Todorić bi se mogao sakriti u Beogradu i izbjeći izručenje

Foto: FAH, 123rf

POSTOJI li taktika Ivice Todorića da bijegom, odnosno boravkom u Srbiji i Austriji izbjegne eventualno uhićenje? Sudeći po dijelu hrvatskih medija, upravo se boravak u tim zemljama dovodi u vezu s Todorićevim strahom od uhićenja.

Austriji je trebalo osam mjeseci za izručenje Sanadera

Todorić je u posljednje vrijeme vrlo rijetko u Hrvatskoj, a navodno se kreće na relaciji Austrija - Srbija. U Srbiji se navodno sastaje sa savjetnicima i odvjetnicima te s njima dogovara daljnje korake, a među njima je jedan od vodećih odvjetnika za međunarodno pravo.

Što se tiče boravka u Austriji, ako bi se Todorić nalazio u toj zemlji kada bi bila raspisana tjeralica, stvari su poprilično jasne. Naime, bivši premijer Ivo Sanader pokušao se u toj zemlji sakriti od DORH-a, a proces izručenja trajao je gotovo osam mjeseci. Sanader je uhićen 10. prosinca 2010. godine kod Salzburga u Austriji, svega dan kasnije nego što je raspisana tjeralica za njim. Nakon duge pravne borbe i žalbi, izručen je 19. srpnja 2011. godine.

Navodno je bivši premijer računao da bi se taj proces mogao odužiti na dvije do tri godine, a do tada bi DORH ispitao sve svjedoke te ne bi više bilo razloga za njegov pritvor zbog utjecaja na svjedoke. Navodno na to računa i Todorić.

I Austrija i Hrvatska su sada u EU 

Činjenica da je u međuvremenu Hrvatska postala zemlja Europske unije ne znači baš previše. Je li neki zahtjev za izručenje opravdan ili ne odlučuje nadležni sud zemlje članice, a Hrvatskoj ne ide na ruku ni statistika.

Hrvatskoj se odobrava u prosjeku svaki peti zahtjev. 

Važno je napomenuti da Sanader nije na kraju iskoristio sva prava u Austriji, nego je odustao od žalbe te pristao na proces "pojednostavljenog postupka izručenja".

Sa Srbijom postoji ugovor o izručenju, ali...

Ugovor između Republike Hrvatske i Republike Srbije o izručenju potpisan je u Beogradu 29. lipnja 2010. godine, a Todorić bi mogao odgađati izručenje pravnim putem ako bi zatražio azil u toj zemlji.

"Izručenje se neće dopustiti ako osoba čije se izručenje traži uživa azil na državnom području zamoljene države", stoji u članku devet Ugovora o izručenju. Posljednji slučaj zahtjeva za izručenje je onaj na relaciji Hrvatska-Srbija. Naime, Srbija je zatražila izručenje Ismaila Morine koji je po tjeralici uhićen u lipnju ove godine na području Dubrovnika. Iako je lokalni sud odobrio izručenje, Morina se žalio te je Vrhovni sud početkom rujna zaustavio izručenje.

Morina se tereti da je u listopadu 2014. godine upravljao dronom sa zastavom Velike Albanije na stadionu Partizana u Beogradu tijekom utakmice nogometnih reprezentacija Srbije i Albanije.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.