Video: Hrvatski generali odali počast brutalnom ubojici Ivanu Koradi

SPROVOD generala Ivana Korade po ničemu se nije razlikovao od brojnih drugih. Na posljednjem ispraćaju "zagorskog monstruma" okupilo se oko 200 ljudi, među kojima su najbrojniji bili njegovi ratni drugovi.

> Gotovina nikoga nije kontaktirao vezano za Koradu: "To je Krešića netko prevario, zna on tko!"

Sprovodu su tako nazočili Ljubo Ćesić Rojs, Željko Sačić, Slobodan Lang, Ivan Bobetko, sin Janka Bobetka, Ivan Pandža iz zagrebačke Hvidre, a u ime Hrvatskog generalskog zbora sprovodu su nazočili tajnih zbora Zdravko Vladanović i general Marinko Krešić. Sprovodu je nazočio i Nenad Ivanković.

Sprovod je bio pretraumatičan za jednu ženu koja se srušila u nesvijest, nakon čega je automobilom hitno otpremljena s groblja. Kako neslužbeno doznajemo, radi se o Koradinoj strini.

"Molimo Boga da bude blag prema Ivanu Koradi"

Vladanović je pred ožalošćenima pročitao pismo "u ime generalskog zbora i svih prijatelja hrvatskog generala koji su se od njega došli oprostiti".

"Samo Bog razumije sudbinu naše duše, samo njegov sud je konačan i pravedan. Korade je bio naš dragi prijatelj i mi koji smo ga poznavali i s njim ratovali, a mnogi od nas su ga i voljeli, se pitamo što se to dogodilo, zašto dragi Ivane? Što se dogodilo da te obuzdala tuga i tama? Ti koji si bio najsvjetliji heroj rata. Mi koji smo se uz tebe borili znamo da si svojim ratnim djelima zadužio domovinu, ta djela služe na čast tebi i domovini. Ali, ovdje smo i da izrazimo sućut svima kojima je zlo nanijela tama koja te obuzdala", stoji u pismu.

Dok je tijelo Ivana Korade spuštano u posebnu grobnicu, jer u obiteljskoj ipak nije pokopan, svećenik Ivan Mikec kazao je kako je "Bog posljednji sudac" i dodao kako se "mole da bude blag prema Ivanu Koradi". Članovi hrvatskog generalskog zbora nakon oproštaja od Korade posjetili su i grobnice njegovih žrtava, udaljene tek nekoliko desetaka metara od Koradinog groba, kako bi se i nad njima pomolili.

"Hrvatska vlada mora nešto poduzeti kako se ovo ne bi ponovilo"

Inače rječiti Ljubo Ćesić Rojs nakon sprovoda nije bio raspoložen za izjave, ali novinarima se ipak obratio Marinko Krešić.

"Hrvatska se vlada treba zapitati je li napustila one koji su stvorili ovu državu. Do ovoga sigurno nije trebalo doći. Nas iz generalskog zbora nije bilo strah niti stid doći na ovaj sprovod jer se ne treba sramiti ljudi koji su stvarali ovu državu", kaže Krešić i ističe kako država "napokon mora nešto poduzeti kako se slučajevi poput Koradinog ne bi ponavljali i u narednim godinama".

"Generalski zbor uvijek stoji uz generale, pa tako i one kojima se sudi u Haagu. Tako smo se čuli i s generalom Antom Gotovinom kojemu je danas nastavljeno suđenje, a koji je već prije rekao da dođemo i pomognemo Ivanu Koradi, pa kako se onda ne bismo skupili i došli na sprovod generalu Koradi", kazao je Krešić.

Bez odora i uz hrvatsku himnu

Nitko od nazočnih nije se pojavio u vojnoj odori, a dok su Koradu spuštali u grob, orkestar je zasvirao hrvatsku himnu.

Kako je Korade navodno bio u velikim dugovima, pokop su obećali platiti njegovi suborci.

Ivan Korade više od tjedan dana je bježao pred policijom, koja ga je najprije tražila zbog obavljanja obavjesnog razgovora na okolnosti četiriju ubojstava koja su 27. ožujka otkrivena u Vitešincu i Velikoj Veterničkoj. Nakon nekoliko dana potrage i pronalaska Koradinog terenca Mitsubishi Pajero za policiju više nije bilo sumnje i Korade je postao jedini osumnjičeni za tri teška ubojstva (15-godišnji Goran Hudić, 62-godišnja Cecilija Hudić i 63-godišnji Franjo Kos), jedno ubojstvo (36-godišnji Davor Petriš), jedan pokušaj teškog ubojstva (59-godišnji Vlado Knok) te otmicu i prijetnje Zlati Rabuzin, navodnoj Petriševoj djevojci.

D.M./P.V.
Foto: L.T.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.