PROSVJEDNICI u Gruziji traže ostavku proruskih vlasti i prijevremene parlamentarne izbore. Do sada su ispunjena njihova dva prethodna zahtjeva - ukidanje zakona o "stranim agentima" i puštanje onih koji su uhićeni na prosvjedima. Podsjetimo, gruzijska vlada odustala je od novog zakona o "stranim agentima" nakon što su tisuće Gruzijaca dva dana nasilno prosvjedovale protiv zakona, za koji kažu da miriše na ruski autoritarizam.
Gruzijsko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da je pustilo iz pritvora 132 osobe privedene zbog sudjelovanja u velikim prosvjedima protiv prijedloga zakona o "stranim agentima", a vladajuća stranka Gruzijski san u priopćenju je objavila da bezuvjetno povlači prijedlog zakona.
"Moramo voditi računa o miru i gospodarskom razvoju naše zemlje, kao i o napretku Gruzije na putu europskih integracija. Stoga je potrebno energiju svakog našeg građanina utrošiti ne na konfrontaciju, već na razvoj zemlju u pravom smjeru. S obzirom na sve navedeno, kao vlada koja je odgovorna prema svakom članu društva, odlučili smo bezuvjetno povući prijedlog zakona koji smo podržali", navodi se u priopćenju.
"Ovo je po uzoru na ruski zakon iz 2012."
Vladajuća stranka Gruzijski san, za koju prosvjednici kažu da ima veze s Rusijom, osigurala je usvajanje zakona u prvom čitanju ovog tjedna. Zahtijevao bi da se organizacije koje primaju više od 20 posto sredstava iz inozemstva registriraju ili bi se suočile s kaznama.
Prosvjednici su tvrdili da prijedlog zakona oponaša ruski zakon koji se od 2012. koristi za ušutkavanje neslaganja. Neki od prosvjednika okupljenih ispred zgrade parlamenta nosili su gruzijske zastave, zastave Europske unije i SAD-a te uzvikivali političarima unutar zakonodavnog tijela "ne ruskom zakonu" i "vi ste Rusi".
Antiruski osjećaji u Gruziji
Mnogi Gruzijci na Rusiju gledaju kao na neprijatelja nakon što je Moskva podržala separatiste u odcijepljenim gruzijskim regijama Abhaziji i Južnoj Osetiji 1990-ih. Stotine tisuća Gruzijaca i dalje su raseljene unutar zemlje nakon nekoliko krvavih etničkih sukoba.
Antiruski osjećaji u Gruziji su jako izraženi nakon dugogodišnje ruske potpore dvjema separatističkim regijama i kratke ruske invazije na zemlju 2008. Gruzija je nekoć bila dio Sovjetskog Saveza kojim je dominirala Rusija i mnogi Gruzijci žele da njihova zemlja bude dio Europske unije. Mnogi Gruzijci također podržavaju Ukrajinu, koja se bori protiv invazije ruskih snaga koja traje više od godinu dana.