Svemirska letjelica Europske svemirske agencije (ESA), Solar Orbiter, u ožujku 2022. zabilježila je stvaranje "rupe" u Sunčevoj atmosferi. Naravno da se nije radilo o rupi u klasičnom smislu, već o koronalnoj šupljini - području gdje je korona tamnija, hladnija i ima manju gustoću plazme. Budući da te šupljine imaju značajno manju temperaturu, ne svijetle tako jako kao ostatak Sunca te na snimkama izgleda kao da su tamnije, odnosno crne boje.
Koronalne šupljine nisu nešto neuobičajeno, za vrijeme solarnog maksimuma ih se može naći na bilo kojem dijelu Sunca. Dosta nalikuju na Sunčeve pjege. Oba fenomena su zapravo tamnija i hladnija područja od ostatka Sunčevog diska. Za razliku od koronarnih šupljina, Sunčeve pjege su područja u kojima je solarno magnetsko polje izuzetno jako, a magnetske linije iskrivljene.
Koronalne šupljine imaju slobodnije magnetske linije koje su otvorene te se ne uvijaju natrag prema Suncu, omogućujući solarnom vjetru da velikim brzinama (većim od 800 kilometara u sekundi) slobodno zapuše u svemirska prostranstva.
Čudne, majušne baklje
No, Solar Orbiter je u koronalnoj šupljini primijetio nešto čudno, što nitko prije nije vidio - sićušne baklje koje su izbijale posvuda. Znanstvenici ih nisu prije mogli detektirati jer su tako male (naravno, na skali solarnih veličina), piše Business Insider.
Naime, ovi maleni mlazovi plazme su dugi "samo" nekoliko stotina kilometara i nestaju nakon 20 do 100 sekundi. Svaki od njih emitira onoliko energije koliko godišnje potroši 3000 do 4000 kućanstava, rekao je za časopis Nature solarni fizičar Lakshmi Pradeep Chitta.
Ova količina energije je skoro pa ništa u usporedbi sa solarnim bakljama na koje smo navikli. Najveća vrsta solarne erupcije su baklje klase X, koje emitiraju energiju ekvivalentnu milijardi hidrogenskih bombi.
"Picoflares"
Znanstvenici su ove bakljice nazvali "picoflares", a budući da ih je bilo posvuda u koronalnoj šupljini, pretpostavljaju da bi ih mogli naći po ostatku Sunca i da bi mogle biti izvor solarnog vjetra koji puše prema Zemlji.
Dakle, picoflares bi mogle biti odgovor na jednu od najvećih Sunčevih tajni - kako ono proizvodi snažan tok nabijenih čestica i jakih magnetskih polja koji neprestano gađaju naš planet. Nedavna otkrića NASA-ine solarne sonde Parker također podržavaju ideju da bi konstantna aktivnost do sada neprimijećenih baklji mogla poticati solarni vjetar.
Istraživanje naziva Picoflare jets power the solar wind emerging from a coronal hole on the Sun objavljeno je u časopisu Science.