U PODNE je na Trgu bana Jelačića u Zagrebu počela "polusatna antiratna akcija". Kako navode organizatori, akcija se održava "u znak sjećanja na naše sugrađane, državljane ove zemlje ubijene i protjerane tijekom i nakon vojne operacije Oluja".
Okupilo se par protuprosvjednika i negodovalo
Na Trgu je više policijskih vozila.
"Zločini u Oluji su odgovornost svih nas" i "Odajmo počast svim žrtvama" piše na dva velika transparenta koji su razvijeni na zagrebačkom glavnom trgu. Na još jednom manjem na latinici i ćirilici piše "Nacionalizam ubija".
Jedan stariji muškarac prigovara okupljenima i govori da su plaćeni, spominje i Vučića. Došao je još jedan muškarac koji viče: "Ajmo, prosvjed završen." "Nije ih sram? Ispred bana se došli prsit", govori muškarac. "Gdje toga ima?" govori.
"Tko još bježi ako nije kriv", kaže muškarac o izbjeglima u Oluji.
"Mi još tražimo 1832 branitelja, nestale osobe", govori muškarac koji je odbio novinarima reći kako se zove.
"Ovo su banda", govori jedan muškarac. "Četnička banda", govori. "Četnici, četnici! Vi ste otjerali 600.000 Hrvata", viče jedan muškarac.
Ponovno se vratio muškarac koji je prvi negodovao. "Provocirate cijeli hrvatski narod", govori okupljenima.
Još nekoliko muškaraca uporno raspravlja s okupljenima.
Pročitana izjava
Na kraju skupa dvije su sudionice pred novinarima, uz dovikivanje nekoliko muškaraca, pročitale izjavu.
"Za vrijeme i nakon operacija 'Oluje' pripadnici Hrvatske vojske i policije te civili počinili su veliki broj zločina nad srpskim stanovništvom RH, a da najveći broj tih zločina nikada nije procesuiran.
Prema procjenama civilnog društva, tijekom i nakon ‘Oluje’ ubijeno je više od 600 civila i spaljeno više od 22.000 kuća. Hrvatsku je tada napustilo oko 150.000 njezinih građana, čiji je povratak godinama bio sustavno otežavan i onemogućavan.
Suprotstavljamo se državnom poricanju činjenica te ukazujemo i upozoravamo na to da su tijekom i nakon ove operacije ubijeni naši sugrađani srpskog etniciteta, njihova je imovina pokradena i uništavana, članovi njihovih obitelji su protjerani, a povratak im je de facto onemogućen. Društvo utemeljeno na nepriznavanju svojih grešaka iz prošlosti nema perspektivu mirne budućnosti.
Zahtijevamo procesuiranje počinitelja ratnih zločina počinjenih tijekom i nakon ‘Oluje’. Zločini u ‘Oluji’ su odgovornost hrvatske države. Neshvatljivo nam je neodgovorno ponašanje hrvatskih političara prema suočavanju s prošlošću. Aktualno političko rukovodstvo u Hrvatskoj ne pokazuje iskrenost, poniznost i poštovanje prema žrtvama ovih zločina, prema ljudima koji su ubijeni.
Za nas kao predstavnice i predstavnike civilnog društva, suočavanje s ‘Olujom’ treba biti put pomirenja, a ne put razdora. To ne treba biti put slavlja, nego put razumijevanja. Sve dok se ne suočimo s ratnim zločinima u ‘Oluji’, nemamo pravo upirati prste u druge", stoji u izjavi.
Nakon što su sudionice pročitale izjavu jedan je muškarac koji se ne slaže s akcijom otpjevao "Ustani bane".
Akciju su organizirali Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb), Centar za građansku hrabrost (Zagreb), Inicijativa mladih za ljudska prava (Zagreb), Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije - UDIK (Sarajevo), Ženska mreža Hrvatske.