Muškarac iz New Yorka je nakon 47 godina oslobođen svih optužbi nakon što je novim DNA testiranjem konačno isključeno da je počinitelj silovanja 1975. godine. Radi se o najdužoj poznatoj nezakonitoj presudi u povijesti SAD-a koja je poništena zahvaljujući DNA dokazima.
"Nikad nisam gubio nadu da ću dokazati nevinost"
Nevin proveo sedam godina u zatvoru. DNA testiranjem je identificiran drugi muškarac, koji je u međuvremenu priznao silovanje. Leonard Mack (72) proveo je više od sedam godina u zatvoru nakon što je 1976. osuđen za zločin koji nije počinio. "Nikad nisam gubio nadu da će se jednog dana dokazati da sam nevin", rekao je Mack nakon što je oslobođen svih optužbi.
U svibnju 1975. godine dvije su se tinejdžerice vraćale kući iz škole u gradu Greenburghu u državi New York, kada ih je muškarac zaustavio i uperio pištolj u njih. Jedna od djevojaka dvaput je silovana, dok je druga uspjela pobjeći i potrčati po pomoć.
Imao je jak alibi, svejedno je uhićen
Policijska uprava Greenburgha izdala je nalog policajcima da traže crnca u ranim 20-ima. Ubrzo nakon napada policija je zaustavila Macka, koji se slučajno vozio kroz susjedstvo. Iako je Mack imao jak alibi i nosio je drugačiju odjeću od osumnjičenika, policija ga je ipak uhitila.
Odjel za reviziju osuda Okružnog tužitelja Westchestera, zajedno s Projektom nevinosti - neprofitnom organizacijom posvećenom oslobađanju nepravedno osuđenih pojedinaca - proveo je novo DNA testiranje u slučaju silovanja 2022. godine.
Otkrilo je da je stvarni počinitelj bio muškarac koji je bio osuđen za provalu i silovanje u Queensu koji su se dogodili tjednima nakon prvog zločina. Muškarac je također bio osuđen 2004. godine za provalu i seksualni napad na ženu u okrugu Westchester.
"Pogrešne presude nisu samo štetne za krivo osuđene"
"Ovo oslobađanje potvrđuje da pogrešne osude nisu samo štetne za krivo osuđene već nas sve čine manje sigurnima", rekla je u izjavi okružna tužiteljica Miriam E Rocah, koja je pohvalila Mackovu "nepokolebljivu snagu" u borbi da spere ljagu sa svog imena dugoj gotovo 50 godina.
Pogrešna identifikacija svjedoka vodeći je uzrok pogrešnih osuda, tvrdi Projekt nevinosti. U ovom slučaju djevojke su identificirale Macka tijekom pogrešnog policijskog procesa identifikacije.
"Konačno mogu disati, napokon sam slobodan"
Susan Friedman, viša odvjetnica u Projektu nevinosti, rekla je da slučaj ima "mnoge značajke pogrešne osude". "Odluka države da nastavi kazneni progon umjesto ponovnog otvaranja istrage pokazuje snagu koju rasna pristranost igra u kaznenom pravnom sustavu", rekla je.
Mack, koji je veteran Vijetnamskog rata, živi u Južnoj Karolini sa svojom suprugom skoro 21 godinu. "Sada je istina izašla na vidjelo i konačno mogu disati. Napokon sam slobodan", rekao je.