DRUŠTVENIM mrežama kruži video sukoba kineskih i indijskih trupa na spornoj granici na Himalaji. Na snimci izgleda da se dvije vojske tuku dugačkim štapovima i ciglama, a pruža rijedak uvid u napetosti između dviju azijskih velesila.
Indijsko ministarstvo vanjskih poslova jučer je potvrdilo da je došlo do sukoba dviju zemalja, što je prvi takav incident između dviju nuklearnih sila u dvije godine. Ministarstvo je priopćilo da su vojnici s obje strane tijekom incidenta, koji se dogodio u petak, zadobili lakše ozljede.
Nije jasno kada je snimka nastala
Iako se snimka sukoba prvi puta na društvenim mrežama pojavila samo nekoliko sati nakon priopćenja indijskog ministarstva, i od tada postala viralna, nije jasno tko ju je snimio ni kada. CNN navodi izjavu časnika iz indijske vojske, koji je upoznat s graničnim sukobima dvije zemlje, a koji tvrdi da je video snimljen u indijskoj planinskoj državi Arunachal Pradesh na granici između dviju zemalja još 28. rujna 2021. godine.
Sličnu je tvrdnju na Twitteru iznio Sidhant Sibal, dopisnik indijske WION televizije i DNA novina.
"Viralni video sukoba Indije i Kine je star. Područje Yangtsea u ovo je doba godine prekriveno snijegom. Ali video daje dobar uvid u sučeljavanje. Ono što se čuje u videu, s indijske strane, je na pandžapskom i kaže: "Oni se više neće vratiti" (nakon premlaćivanja)", napisao je Sibal.
U videu, čija autentičnost još nije neovisno potvrđena, trupe iz obiju zemalja sukobljavaju se na planinskom terenu, okružene zelenim brdima očito netaknutima zimom. Iako su odvojeni bodljikavom žicom, čini se da snimka prikazuje indijske trupe kako tuku kineske vojnike improviziranim oružjem, koje izgleda kao drvene palice i metalne cijevi. U nekoliko slučajeva se može vidjeti kako indijski vojnici bacaju cigle ili kamenje.
Incident opisan na sličan način
Čini se da i mnogi kineski vojnici, okupljeni s druge strane žice, drže duge cijevi ili štapove. Na kraju se bodljikava žica ruši i indijski vojnici krenu prema naprijed, tjerajući kineske trupe da preskoče kratki kameni zid i napuste područje, uz klicanje indijske strane.
Sporna granica dugačka 3379 kilometara već je dugo izvor netrpeljivosti između New Delhija i Pekinga, a napetosti su naglo eskalirale u lipnju 2020. kada je prilikom sličnog sukoba život izgubilo najmanje 20 indijskih i četiri kineska vojnika. Indijski ministar obrane Rajnath Singh je jučer optužio trupe Kineske narodnooslobodilačke vojske (PLA) da pokušavaju prijeći granicu dviju zemalja.
"Okršaj koji je uslijedio doveo je do fizičkog obračuna u kojem je indijska vojska hrabro spriječila kinesku da prijeđe na naš teritorij i natjerala ih da se vrate na svoje položaje", rekao je Singh, dodajući da s indijske strane nije bilo ozbiljnih ozljeda. S obzirom na izjavu indijske strane, moguće je da aktualni sukob nije mnogo odskakao od onog koji je prikazan na snimci.
Priopćenje Kine
U svom ranijem priopćenju, indijsko ministarstvo obrane je reklo da su se obje strane "odmah povukle iz tog područja" i da su zapovjednici zemalja održali sastanak kako bi raspravili ovo pitanje u "skladu s mehanizmima za održavanje mira", piše CNN.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova na jučerašnjoj konferenciji za novinare nije izravno potvrdilo incident te je navelo da se takve stvari rješavaju diplomatskim putem
"Koliko mi znamo, kinesko-indijska granična zona je stabilna i obje strane održavaju nesmetanu komunikaciju o pitanjima koja se odnose na granicu putem diplomatskih i vojnih kanala", odgovorio je glasnogovornik Wang Wenbin na pitanje o incidentu.
Indija i Kina zaratile su oko svojih graničnih područja 1962., naposljetku uspostavivši sporazum. No, dvije se zemlje ne slažu oko točne lokacije granice te se često međusobno optužuju za njen prelazak ili želju za proširenjem teritorija.