Indija je postala četvrta zemlja koja je ostvarila pristajanje u svemiru bez posade, pothvat koji se smatra ključnim za buduće misije dok se New Delhi pozicionira kao globalna svemirska sila. Dosad su samo Sjedinjene Američke Države, Rusija i Kina razvile i testirale sposobnost takvog pristajanja.
„Pristajanje svemirske letjelice uspješno završeno! Povijesni trenutak”, objavila je Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) na X-u.
Misija Indijske svemirske agencije, nazvana Space Docking Experiment (SpaDex), uključivala je slanje dviju malih svemirskih letjelica, teških oko 220 kilograma, u nisku Zemljinu orbitu. Dvije svemirske letjelice, nazvane Target i Chaser, poletjele su 30. prosinca iz svemirskog centra Satish Dhawan u južnoj saveznoj državi Andhra Pradesh na raketi PSLV indijske proizvodnje, piše CNN.
"Nova era u istraživanju svemira"
U četvrtak su se letjelice sastale uoči zajedničkog pristajanja.
„Misija SpaDex označava početak nove ere u istraživanju svemira, pokazujući tehnološku moć i ambiciju Indije”, napisao je ministar za svemir Jitendra Singh na X-u.
In-docking tehnologija ključna je za buduće svemirske pothvate poput servisiranja satelita i kada su za postizanje ciljeva misije potrebna višestruka lansiranja raketa.
Domaća tehnologija pristajanja bit će ključna ako Indija želi uspjeti u svojoj ambiciji slanja indijskog državljanina na Mjesec, izgradnji domaće svemirske postaje i vraćanju lunarnih uzoraka, navodi ISRO.
„Tehnologija će omogućiti Indiji prijenos materijala s jedne svemirske letjelice na drugu, poput tereta, lunarnih uzoraka ili u konačnici ljudi u svemiru”, rekao je Singh na konferenciji za novinare 31. prosinca.
Spojene svemirske letjelice također će demonstrirati prijenos električne energije između njih. To je bitno za rad robotike u svemiru, kontrolu svemirskih letjelica i operacije korisnog tereta tijekom budućih misija.
Prije pristajanja, Indija je u nedjelju izvela probni pokušaj tijekom kojeg su se dva satelita postupno približavala u orbiti sve dok nisu stigla na tri metra razmaka. Potom su se vratili na „sigurnu udaljenost”. Uspješno pristajanje uslijedilo je nakon što je eksperiment dva puta odgođen 7. i 9. siječnja zbog tehničkih problema.
Indijske svemirske ambicije napravile su snažan iskorak pod premijerom Narendrom Modijem, koji je prošlog lipnja izabran na treći mandat i želi potvrditi mjesto Indije na globalnoj sceni.
2023. letjelicu spustili na Mjesec
Indija se 2023. pridružila elitnom svemirskom klubu postavši četvrta zemlja koja je letjelicu spustila na Mjesec. Povijesna misija Chandrayaan-3, prva koja je izvršila meko slijetanje blizu neistraženog Južnog pola Mjeseca, prikupila je uzorke koji pomažu znanstvenicima da razumiju kako je Mjesec nastao i evoluirao tijekom vremena.
Indija planira lansirati svoju prvu misiju s posadom u svemir u sljedećih nekoliko godina i do 2040. poslati astronauta na Mjesec – što je dosad postigao samo SAD.
Indija također planira izgraditi vlastitu svemirsku postaju do 2035. godine, koja će se zvati "Bharatiya Antariksha Station", te lansirati prve orbitalne misije na Veneru 2028. Također planira vratiti uzorke s Mjeseca 2027. u okviru lunarnog programa Chandarayaan.
Poduzimaju se i veliki napori u komercijalizaciji indijskog svemirskog sektora, dopuštajući privatno poduzetništvo i otvarajući mogućnost stranih ulaganja, koja su se usredotočila na jeftiniju izgradnju i lansiranje malih satelita u nisku Zemljinu orbitu.
Za nedjeljni eksperiment pristajanja, raketa i svemirska letjelica integrirane su i testirane u privatnoj indijskoj tvrtki Ananth Technologies.