vozilo vojne policije. Nesreća je više godina istraživana, a mnogi kažu kako je istraga bila prepuna kontroverzi.

Da zrakoplovi HRZ-a i nisu u baš "najboljem" stanju dokazuje i slučaj od prije dvije godine. Ministarstvo obrane priznalo je incident o padu dijelova s hrvatskoga MIG-a 21 krajem svibnja 2008. godine u blizini Karlovca. Naime, s MIG-a koji je trebao sudjelovati u paradi Dana Oružanih snaga i Dana Hrvatske kopnene vojske, dva dana prije otpadali su dijelovi koji su pali na jedno selo kod Karlovca.

Afera oko hrvatskih MIG-ova bilo je i prošle godine kada je otkriveno da je hrvatskim MIG-ovima vijek trajanja istekao krajem prošle i početkom ove godine. Iz MORH-a su tvrdili da MIG-ovima istječe rok trajanja 2013. godine, no priznali su kako su zrakoplovi zapravo - pred otpisom.

Zanimljiv je i jedan prešućen slučaj kada je riječ o nesrećama letjelica HRZ-a. Naime, mediji su prije tri godine pisali o nesreći koja se dogodila 22. studenog 1996. godine, kod naplatnih kućica na autocesti kod Ivanje Reke u kojoj je sudjelovao helikopter. Helikopterom je navodno upravljao Vlado Bagarić, šef HRZ-a, a zbog niske temperature izgubio je uzgon, jer mu se zaledio rotor, i pao, pri čemu je ozlijeđen mehaničar Tadija Lučić. Helikopter je ostavljen gdje je i pao, a ekipa se uputila autostopom prema Lučkom.

Prije šest godina također se dogodila nesreća s helikopterom u splitskim Divuljama kada se helikopter HRZ-a, kojim je upravljala satnica Antonela Marinov, pri slijetanju nekontrolirano srušio s nekoliko metara visine, udario o tlo i prevrnuo. Četveročlana posada helikoptera Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva zadobila je lakše tjelesne ozljede. Bila je riječ o helikopteru MI-8 ruske proizvodnje.

MIG-ovi 21 se više ne proizvode, ali ga koriste neke snažne vojne sile

MIG-ovi 21 počeli su se proizvoditi 1959. godine i bili su najpoznatiji izvozni lovci sovjetske proizvodnje. Uz SSSR, gdje je proizveden, koristile su ga i druge članice Varšavskog pakta te druge komunističke zemlje, kao što je bila Jugoslavija.

Taj se lovac uz europske zemlje koristio i u azijskim i afričkim zemljama koje su imale komunistički režim, te SSSR-ov saveznik Kuba u Srednjoj Americi. Avion je potom došao i na Zapad, prvo preko Izraela, a potom i u SAD.

Američka testiranja su pokazala da se radi o pokretnom lovcu, ali i sa lošim karakteristikama, pa su noviji avioni znali biti otpisani nakon 10 do 15 godina službe. Danas se više ne proizvode, a još uvijek ga koriste neke snažne vojne sile kao što su Indija, Egipat i Sjeverna Koreja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.