VIDEO Plenković najavio zatvaranje shopping centara, kina, klubova, teretana...

Foto: Patrik Macek/Pixsell

PREMIJER i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković rekao je da će se Mjerama koje će donositi Nacionalni stožer civilne zaštite smanjiti mogućnosti društvenih kontakata koje su temelj širenja zaraze koronavirusom.

Plenković je u uvodnom dijelu sjednice Vlade najavio kako će Nacionalni stožer civilne zaštite idućih dana donositi mjere o privremenom ograničenju rada rada trgovina – vjerojatno trgovačkih centara, privremene obustave rada ugostiteljskih objekata, privremene obustave rada kino dvorana, kazališta, knjižnica i čitaonica te privremene obustave rada niza uslužnih djelatnosti.

Naveo je i da će se privremeno obustaviti i rad teretana, sportskih te fitnes i rekreacijskih centara, obustave održavanja izložbi, revija i sajmova te privremene obustave rada plesnih škola, dječjih i drugih radinica te noćnih i disco klubova.

"Ove mjere koje donosimo su privremenog karaktera kako bismo suzbili ubrzano širenje epidemije a temeljem iskustva drugih zemalja”, poručio je.

Smatra kako se Hrvatska u ovom trenutku dobro pripremila te pravovremeno poduzimala potrebne mjere.

„Sada je trenutak da zauzmemo i nešto oštrije mjere nego je to opća percepcija trenutno u društvu. Ako djelujemo sada, brzo, učinkovito i odvažno – možemo spriječiti veće posljedice za zdravstvenu sigurnost građana”, istaknuo je.

Plenković je upozorio i da je od vladine zadnje sjednice broj zaraženih od korona virusa u Italiji se utrostručio na gotovo 30.000, u Francuskoj je više nego utrostručen i sada iznosi više od 7000, a u Njemačkoj je učetvorostručen na više od osam tisuća zaraženih,a u Španjolskoj ih je oko 11 000.

Naveo je i da je u Hrvatskoj dinamika broja zaraženih još uvije umjerena i pod kontrola.

Prema zadnjim podacima u Hrvatskoj je zaraženo 65 ljudi što znači da je taj rast sporiji od drugih država. „Španjolska je prije samo 17 dana imala 58 zaraženih, a danas ih ima 11 tisuća”, upozorio je.

Plenković je najavio i posebnu web stranicu na kojoj će građani moći dobiti apsolutno sve informacije vezane uz epidemiju korona virusa i sve odluke Nacionalnog stožera civilne zaštite, preporuke epidemiologa i sl.

Tijek sjednice vlade

"Dinamika porasta je umjerena, pod kontrolom je", rekao je Plenković na početku.

"Ovaj podatak je najbitniji. Prije 17 dana Španjolska je imala 58, danas ima 11.000 zaraženih", rekao je Plenković.

"Želim zahvaliti kolegama u stožeru Civilne zaštite, posebno Božinoviću i Berošu. Zahvaliti svim u zdravstvenim ustanovama, ljudima koji rade u trgovini", rekao je Plenković.

"Apleriam na sve građane da detaljno prate upute, ovo je trenutak za visoki stupanj osobne odgovornosti", rekao je Plenković.

"Mjere koje ćemo danas poduzeti su izrazito važne", rekao je Plenković.

"Stožer će idućih dana donositi mjere, vjerojatno o privremenoj obustavi rada niza trgovina, kina, centara, uslužnih djelatnosti, teretana, obustava održavanja revija, sajmova, noćnih klubova", nabrajao je Plenković.

"Dva su cilja ekonomskih mjera- zadržavanje radnih mjesta i sprečavanje nelikvidnosti. Situacija je danas puno bolja nego prije nekoliko godina, odgovorni smo", rekao je Plenković.

"To nas čini otpornijima i spremnima. Ovo su izvanredne okolnosti, mi ćemo kao vlada na ovoj sjednici predstaviti niz mjera za pomoć gospodarstvu. Jedno su mjere koje nisu zakonskog karaktera, a drugo su mjere zakonskog karaktora. Za te druge tražit ćemo potporu sabora. Cilj je da odgodimo javna davanja poreznih obveznika", rekao je Plenković.

Zatim je nabrojio mjere koje bi trebale pomoći turizmu, a koje se ondose na odgodu plaćanja.

"Odgodit ćemo plaćanja zakupnine za poljoprivredna zemljišta u vlasništvu Hrvatske", dodao je.

Također, Plenković je rekao da neće biti deložacija i ovrha dok traje pandemija.

Vlada pokreće web stranicu

"Popodne ćemo organizirati posebnu web stranicu gdje će građani moći dobiti sve informacije na jednom mjestu o koronavirusu", rekao je Plenković.

Stranica se zove koronavirus.hr.

Podsjetio na najvažniju stvar

"Najvažnije je, apeliramo na građane da vode računa o higijenskim navikama", rekao je Plenković.

"U svakom slučaju, poruka o smanjenju društvenih kontakata je mjera koju bi želio da javnost shvati kao bitnu", rekao je premijer.

"Važno je da pokažemo odgovornost, bez panike. Zahvaljujem oporbenim strankama na visokom stupnju razumijevanja, kao i razumijevanje sindikata i poslodavaca", rekao je Plenković

Marić predstavlja mjere

Riječ je uzeo Zdravko Marić. Rekao je da je nulti cilj očuvanje zdravlja.

"Uz to je najvažnije gospodarstvo", rekao je Marić.

"Ovaj set mjera ima za cilj očuvanje radnih mjesta i isplatu plaća, umanjivanje svih šteta koronavirusa. Ta šteta je već vidljiva, a teško ju je sad u potpunosti sagledati. Mjere koje predlažemo danas, vjerujem da će se mnogi složiti, je da su u skladu s očekivanjima", rekao je Marić.

"Prema svim informacijama koje imamo, te mjere su na tragu što se razmatra i na razini EU. U ovom cijelom procesu nije samo fokus na izvršnu vlast i fiskalnu politiku, drago mi je da su guverner i cijeli njegov tim uključeni", rekao je Marić.

"Došli smo do brojke od 63 mjere", dodao je Marić. Kaže da se odnose na gotovo sve resore.

"Pokazali smo u ovim okolnostima i kratkom vremenu da smo u stanju napraviti ovaj paket. Sad je na redu provedba", dodao je.

"Omogućuje se odgoda plaćanja pojedinih javnih davanja - porezu na dohodak, na dobit i doprinosima. No slijedit će ih čitav niz javnih davanja. Ta odgoda je tri mjeseca, a moguće će je biti prolongirati za dodatna tri mjeseca. A kad se stvari krenu poboljšavati, omogućuje se obročna otplata do 24 mjeseca bez kamata", rekao je Marić.

"Nakon što uputimo ove mjere i usvojimo ih, nadam se, u četvrtak, da krenu što prije, da se efekti vide u kratkom roku", rekao je Marić.

"Ne očekujemo da će ovo biti završne mjere. Mislim da smo isporučili jedan dobar posao", rekao je Marić.

Vujčić: Likvidnosti više nego dovoljno za sve potrebe u gospodarstvu

Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić rekao je u utorak na sjednici Vlade da Hrvatska raspolaže vrlo velikim deviznim rezervama te da likvidnosti ima više nego dovoljno za zadovoljavanje bilo kakvih likvidonosnih potreba u gospodarstvu.

Predstavljajući mjere središnje banke za ublažavanje gospodarskih posljedica koronavirusa, Vujčić je izjavio da se očekuje vrlo oštra, no isto tako i kratkotrajna kontrakcija gospodarske aktivnosti, a prvenstveno kao rezultat mjera za suzbijanje širenja virusa.

Kaže da uslijed smanjenja gospodarske aktivnosti s jedne strane imamo šok ponude, a s druge, zbog gubitka prihoda građana, šok potražnje. Uslijed takvih vrsta šokova, utjecaj monetarne politike je ograničenog dometa", napominje, usporedivši tako stanje s kratkotrajnim ratom.

Očekivanja su da će ova situacija biti relativno kratkotrajna, tri, šest ili osam mjeseci, a naravno, što će biti kraća, i posljedice će po gospodarstvo biti manje, napominje guverner.

Kaže da je fokus monetarnih i supervizorskih mjera u takvim uvjetima održavanje povoljnih uvjeta financiranja radi očuvanja radnih mjesta i olakšavanja oporavka.

Kaže da je u Hrvatskoj trenutno stres koncentriran prvenstveno na deviznom tržištu i tržištu obveznica, pa su mjere monetarne politike usmjerene ublažavanju poremećaja na tim tržištima. U budućnosti se očekuje i pogoršanje likvidnosti poduzeća zbog pada prihoda, pa su supervizorske mjere usmjerene prvenstveno olakšavanju reprograma kredita za poduzeća koja će zapasti u teškoće.

Preduvjet za sve mjere je naravno i očuvanje kontinuiteta poslovanja ključnih funkcija HNB-a, za što su mjere poduzete. HNB je također od poslovnih banaka zatražio preispitivanje planova kontinuiteta poslovanja i planova upravljanja u kriznim situacijama, a kaže da u ovom trenutku ne postoji ni jedan značajan rizik da bi se bilo koja od ključnih funkcija banaka u Hrvatskoj, kao što je distribucija gotovine ili plaćanje u trgovinama, mogla zaustaviti i doći u pitanje. 

"Tri glavne skupine mjera monetarne politike"

Mjere monetarne politike HNB-a Vujčić je razdvojio u tri glavne skupine. Prva je stabilizacija deviznog tečaja i osiguranje devizne likvidnosti, pri čemu je podsjetio da je HNB od 9. do 16. ožujka proveo četiri devizne intervencije, pri čemu je bankama ukupno prodano 1,63 milijarde eura, čime je tečaj kune prema euru stabiliziran na razini od oko 7,57 kuna za jedan euro.

Vujčić ističe da u ovom trenutku i dalje raspolažemo s vrlo velikim deviznim pričuvama. "To je snaga Hrvatske u ovom trenutku, razina međunarodnih pričuva ukupno iznosi 19 milijardi eura, a od toga je neto raspoloživo 17 milijardi eura, što je više nego dostatno za stabilizaciju, čak i u produženoj krizi i potpunog nedostatka deviznih priljeva u turističkoj sezoni", poručuje Vujčić.

Druga mjera na koju se HNB usredotočio je osiguranje kunske likvidnosti za nastavak financiranja gospodarstva, što se čini kroz strukturne i redovne repo operacije, a Vujčić podsjeća da su jučer tim operacijama bankarskom sustavu emitirali 750 milijuna kuna kratkoročne likvidnosti i 3,8 milijarde kuna dugoročne likvidnosti, na rok od pet godina, uz kamatnu stopu od 0,25 posto.

Na kraju jučerašnjeg dana, dnevni višak likvidnosti, odnosno novac koji banke prekonoćno drže u HNB-u po kamatnoj stopi od nula posto, iznosio je 32,8 milijardi kuna.

"Prema tome, likvidnosti ima više nego dovoljno za zadovoljavanje bilo kakvih likvidonosnih potreba u gospodarstvu", ističe Vujčić, dodajući da će se takve operacije po potrebi nastaviti.

Treća mjera koju je HNB odlučio provoditi odnosi se na podupiranje stabilnosti tržišta državnih obveznica uvođenjem operacija otkupa državnih obveznica. Prošli petak na prvoj aukciji izravne kupnje tih obveznica je otkupljeno za 211,2 milijuna kuna.

Na današnjoj izvanrednoj sjednici Savjeta HNB-a proširen je obuhvat ugovornih strana prihvatljivih za sudjelovanje u tim operacijama na mirovinska društva, društva za upravljanje obveznim investicijskim fondovima i društva za osiguranje. 

"Da smo u eurozoni, neke mjere ne bi bile potrebne"

Za srijedu, četvrtak, petak i ponedjeljak Vujčić je najavio četiri nove aukcije na kojima će se ukupno otkupiti 1,6 milijardi kuna hrvatskih državnih obveznica. "To bi u ovom trenutku trebalo biti dovoljno za stabiliziranje toga tržišta, no mi smo spremni i na više ukoliko je to potrebno", dodaje guverner HNB-a.

Vujčić poručuje i da Hrvatska nastavlja svoj put prema eurozoni, a smatra i kako ova kriza najbolje pokazuje prednosti članstva u eurozoni.

"Da smo u ovom trenutku članica, u dijelu stvari o kojima sam govorio mjere ne bi bile uopće potrebne", kazao je Vujčić.

To znači, pojašnjava Vujčić, da ne bismo morali poduzimati mjere oko stabilizacije tečaja, što znači da ne bismo morali trošiti međunarodne pričuve, a imali bismo pristup praktički neograničenoj likvidnosti Europske središnje banke, kao i Europskom sustavu monetarne stabilnosti, koji raspolaže s 500 milijardi eura.

Obustavlja se plaćanje spomeničke rente

Vlada je u hitnu saborsku proceduru sa sjednice u utorak uputila dopune Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara kojima će se osigurati obustava plaćanja spomeničke rente dok traju posebne okolnosti u Hrvatskoj izazvane epidemijom koronavirusa.

Prema dopuni zakona ministrici kulture daje se mogućnost da, uz suglasnost ministra financija, donese odluku o obustavi plaćanja spomeničke rente kada nastupe posebne okolnosti koje podrazumijevaju događaj ili određeno stanje koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, narušava gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu.

Time će se žurno osigurati rasterećenje gospodarskih subjekata koji su obuhvaćeni obvezom plaćanja spomeničke rente.

Spomenička renta plaća se mjesečno od 1,00 do 4,00 kune po četvornom metru korisne površine poslovnog prostora koji se nalazi u nepokretnom kulturnom dobru ili na području kulturno-povijesne cjeline (izravna spomenička renta)

Zakon stupa na snagu prvoga dana od dana objave u Narodnim novinama.

U uvodu sjednice, na kojoj je u hitnu saborsku proceduru upućen niz izmjena zakona kao pomoć hrvatskom gospodarstvu uslijed epidemije koronavirusa, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek istaknula je da zabrana okupljanja te otkazivanja kulturnih događanja, koje su neizmjerno važne da bi čuvali naše zdravlje i sprječavali širiti zarazu koliko je to moguće, ostavljaju izrazito negativne posljedice posebno za samostalne umjetnike i samozaposlene u kulturi koji su zapravo u roku od jednog dana ostali bez svih prihoda.

"U tom smislu dio paketa Vladinih mjera su, a to je tek prva faza je potpora likvidnosti kulturnog sektora, određene preraspodjele unutar dosad odobrenih sredstava, odgoda izvršenja, kako bismo s naše strane omogućili da se zadrži likvidnosti u sektoru i isto tako privremeno obustavljanje revizije statusa samostalnih umjetnika, a u sljedećim fazama ćemo razmišljati o daljnjim mjerama", rekla je ministrica kulture.

Plenković je na kraju kazao kako treba napraviti distinkciju između odgovornog ponašanja i panike.

Stožeru civilne zaštite veće ovlasti radi ubrzanja djelovanja sustava

Vlada je u hitnu saborsku proceduru sa sjednice uputila dopune Zakona o sustavu civilne zaštite kojima Nacionalni stožer dobiva veće ovlasti kako bi se, zbog epidemije koronavirusa, ubrzala protočnost djelovanja sustava.

"U cilju ujednačavanja postupanja svih subjekata odgovornih za provedbu mjera zaštite života i zdravlja građana, kao i samih građana i pravnih osoba na cjelokupnom području Hrvatske, predlaže se dopuniti zakon na način da se omogući Stožeru civilne zaštite donošenje odluka i uputa koje će provoditi stožeri jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Na ovaj način želi se osigurati jednoobraznost u postupanju svih stožera prilikom donošenja i provedbe odluka kojima se reguliraju svakodnevne aktivnosti građana i pravnih osoba u situaciji proglašene epidemije, dodao je ministar.

Zakon je upućen u hitnu saborsku proceduru kako bi se pravodobno mogle provesti mjere za otklanjanje opasnosti od neposredne ugroženosti života i zdravlja ljudi te opasnosti za štetu u gospodarstvu za vrijeme trajanja epidemije bolesti COVID-19 (koronavirus).

Ministri su na sjednici, na kojoj je Vlada u hitnu saborsku proceduru uputila i izmjene 16 zakona te tri podzakonska akta, kako bi se pomoglo gospodarstvu uslijed epidemije koronavirusa, dobili i informaciju o Preporukama o radu pravosudnih tijela za vrijeme trajanja epidemije koronavirusa, a donesena je i odluka o nabavi i korištenju robe strateških robnih zaliha radi provedbe mjera zaštite zdravlja i jačanja nadzora nad širenjem koronavirusa.

Bošnjaković uputio četiri preporuke pravosudnom sustavu

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković izvijestio je da je pravosudnom sustavu uputio četiri preporuke zbog specifičnosti društvenog trenutka zbog epidemije koronavirusa, a u želji da on funkcionira jedinstveno te da pritom rizici budu smanjeni na najmanju moguću mjeru.

Prva je preporuka da pravosudna tijela i dalje na nastavljaju s radom, posebno na neodgodivim hitnim predmetima (zaštita prava djece, prava radnika, kazneni postupci s pritvorskim elementima), a svi drugi predmeti koji ne zahtijevaju takvu hitnost preporuka je da se odgode. "Posebno se to odnosi na na ovrhe i to one koje se provode na sudovima, a vezane su uz deložacije. Mislimo da takve stvari treba odgoditi i ima smisla svakako ih odgoditi", rekao je ministar.

Treća je preporuka da se rad u pravosudnim tijelima organizira tako da oni koji to mogu rad obavljaju od kuće, a četvrta preporuka je korištenje elektroničke komunikacije.

"Preporučamo odvjetnicima i bilježnicima da komuniciraju elektroničkim putem. Nema niti za stranke nikakvog razloga da idu na gruntovne i vade zemljišno-knjižne izvatke kad je to moguće putem sustava e-građani ", dodao je Bošnjaković.

Žurna nabava roba i usluga kojima Hrvatska ne raspolaže

Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, odnosno Ravnateljstvu za robne zalihe odobreno je da na teret državnog proračuna izvrši žurnu nabavu i roba koje nedostaju i potrebne su za provedbu mjera zaštite zdravlja i jačanje nadzora nad širenjem COVID-19.

"Okolnosti na terenu i situacija kojoj Hrvatska do sada još nije bila izložena ukazali su na potrebu za žunom nabavom nove robe i usluga kojima državna tijela i organizacije RH u ovom trenutku ne raspolažu ili ih nemaju u dovoljnoj količini, a za potrebe osobne zaštite sudionika i operativnih snaga sustava Civilne zaštite je nužno potrebita", objasnio je ministar gospodarstva Darko Horvat.  

Robe će se isporučivati iz robnih zaliha isključivo po nalogu MUP-a - Ravnateljstva civilne zaštite u ime Stožera civilne zaštite, a njihova nabava bit će izuzeta od primjene Zakona o javnoj nabavi, zbog zaštite bitnih sigurnosnih interesa RH koji se ne mogu osigurati nekim drugim mjerama, rekao je Horvat. Popis roba i usluga je tajan.

Odgoda plaćanja turističke članarine, turističke pristojbe i naknada za koncesije za zemljište u kampovima, ograničavanje radnog vremena ugostiteljskih objekata, potpore za financiranje obrtnih sredstava i poboljšanje likvidnosti - mjere su pomoći turizmu iz paketa mjera koje je u četvrtak prihvatila vlada.

Paket mjera za pomoć turizmu - odgode plaćanja i potpore za likvidnost

Mjere za turizam sastavni su dio prihvaćenih mjera za pomoć gospodarstvu uslijed epidemije koronavirusa, a prema prijedlogu Ministarstva turizma odgoda plaćanja turističke članarine vrijedi za gospodarske subjekte i privatne iznajmljivače, dok se odgoda plaćanja turističke pristojbe odnosi na paušal te pristojbe koju plaćaju privatni iznajmljivači.

Za te mjere, kao i ograničavanje radnog vremena ugostiteljskih objekata te za potpore za financiranje obrtnih sredstava i poboljšanje likvidnosti važno je, kako je kazao ministar turizma Gari Cappelli, dopuniti zakone o ugostiteljskoj djelatnosti te turističkoj pristojbi, dok je za koncesijske naknade potrebno dopuniti Uredbu o postupku, načinu i uvjetima za dobivanje koncesije na turističkom zemljištu u kampovima u suvlasništvu RH.

"Time se također predlaže odgoda plaćanja koncesijske naknade do 30. studenoga, s ciljem ublažavanja prvog financijskog udara na turistički sektor", objasnio je ministar.

Iznoseći da koncesijske naknade za zemljište godišnje donesu oko 25 milijuna kuna, a turističke članarine i turističke pristojbe ukupno godišnje gotovo milijardu kuna, Cappelli je dodao da je "dobro da se zna koji je to red veličine, jer će i to na neki način isto biti jedan vid likvidnosti koji će se pustiti hotelskim kućama, privatnom smještaju i drugima u turizmu".

Vezano za ugostiteljske objekte, a s obzirom na izvanrednu situaciju epidemije koronavirusa, dopunom zakona kojeg je prihvatila Vlada će se omogućiti da Stožer civilne zaštite RH u uvjetima posebnih okolnosti privremeno uredi ili zabrani rad ugostiteljskih objekata, ograniči ili na drugačiji način uredi radno vrijeme ugostiteljskih objekata koje će se primjenjivati na pravne i fizičke osobe koje obavljaju ugostiteljsku djelatnost.

"Cilj tih dopuna je da se u izvanrednim situacijama na efikasan i brz način može djelovati u cilju sprječavanja daljnje ugroze, a odgode plaćanja su za tri mjeseca, s mogućnošću da se, ako bude potrebno, može još korigirati, zato nam je važna i mogućnost tri plus tri", kazao je ministar Cappelli.

Objašnjava i da se dopunom zakona o turističkoj pristojbi ministru omogućava da pravilnikom propiše odgodu ili oslobođenje od plaćanja turističke pristojbe za obveznike plaćanja turističke pristojbe.

Za vrijeme trajanja te odgode ili oslobođenja od plaćanja turističke pristojbe nadležni inspektori neće podnositi optužne prijedloge za pokretanje prekršajnih postupaka, odnosno izdavanje prekršajnih naloga, niti naplaćivati novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja za obveznike navedene u pravilniku koji će donijeti ministar turizma.

Na potpore za programe financiranja obrtnih sredstava i poboljšanje likvidnosti mogu računati ugroženi gospodarstvenici u turizmu..

Komentirajući na sjednici Vlade stanje u turizmu, ministar je ocijenio da je prednost u cijeloj situaciji što turizam u prva tri mjeseca ostvaruje samo oko 5 posto ukupnih godišnjih prihoda u turizmu, tako da to, po njemu, neće biti velike štete.

"No, sada ulazimo u drugi kvartal, gdje se ostvari oko 27 posto ukupnih godišnjih prihoda u turizmu i sigurno će se osjetiti negativni utjecaji ove situacije. Stoga su i mjere jako važne, posebice za očuvanje radnih mjesta, kao i to što smo se oko mjera razgovarali i sa drugim ministarstvima, sa svima u sektoru i složili se", zaključio je ministar.

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.