U Gradskoj plinari Zagreb - Opskrba (GPZO) odlučilo je ostati preko 150.000 građana, objavio je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević napomenuvši kako još nisu obrađeni svi podaci o broju građana koji su se prijavili GPZO-u.
"Već sada imamo preko 150.000 građama koji su odlučili ostati kod GPZO-a", kazao je Tomašević na konferenciji za novinare o opskrbi plinom na području Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića.
Dodao je kako im je cilj bio pridobiti 220.000 od ukupno 290.000 kućanstava na tom području.
Zagrepčani birali između dva dobavljača
Zagrepčani su mogli birati između dva dobavljača plina - GPZO-a i Međimurje plina, a rok do kada su mogli predavati zahtjeve za ostanak u GPZO-u istekao je 27. rujna.
Na natječaju za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge za zagrebačko područje HERA je ljetos odabrala Međimurje plin, pa svi koji se nisu odlučili za GPZO od 1. listopada prelaze na opskrbu plinom u međimursku tvrtku.
GPZO je protiv takve odluke HERA-e podnio tužbu Upravnom sudu u Zagrebu, a građanima ponudio cijenu plina za 10 centi po megavatsatu nižu od one Međimurje plina.
Tomaševićevu presicu mogli ste pratiti uživo na Indexu.
UŽIVO Konferencija gradonačelnika Tomaševića na temu opskrbe plinom u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću
Objavljuje Index.hr u Ponedjeljak, 30. rujna 2024.
"Broj je veći od očekivanja, veći od procjena svih analitičara"
Preostalih 70.000 kupaca nisu im bili atraktivni i nisu ih ciljali jer je riječ o oko 40.000 tzv. mikro-potrošača, što su uglavnom prazni stanovi, i oko 30.000 kupaca koji nisu uredni platiše i imaju dugove čak i veće od 500 eura.
"Stvarno sam zadovoljan. Broj je veći od očekivanja, veći od procjena svih analitičara koji su procjenjivali po 40 ili 30 posto, ovo je više od 50 posto svih 290.000 kupaca. Međutim, ono što je još bitnije, GPZO je na željenom dijelu tržišta uspio osvojiti više od dvije trećine kupaca", istaknuo je Tomašević.
Dodao je kako su zadržali većinu najkvalitetnijeg dijela tržišta.
"Vidio sam više puta izjave direktora Međimurje-plina koji je bio uvjeren da će imati više od pola. To se nije dogodilo, a budući da je plin trebalo kupiti unaprijed, doista ne znam što će oni sada s tom količinom plina napraviti, očekujem da će vjerojatno pokušati smanjivati gubitke i prodavati taj plin kroz dumping", ocijenio je.
Pri tome je poručio kako su u GPZO napravili dobre procjene i imaju dovoljno plina za svojih preko 150.000 kupaca po najavljenoj nižoj cijeni. Razlika u cijeni u odnosu na Međimurje-plin bit će nekoliko eura godišnje na prosječni račun, rekao je Tomašević.
Kupcima u Međimurje-plinu koji imaju preplatu računa GPZO-a, novac će biti vraćen
Kupcima koji prelaze na Međimurje-plin, a imaju preplatu računa prema GPZO-u, novci će biti vraćeni sukladno zakonu, rekao je Tomašević.
U tom kontekstu pozvao je građane da sami očitaju brojila ili da puste u domove one koji ih očitavaju za Gradsku plinaru Zagreb, drugu gradsku firmu koja je vlasnik infrastrukture i brojila, kako bi podaci bili što točniji početkom listopada.
Gradonačelnik se zahvalio građanima Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića na njihovom povjerenju bez kojeg ovakav rezultat ne bi bio ostvariv, a uz to se zahvalio i radnicima GPZO-a i Holdinga koji su uložili velik napor da u kratkom roku obrade toliko zahtjeva i ugovora.
GPZO tužio HERA-u
Na natječaju za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge za zagrebačko područje, HERA je ljetos odabrala Međimurje-plin, pa svi koji se nisu odlučili za GPZO od 1. listopada automatski prelaze na opskrbu plinom u međimursku tvrtku.
GPZO je protiv takve odluke HERA-e podnio tužbu Upravnom sudu u Zagrebu, a građanima ponudio cijenu plina za 10 centi po megavatsatu nižu od one Međimurje-plina.
Zagrepčani su mogli birati između dva dobavljača plina - GPZO-a i Međimurje-plina, a rok do kada su mogli predavati zahtjeve za ostanak u GPZO-u istekao je 27. rujna. Tomašević je rekao i kako će nastaviti pravnu bitku.