KINESKA svemirska letjelica uspješno je u srijedu stigla u orbitu Marsa, a danas je objavljena njena prva snimka tog dalekog planeta.
"Potraga za nebeskom istinom"
Letjelica Tianwen-1, što bi u prijevodu značilo "potraga za nebeskom istinom", lansirana je u srpnju 2020. s otoka Hainan kod južne obali Kine. Iako je već stigla u orbitu planeta, na površinu bi trebala spustiti rover tek u svibnju, i to na području naziva Utopia Planitia. NASA je na tom mjestu otkrila moguće znakove postojanja leda.
Tianwen-1 se sastoji od tri komponente: orbitera, landera i robotskog vozila, a masa čitave letjelice iznosi oko 5 tona. Na površinu će se spustiti lander i rover, dok će orbiter nastaviti kružiti oko Crvenog planeta.
Rover na solarni pogon teži 240 kilograma, a nakon slijetanja će tri mjeseca tražiti biomolekule i druge naznake života, nakon čega je njegova misija gotova. Orbiter bi, s druge strane, trebao kružiti oko Marsa još dvije godine.
Treba napomenuti da je do sada samo SAD uspješno sletio na Mars, i to osam puta od 1976. godine. Više od polovice letjelica koje su trebale dodirnuti tlo Crvenog planeta je ili eksplodiralo, ili izgorjelo, ili se srušilo na površinu
Svemirska utrka
U 2020. je postojalo samo jedno razdoblje od mjesec dana tijekom kojeg su orbite zemlje i Marsa bile dovoljno blizu da bi za putovanje do Crvenog planeta bilo potrebno samo sedam mjeseci. Za sljedeću ovakvu priliku zemlje su trebale čekati narednih 26 mjeseci.
Stoga su u srpnju svoje letjelice poslali SAD, Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati. Njima se trebala pridružiti i ESA-ina letjelica ExoMars, ali je došlo do tehničkih problema te je lansiranje odgođeno za 2022.