TOMISLAV TOMAŠEVIĆ i njegovi zamjenici obratili su se građanima.
Tomašević je otkrio kako su češljanjem gradskih financija došli do podataka da je Grad Zagreb platio čuvanje praznih stanova i poslovnih prostora oko 26.5 milijuna kuna tvrtki Bilić-Erić. U toj je tvrtki suvlasnik suprug Bandićeve pročelnice Mirke Jozić. "Stanove su čuvali da netko u njih ne provali. A za trošak čuvanja godišnje u dvije godine smo mogli kupiti novi stan", rekao je Tomašević dodajući da je to samo jedan primjer kako se iracionalno raspolagalo gradskom imovinom temeljem ugovora koji je potpisan u prosincu 2020. godine i koji je omogućavao različite količine u satima čuvanja i tako se došlo do tog milijunskog iznosa.
"Čuvali su prazne stanove kao da su Fort Knox", dodao je Tomašević.
O suradnji s Pripuzom
Tomašević je opovrgnuo navode novinara koji ga je pitao kako je Pripuz dobio posao u Zagrebu iako je Tomašević govorio da nikad više neće ako on postane gradonačelnik. Tomašević tvrdi da to nikad nije rekao. Objasnio je zašto je konzorcij u kojemu je i Pripuz dobio posao zbrinjavanja biootpada.
Tekstualni prijenos
Prva se obraća Dolenec
O stipendiranju - veliki dio stipendija bio je za izvrsnost. Stipendije trebaju olakšati pristup obrazovanju. Predložili smo značajne izmjene.
Naša namjera je bila da zadovoljimo sljedeće principe: proširiti pristup obrazovanju i istaknuti univerzalnost: da je učenik učenik, a student student bez obzira po kojoj osnovi. Važno je zadržati postojeće iznose stipendije, smatraju mnogi, a naš prijedlog je bio da stipendije budu niže, a da ih dobije više studenata.
Stipendije će zato imati iste iznose, 2700 kuna za učenike, 3800 kuna za studente. Smatrali smo da je važno uvažiti prijedloge koji su došli kroz javnu raspravu.
Slijedi Korlaet - O obnovi i uređenju prostora
Esavjetovanje je završeno, zakon je izglasan na vladi i kreće u saborsku proceduru. Pozdravljamo izmjene zakona.
Naši mobilni timovi tri mjeseca su na terenu, iz dana u dan, cijeli tjedan. Pregledali smo preko 4000 objekata. Građani se i dalje mogu javljati putem telefona 610 11 71 ako su kojim slučajem preskočeni.
Slijedi Tomašević
Govorit ću o tri teme: jako smo ponosni i uzbuđeni oko programa sunčani krovovi. Cilj tog programa je da ne samo instaliramo solarne elektrane na krovove javnih zgrada, već da pomognemo svim građanima da naprave isto na svojim zgradama. Taj program će dovesti do pokretanja privatnih investicija. Jedva čekamo da to prezentiramo Skupštini i da krenemo s tim programom.
Druga tema je biootpad. Objavljena je odluka o odabiru ponuđača. Puno zabuna je u medijima, glomazni otpad je jedna stvar, biootpad druga. Glomazni otpad je posao koji Zagreb može raditi sam, taj natječaj je poništen. Mi ćemo u potpunosti to preuzetu u ruke kad drobilice budu isporučene.
Druga stvar je biootpad. Zagreb nije izgradio svoju kompostanu i nema kapacitete da ga razgradi i mora ga u ovom trenutku raditi u suradnji s privatnim poduzećima. I mi smo taj natječaj raspisali. Više puta sam na konferencijama govorio da ćemo postupati sukladno zakonu, da ćemo odabrati najpovoljniju ponudu bez obzira na grupaciju, bez obzira tko je to. Dogodilo se to da je odabran taj konzorcij, drugi nije imao dozvole za dovoljnu količinu otpada a i bio je skuplji. Tu sad postoje žalbeni rokovi, ne mogu ulaziti u druge detalje. To je odluka koju je Grad dobio na temelju zakona, to je okvirni sporazum na godinu dana, ovo je rješenje dok Grad ne dobije svoju kompostanu.
Vraćam se na glomazni otpad: Čistoća je provela natječaj za najam drobilice. Imali smo jednu ponudu od nula kuna, to smo morali odbiti. Ponude tvrtki da se besplatno javljaju na milijunske natječaje, smatramo da nije korektno. To ne mislimo raditi, ako netko misli donirati neka donira. Ali ako se natječe neka se natječe s najpovoljnijom cijenom, a ne s nula kuna.
Milijuni potrošeni na čuvanje praznih stanova
Treća stvar koju smo otkrili i želimo to raščistiti. Pokazuje kako se iracionalno raspolagalo gradskom imovinom, radi se o okvirnom sporazumu za usluge privatne zaštite gradskih prostora koji je sklopljen 2. 12. 2020. s tvrtkom Bilić-Erić. U tri proračunske stavke bilo je 6.9 milijuna kuna za čuvanje objekata, da bi se račun do 31. srpnja popeo na 26.5 milijuna kuna... Kako je do toga došlo? Na temelju ugovora koji je potpisan krajem prošle godine, a on omogućava različite količine u satima čuvanja. Čuvano je oko 70 praznih stanova 24 sata dnevno, a oko 15 poslovnih prostora je čuvano 24 sata dnevno da ne bi netko provalio u njih. Trošak jednog stana na dan je 924 kune, 27.720 kuna bez PDV-a, godišnje oko 332 tisuće kuna po stanu čuvanja bez PDV-a. To znači da smo za trošak čuvanja godišnje u dvije godine, da netko ne provali, mogli kupiti novi stan. Čuvali su prazne stanove kao da su Fort Knox.
Slijede pitanja
O trošenju novca
Po kojoj logici je potrebno potrošiti na čuvanje stana iznos za koji možete kupiti cijeli stan ili pola?
Rekli ste da Pripuz neće dobiti poslove u Zagrebu kad dođete na vlast...
Nađite mi gdje sam to rekao. Rekao sam da ću provjeriti sve ugovore i da smatramo da ako je nešto štetno da ćemo to prekinuti.
Rekli ste...
Nisam rekao to, nađite mi gdje sam to rekao.
Što je sa školom u Španskom, tamo idu u tri smjene?
Zapelo je u postupku javne nabave, jer ponuditelji odustaju zbog cijena. Jedan po jedan odustaju, idemo sad prema sljedećem.
Kako komentirate situaciju oko ravnatelja HRT-a?
Mislim da su naši kolege iz sabora jasno rekli što misle o cijelom tom postupku. Mislim da su pokazali odlučnost da se procedura poštuje. Cijeli taj proces je kontaminiran i trebalo bi ga ponoviti.
Šef obrtnika Grada Zagreb rekao je da je natječaj za Advent jako loš za njih. Najbolja ponuda za samo jednu kućicu bila je na razini četvrtine onoga što je grad ukupno zaradio 2019. od kućica na Adventu. Mislite li pomoći obrtnicima i što očekujete od prihoda?
Imali smo sastanak s udruženjem ugostitelja i s event industrijom. Uskoro ćemo predstaviti sve na presici. Podsjećam da je Skupština prihvatila tu odluku. Početkom godine ćemo početi raditi na cijelom novom projektu i cijena ne bi trebala biti jedini kriterij.
Nemam informacije koje su došle ponude dosad.
Nama nije bio cilj povećati prihode, nego nismo htjeli dozvoliti podnajam, odnosno reketarenje ugostitelja i prodavače.
Jeste li razmišljali o reviziji ugovora Grada s tvrtkama koje su povezane s bivšim ili sadašnjim zaposlenicima?
Takve revizije su već pokrenute, u nekima će se tek pokrenuti. Nećemo imati nikakve tolerancije.
Što je s djelatnicima koji su donedavno bili u istražnom zatvoru?
Sve je sukladno zakonu.
Uskoro opširnije