VIDEO Gotovo saslušanje, Šuici u tri sata postavili jedno pitanje o imovini

Screenshot: EU Parlament

PRED Odborom za ustavna pitanja Europskog parlamenta u Strasbourgu u 18:37 počelo je saslušanje Dubravke Šuice koje je trajalo do 21:17.

Nakon njega će Odbor odlučivati o tome hoće li Šuicu podržati za funkciju na koju ju je predložila Ursula von der Leyen, nova predsjednica EU komisije.

Podsjetimo, Šuica je kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije, a hoće li to i postati, saznat ćemo najvjerojatnije tek kroz koji dan, kada se objave rezultati glasanja.

Tijek događaja:

21:09 Završena su pitanja. Šuica sada ima 5 minuta za završni govor. Ipak, rekla je da smatra kako je bolje da još 5 minuta razgovara sa zastupnicima.

"Vidjela sam svu različitost među zastupnicima i Europljanima i ovo je bilo jako važno", rekla je.

Ponovila je kako joj je važna demografija te je svima zahvalila na pitanjima.

"Ono što sam htjela na kraju reći je...znate da dolazim iz zemlje za koju sam vidjela kako je došla do demokracije, neovisnosti i kako je postala EU članicom. To je proces koji je trajao gotovo 30 godina i sada smo dio ove obitelji. Zato ću raditi i sa zemljama koje su zemlje kandidati. Hvala vam na debati, radujem se vašoj evaluaciji. Vaša sam kolegica i to ću biti i dalje", rekla je nakon čega je uslijedio pljesak.

Tajani je zahvalio njoj i članovima. Podsjetio je koordinatore da se sastanu na odlučivanju o kandidatkinji te da je cilj saslušanja procijeniti opću sposobnost i neovisnost kandidata skupa s poznavanjem portfolija nakon čega je zatvorio saslušanje.

20:53 Sljedeća je zastupnica pitala hoće li zastupati žensko pravo da odlučuju o svom tijelu i seksualnosti, što uključuje i pobačaj.

-Šuica se tada okrenula jednom izvješću iz 2013. godine za koje je glasala, a zbog kojeg joj se sada postavljaju ovakva pitanja.

"Da bila sam protiv, ali ne jer sam bila protiv prava žena. Postojala je alternativna rezolucija iz moje političke grupe za koju sam glasala"; zaključila je.

Postavljeno joj je i pitanje hoće li braniti LGBTQ osobe, muslimane i pravo žena da same odlučuju o svojim tijelima. 

Rekla je kako će se držati 2. članka Ugovora o EU koji jamči jednakost i zaštitu prava svih državljana EU-a bez obzira na razlike u seksualnom opredjeljenju, boji kože, spolu ili vjeri.

20:50 Postavljeno joj je pitanje planira li raditi na smanjenu razlike u plaćama između žena i muškaraca te hoće li se boriti za prava za LGBTQ osobe.

-Odgovorila je kako je već u odborima bila jako uključena u pitanje smanjenja razlike između muškaraca i žena te kako će se ona uvijek zalagati za smanjenje. 

"50 je posto više žena koje su diplomirale nego muškaraca, ali ih je 16 posto manje na radnim mjestima. Razlika je velika, tako da ću se pobrinuti za to", rekla je. 

"Kada govorimo o LGBTQ-u, nema razloga da ikoga diskriminiramo, tako da je OK s moje strane", dodala je.

20:41 Postavljeno joj je i pitanje o kontracepciji te pobačaju. Morala je odgovoriti kako će osigurati da se ispoštuju prava žena i da se zaštite žene i pravo na kontracepciju, kao i da se zaštite djeca na kojima se izvode nepotrebne genitalne operacije. 

-Šuica je odgovorila kako to nije u njezinoj nadležnosti, ali kako će surađivati s kolegama u čijoj je to nadležnosti.

20:29 M. Sonneborn je postavio pitanje o siromaštvu i siromašnim građanima.

“Vi ste prije 20 godina bili učiteljica sa stanom od 60 kvadrata, a sada vam ide jako dobro. Imate automobile, puno rezidencija, hoćete li tim metodama pomoći i siromašnim građanima”, pitao ju je.

Iako je Tajani rekao da je takvo pitanje zabranjeno jer nije u predmetu rasprave, Šuica je rekla kako će odgovoriti.

"Ne govorite o činjenicama. Inspirirani ste nekim člancima koji nisu istiniti. Dat ću sve od sebe da ovaj portfolio napravim uspješnim. Kada govorite o meni otprije 20 godina, to nije istina. Neću u detalje, ali to nije unutar ovog doma, prije 20 godina sam živjela sa svojim suprugom u našem obiteljskom domu, koji je pomorski kapetan.

On je zarađivao pristojnu plaću. Ako vas zanima, moja imovinska kartica je uvijek bila dostupna u svakoj instituciji u kojoj sam radila. Što god ste htjeli, bilo je jasno, dostupno i po pravilima i po žrtvi naše obitelji. Ne možete zamisliti kako je to biti pomorski kapetan. Sve je korektno i prema pravilima. Dat ću sve od sebe da pomognem siromašnima i onima kojima je to potrebno i mislim da će pet godina biti dovoljno za to", rekla je.

20:21 Potom je uslijedilo pitanje o demokraciji. Upitana je o člancima 2 i 7 Ugovora u EU, posebice 7. koji brani vladavinu prava. Zatraženo je da prokomentira stanje u Mađarskoj s obzirom na članak 7.

-Šuica je rekla da je to važno pitanje o kojem se treba raspraviti. Dodala je kako joj je jako važna vladavina prava te kako je u jednoj od zemalja došlo do ozbiljnih kršenja vladavine prava.

Potom je uslijedilo pitanje o demografiji te je Šuica upitana kako planira u ruralna područja dovesti npr. internet.

"Svjesna sam toga, sjećam se izvješća o stanju Unije kada je Juncker rekao da će svako selo imati WiFi. Mislim da nam to treba biti cilj. Postoji koncept WiFi za sve i stanje je sve bolje i bolje. Jasno mi je da će se ljudi iseliti bez toga. Zato moramo uspostaviti infrastrukturu, dođe do toga da nema poslova. Ima u Hrvatskoj jedan grad, koji je obnovljen iza rata, svi su imali internet, ali nije bilo poslova. Stoga moramo raditi i na tome. Razumijem problem jer znam za puno takvih regija", zaključila je. 

20:10 Uslijedilo je nekoliko sličnih pitanja o problematici demografije.

20:03 Postavljeno joj je pitanje o transnacionalnim listama te o glasanju o rezoluciji o transparentnosti protiv koje je glasala te je zatraženo da objasni kako planira raditi na tim pitanjima s obzirom na to da je glasala protiv, a Von der Leyen planira graditi svoju EU na tim temeljima. 

19:50 Sljedeće pitanje odnosilo se na demografiju i zastupljenost raznih dobnih skupina u njenom demografskom planu.

-Šuica je odgovorila kako njezini planovi nemaju veze s konzervativnom definicijom demografije te kako su u planu obuhvaćeni svi, od djece i mladih preko zaposlenih do umirovljenika.

19:42 R. Corbett je postavio pitanje o zastupnicima koji šire fake news o tome kako EU radi i funkcionira i pitao kako bi ona popravila javno znanje o funkcioniranju EU-a.

-Šuica je rekla kako je teško spriječiti nekoga da govori. "Nitko nije za dezinformacije i to je teško kontrolirati. Postoji puno vrsta političara koji se bore za glas, ali problem je kada neki političari dođu doma i kažu da je Bruxelles kriv za ovo ili ono, dok u Bruxellesu govore kako je sve dobro. Jedan stav imaju za EU, a jedan za svoje zemlje. Stoga ćemo mi pokušati biti otvoreni i iskreni, ali neki pristup konkretan nemamo za ovo", rekla je. 

U potpitanju je pitao kako bi se postavila prema premijeru jedne države članice koji širi dezinformacije.

Odgovorila je kako su to slobodni ljudi, a na potpitanje je li laganje OK, rekla je da laganje nije OK, ali i da na kraju sve ovisi o građanima, vjeruju li onome što čuju ili ne. 

19:35 Potom je došlo vrijeme za drugu rundu pitanja. Prvi je bio zastupnik EPP-a Bilčik koji je također pitao o Konferenciji koju će Šuica organizirati. Postavio je pitanje o tome kako planira postići efekt koji želi u svim državama članicama EU-a.

-"Moramo posjetiti svaku državu članicu u prvom dijelu mandata. Posjećivanje tih država ne znači samo posjet parlamenta nego i izlazak iz glavnih gradova. Mislim da moramo posjetiti ruralna područja kako bismo doprli do svakog građanina. To će biti drugačije. Moramo naglasiti tu aktivnost i vidjeti koja su pitanja važna ljudima", rekla je.

Zastupnik je potom pitao i kako planiraju doprijeti do građana iz zemalja kandidata.

-"Možda znate da sam ja za proširenje, a iako sam iz zemlje koja je među zadnjima ušla u EU, nećemo uključiti zemlje kandidate u Konferenciju", rekla je.

19:30 Još dva pitanja odnosila su se na sličnu problematiku, sa sličnim odgovorima.

19:12 Potom je pitanje postavio P. Durand iz Francuske, također o konferenciji i rekao kako je u studenome rekla da će doći s prijedlozima. 

On je rekao da bi možda bilo dobro da Odbor predloži svoje ideje. 

Rekao je i da je spomenula građane i pitao je li spremna na ideju da bi udruga građana trebala predložiti ideje o kojima bi se moglo glasati?

-Šuica mu je zahvalila na pitanju i potom mu čestitala rođendan. Odgovorila je kako se ne počinje od nule te kako je u 6325 mjesta bio organiziran dijalog s građanima, na kojima je sudjelovalo preko 200.000 građana.

"Imamo instrumente, ali moramo pojačati svoje aktivnosti. Slušamo građane, ali naravno, mislim da oni imaju svoj glas preko inicijative za građane, ali naravno da to možemo poboljšati. Kao što sam rekla, sam broj građana koji su glasali na EU izborima govori da to moramo poboljšati", rekla je i dodala da će prvo saslušati prijedloge odbora.

On je postavio podpitanje o starenju EU građana s obzirom na njezine katoličke vrijednosti, da mu prokomentira teoriju da se mijenja EU i njezin sastav i da se gubi kršćanska Europa.

Rekla je kako u tu teoriju ne vjeruje i da mora progovoriti o migracijama.

"Legalne migracije su OK", rekla je i dodala kako će EU nedostajati velik broj radne snage.

19:05 Sljedeće pitanje stiglo je od S&D-ovog zastupnika iz Španjolske. I on je postavio pitanje o Konferenciji te kako je planira provesti.

Šuica je rekla kako će se najprije fokusirati na ruralna i planinska područja te uvesti promjene ako bude bilo potrebno.

19:00 Počela su pitanja. D. Hubner iz EPP-a joj je postavila prvo pitanje o tome kako planira uključiti sve odbore u organiziranje Konferencije o budućnosti Europe te dodala da, budući da je Šuica bila lokalna političarka, planira li i lokalne političare uključiti u projekt.

Šuica je odgovorila kako je bez lokalne i regionalne uprave ovaj projekt nezamisliv.

18:54 Potom je rekla kako je jedan važan problem demografska promjena i dodala kako se uvjerila na Hrvatskoj da je to važan problem.

"To je važna i opipljiva briga, starijima koji vide da se zatvaraju poštanski uredi, roditeljima koji odgajaju djecu u siromaštvu... Dobra je vijest da živimo dulje i zdravije, ali i to ima nove izazove", dodala je i rekla kako se pitanje demografije mora shvatiti kao važno.

Dodala je kako će se zalagati za aktivno staranje i dati prijedlog kako poraditi na tome da stariji državljani EU budu aktivni. 

Rekla je kako će se fokusirati na ruralna područja te kako će koordinirati rad na tim područjima s lokalnim vlastima.

Progovorila je i o odlasku mladih i obrazovanih građana iz tih područja.

Dodala je kako su najvažnija investicija djeca te kako će predložiti detaljan plan o tome.

"S velikom odgovornošću i poniznošću prihvaćam zadatak koji mi je dan", zaključila je i dodala kako će ako bude potvrđena biti odlučna da oda počast onima koji su gradili Europu i omogućili nam da danas organiziramo konferenciju koju ona organizira.

18:50 Dodala je kako će odmah, ako bude izabrana, početi raditi na konferenciji i izložila svoj plan za nju. 

"Prvo, moramo se obratiti svim Europljanima. Moramo čuti njihove brige i probleme. One povezane s klimom, ekonomijom, digitalnim promjenama, demografijom.

Druga je misao vodilja ta da moramo raditi zajedno. EU ne može voditi jedna osoba ili dio Europe. Surađivat ću sa svim kolegama da na tome i uspijemo. Ne možemo ojačati EU demokraciju bez najvažnijeg tijela EU", dodala je kratko se zbunivši.

Treća misao vodilja je slušanje građana.

"Moramo osigurati da se provede sve ono o čemu se dogovorimo", dodala je.

18:47 Rekla je kako će se u tijeku sljedećih par godina govoriti o klimi i digitalnim tranzicijama, ali i kako vjeruje da je važno razgovarati o demografskim pitanjima.

"To je pitanje koje postavlja izazove ali i brojne promjene. Oni koji ostanu iza progresa i tranzicije će biti oni koji će biti nezadovoljni. Trebamo dati Europljanima veću mogućnost izbora. Zato vjerujem u Konferenciju o budućnosti EU i zato mi je drago da radim na njoj. Treba nam široka debata i opipljiv follow-up na ono što dogovorimo. O tome se dugo raspravljalo u parlamentu i mislim da j e vrijeme da radimo skupa na tom projektu", rekla je.

Potom je progovorila o zadnjim EU izborima na kojima je bila jako velika izlaznost.

"To pokazuje želju Europljana za promjenom", dodala je i rekla kako nema vremena za gubljenje.

18:45 Dubravka Šuica je počela sa svojim 15-minutnim izlaganjem.

"Europski parlament je za mene kao dom. Prije 6 godina zam izabrana u prvoj hrvatskoj delegaciji nakon našeg pristupanja i bila mi je čast biti reizabranom još dva puta. Privilegija je biti ovdje danas i još je veća čast tražiti vaše povjerenje za mjesto koje se tiče toliko stvari koje smo spomenuli. Kako dati ljudima da odlučuju o budućnosti, kako graditi povjerenje između nepovezanih i kako pomoći onima koji su povezani tranzicijama kroz koje prolazimo", rekla je na početku.

18:37 Saslušanje je započelo sa 7 minuta zakašnjenja. Na početku sjednice je Antonio Tajani, predsjedavajući saslušanjem, rekao da je Šuica dugogodišnja EU parlamentarka te kako bi njezino odobrene za zamjenicu dodatno povezalo EU parlament i EK.

Dodao je kako je pregledana njezina imovinska kartica koju je dostavila te kako nije bilo nikakvih zamjerki na nju.

18:33 Na početku saslušanja se očekuje 15-minutno obraćanje Dubravke Šuice.

18:30 Nakon saslušanja se očekuje kratka pressica Dubravke Šuice. Prema trenutačnim informacijama, na njoj neće biti postavljanja novinarskih pitanja.

18:28 Uskoro počinje saslušanje Dubravke Šuice u EU parlamentu.

Kako se odlučuje hoće li je podržati?

Koordinatori zastupničkih klubova će se nakon trosatnih odgovora i pitanja sastati i glasati o Šuici.

Da bi bila potvrđena na funkciju na koju je predlaže von der Leyen, treba joj dvotrećinska većina glasova koordinatora. 

U suprotnom, moguće je da će Šuici biti postavljena nova, dodatna pitanja, ili će biti organizirano još jedno saslušanje. Moguće je i da nadležnom odboru bude prepušteno glasanje.

Što se tiče samog saslušanja, Šuica će najprije imati vrijeme za obraćanje od 15 minuta, a potom slijede pitanja i odgovori.

Očekuje se da će se na Odboru naći pitanja vezana uz njezinu imovinu, posebno u jeku otkrića Indexa.

Kako se Šuica obogatila?

Cijelo saslušanje se odvija u jeku otkrića o bogaćenju Dubravke Šuice u kratkom roku.

Podsjetimo, Index je početkom rujna objavio članak pod naslovom "Tko je Dubravka Šuica i kako se toliko obogatila". Spomenuli smo njenu političku biografiju, podsjetili na sve afere iz dubrovačkog vremena, od čistke stranački nepoćudnih ljudi u kulturnim ustanovama do zlatnog WC-a, kada je 460 tisuća kuna plaćeno za obnovu svega 16 kvadrata WC-a Gradskog poglavarstva, pa i do afere izgradnje još zlatnijih stepenica do njene kuće te one najveće - izgradnje golf-terena na Srđu i tajnog ugovora za izgradnju javne garaže u Dubrovniku. Spomenuli smo i problem oko izgradnje njene kuće. Tu su i pitanja veza za njenu jahtu i čudnog raspada dubrovačke tvrtke koja je imala restorane i kafiće u staroj gradskoj jezgri - UTD Raguse.

I najvažnije, postavili smo pitanje o istrazi Porezne uprave i, na temelju vlastitih Indexovih članaka o imovini Dubravke Šuice, upitali kako je moguće da je od jednog stana u Gružu i Renaulta 9 u malo više od 10 godina došla do imovine koja se procjenjuje na pet milijuna eura. Ignorirali su nas sve do trenutka kada je najvažnije političko glasilo Bruxellesa, EUobserver, na naslovnici objavilo priču pod naslovom "Odakle Šuici milijuni?", pozivajući se na Index te naglasivši znakovitu šutnju hrvatske strane.

U međuvremenu smo objavili priču o jahti Dubici koju nije prijavila u svoju imovinsku karticu, kao i o stanu koji je njezina kćer u Zagrebu isplatila u gotovini.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.