VIŠE od tisuću ljudi danas se ponovno u Beču odvažilo na prosvjede da bi iskazali nezadovoljstvo zbog restriktivnih mjera koje je austrijska vlada uvela zbog suzbijanja širenja koronavirusa.
Austrijska policija zabranila je održavanje prosvjeda s obzirom na ranije loše iskustvo kada se sredinom siječnja u Beču okupilo oko 10.000 ljudi, a mnogi među njima nisu nosili zaštitne maske niti su poštovali mjere fizičke distance.
"Više ne želim nositi ovo sranje od maske"
"Izgubila sam posao, medicinska sam sestra i više ne želim nositi ovo sranje od maske! Mislim da imam svoja temeljna prava, imam pravo slobodno disati", rekla je Sigrid koja je s istomišljenicima stigla pred crkvu svetog Karla. Prosvjednici su isticali austrijske zastave zahtijevajući ostavku konzervativnog kancelara Sebastiana Kurza.
Za danas je vlastima najavljeno održavanje šest različitih skupova, no svi su zabranjeni zbog nepoštivanja restriktivnih mjera tijekom prethodnih demonstracija.
"Moj je otac u studenom počinio samoubojstvo jer nije htio opet proživljavati ono što je već proživio u ratu"
Dana 16. siječnja na ulice Beča izašlo je 10.000 ljudi, a isto ih se toliko okupilo i nakon petnaest dana, no i tada su vlasti zabranile održavanje okupljanja.
"Moj je otac u studenom počinio samoubojstvo jer nije želio proživljavati ono što je već jednom proživio tijekom rata", rekla je AFP-u Beatrix Hasner, koja je nosila venecijansku masku. "Rekao je da se ne želi ponovno vraćati u doba diktature i u 92. godini se ubio", kazala je potresena prosvjednica.
Austrija je od božićnih blagdana treći put u lockdownu. Vlada je suočena s gnjevom dijela stanovništva jer se virus unatoč restriktivnim mjerama nastavlja širiti.
U zemlji u kojoj živi 8.9 milijuna stanovnika u subotu je evidentirano više od 1400 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a područje Tirola postalo je glavno žarište južnoafričke varijante virusa.
U ponedjeljak je vlada popustila mjere, dopustivši otvaranje muzeja i trgovina, a nastava će se od ponedjeljka održavati dvaput tjedno u školskim klupama. Neki prosvjednici smatraju da vladi jednostavno nedostaje empatije.